Értékelés
Aki ismét valami nagy dobásra számított a Pentaxtól, az talán csalódott, mint ahogy tán az is, aki K-30 gépe potenciális utódját várta az új modellben. Az a helyzet, hogy magas volt az előddel felállított mérce, hisz nem sok hasonló árú tükrös gépben kapunk olyan szolgáltatásokat mint a 100%-os kereső, a szigetelt váz, vagy mondjuk az autofókusz finomhangolása. A K-50 megugrotta ugyanazt, de komolyabban túlszárnyalni nem akarta.
Ezért aztán nem is érezzük akkora bajnak, hogy most csak néhány újítást és egy új külsejű, több színben kapható vázat tettek elénk K-50 néven. Ez még mindig egy naprakész fényképezőgép, ami sok szempontból feladja a leckét a konkurenciának. Arra a kérdésre viszont, hogy érdemes-e lecserélni egy K-30-at erre a gépre, egyértelmű ‘Nem’ a válasz. Ez a modell annyira a váltani akaró Pentax tulajoknak mindinkább a mostanában olcsó DSLR-t keresőknek szólt. Megújult név, kevésbé egzotikus küllem, új árcédula.
Kérdés viszont, hogy az a taktika mennyire lesz kifizetődő, hogy kiadunk valami átlagon felülit, majd egy év múlva szinte ugyanazt átcsomagolva. A Ricoh (Pentax) nem ezzel a modellel játssza el ezt először.
Mindenesetre a K-50-re nem lehet haragudni. Nincs ugyan kihajtható érintőképernyő, vagy a mostanság divatos Wi-Fi, netán NFC szolgáltatások. Ehelyett inkább egy hagyományos értelemben vett fényképezőgépet kapunk, olyan funkciókra koncentrálót, melyek nem annyira a kényelmünket, inkább a képet szolgálják.
A Pentax K-50 alap objektívvel tesztünk készítésekor, kb. 200 000 forintos bruttó vételárért volt megvásárolható.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen és a kezelési útmutatón kívül a következőket kapjuk:
- bajonettvédő kupak
- kit esetében az objektívet
- D-Li109 Li-ion akku akkumulátor
- D-BC109 külső akkumulátor töltő
- USB kábel
- nyakpánt
- szoftver CD (SilkyPix)
A fényképezőgép kipróbálását az FotoPlus Kft. tette lehetővé. Köszönjük!
Tesztfotók
A tesztfotók smc Pentax DA 18-55mm f/3,5-5,6 AL WR, smc Pentax DA 35mm f/2,4 AL és smc Pentax FA 77mm f/1.8 Limited objektívekkel készültek.
A JPEG fotókat alapbeállításokkal (vagyis automatikus zajszűréssel és alap élesítéssel) készítettük, a RAW fájlokat Adobe Lightroom v5.2-vel konvertáltuk alapértékekkel, de közepes kontraszttal. A fájlnevekből leolvasható a használt érzékenység, a gyújtótávolság és a rekesz.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!
Tipp: a megjelenő új oldalon mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek az érzékenység, rekeszérték és gyújtótávolság adatai. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja oldalunk működését. Köszönjük!