Kipróbáltuk: Pentax K-50 teszt

0

Különlegességek

Szenzorstabilizálás

A Pentax K-50 szenzor mozgatáson alapuló stabilizátorát elődjétől, az pedig a K-5-től örökölte. Épp ezért igazak rá korábban írt megállapításaink:

„A tesztet a kapott 18-55 mm-es objektívvel végeztem, 55 mm-es állásban, 1/3 Fé-enként különböző záridőkkel, záridőnként 10-10 képpel ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral. A képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális lágyulás még belefért.
Az így kapott számokból egyfajta értékelését képezhetjük a stabilizátornak, persze ez igen szubjektív, hiszen maga a válogatás is az volt.

A teszt alapján kijelenthetjük, hogy a stabilizátor közepes hatékonyságú. 100%-os berázásmentességet elvárva 1 1/3 Fé előnyt hoz. A hatékonyság hosszabb záridőknél is közelítőleg megmarad, hiszen 70%-os berázásmentesség esetén (30% esély a berázásra) stabilizátor nélkül 1/50 mp-et, stabilizátorral 1/25-1/20 mp-et is használhattunk (legalábbis e teszt alapján). Ez 1 1/3 – 1 2/3 Fé-nyi előnyt jelent a stabilizátor nélküli állapothoz képest.
Összevetve a K-7 stabilizátor tesztjével, a K-30 sem teljesít sokkal rosszabbul (1/3-2/3 Fé), de tény, hogy e teszt alapján érezhető, hogy a K-30 stabilizátora egy fokkal gyengébb.
Persze hozzá kell tennünk, hogy mindez enyhe telénél, vagyis a 82 mm-nek megfelelő objektívnél igaz csak. Nagyobb gyújtótávolságú objektíveknél a szenzorstabilizálás hatékonysága általában jelentősen romlik.”

berázott fotók aránya különböző zársebességeknél

Kompozíció szerkesztése

Az elmozduló szenzorhoz kapcsolódik az egyedi Kompozíció módosítása szolgáltatás, mely csak a Pentax gépeiben elérhető. Lényege, hogy a fényképezés menü azonos nevű pontjánál apró lépésközökkel bármely irányba eltolhatjuk a szenzort. Például ha egy tárgyfotót készítünk és a képkivágás leheletfinom elmozdítására van szükség. Lehetséges az érzékelő bizonyos határok közti vízszintestől való fordítása is, mely pl. precízebb épületfotóknál jön jól, ha az állvány állításával apró elfordulás nem vihető végbe.

Az iránygombok segítségével +/-16 lépésben tolható el jobbra-balra és fel-le az érzékelő, míg forgatni a hátsó tárcsával tudjuk +/-8 fokozatban. A zöld gomb segítségével egy pillanat alatt visszaállhatunk eredeti állapotba.

RAW fájl mentése JPEG-ben fotózás után

Szintén csak itt előforduló szolgáltatás (persze az elődben már volt ilyen) az utólagos RAW fájl mentés. Ha JPEG-ben fotózunk, de meggondolva magunkat mégis RAW fájlt szeretnénk, az utoljára mentett JPEG-et visszajátszva egy gombnyomással (expo korrekció gomb) kiolvastathatjuk a kép nyers információit a pufferből. Ezt azután RAW fotóként menti a gép.

A lehetőség csak az utolsó képnél adott, és a gépet kikapcsolva, vagy új felvételt készítve elveszik.

HDR fotó

A HDR funkció is ismerős lehet korábbról, főleg mivel semmit sem változott. Beállításai között megtaláljuk az automata módot, de háromféle (HDR1-3) erősség is állítható. HDR1 módban természetesebb hatást kapunk, a kép csúcsfényeit és árnyékait csak enyhébben módosítva, míg HDR2 és főleg HDR3 módokban már erős, inkább grafikai effektust láthatunk a végeredményen.

A HDR fotók hatásfokát az expozíciósorozat lépésközeinek szabályozásával is befolyásolhatjuk, ez 1, 2 vagy 3 fényérték lehet.

Multiexpo

A K-50 is lehetőségünk van több fotót egymásra fényképezni, melyek száma beállítástól függően 2-9 lehet. A Többszörös expozíció akár RAW formátumban is készíthető, és beállításai között a képszámon kívül az automatikus expozíció szabályozást engedélyezhetjük. Bekapcsolásával kismértékben megváltoztatható az egymásra helyezett felvételek keverése, összhatása.

Intervallum fotó és videó

A sorozat és videó részben már volt szó az Intevallum (time-lapse) fotózásról, mely előre beállított időközönként készített képsorozatot jelent. A fotók száma legfeljebb 999 db lehet, a köztük lévő várakozási idő pedig pár másodperctől akár egy napig is eltarthat. Időzíthetjük a sorozat indulását is, mely szintén több órás késleltetésre állítható.

A kész képeket egyenként, akár teljes felbontásban menti a gép, de a videó beállítások között úgynevezett Szakaszos videó módot is találunk, mely hasonló időeltolásos beállításokat kínál, de a végén mozgóképpé fűzött végeredménnyel. A mozgókép mérete megegyezik majd a beállított videó mérettel, tehát legfeljebb FullHD lehet.

1280×720 pixel, 15 kép/mp, AVI, 26 mp, 79 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva