Értékelés
Ajánló
Egy kicsit olyan ez a Sigma DP1, mintha a tanulmányautók, vagy repülőgép prototípusok. Egy kiváló ötlet első, de kissé még rizikós megvalósulásai. Jó, azért nem érzem magam berepülőpilótának, hiszen a gép rizikófaktora nem közelíti meg egy U2-jét. Persze, aki szeretné kipróbálni és nincs felkészülve rá, egy kis repülősót bekészíthet, mert némi túlzással garantált a beájulás a képei részletességét látva. Az a baj, hogy a tudomány itt ki is fújt. Ez a gép nem más, mint egy szenzor, ami köré egy kompakt masinát rittyentettek. A körítés sajna nem sikerült túl jóra, és úgy tűnik, mintha a szenzor is még mindig kísérleti stádiumban lenne. Bizonyos területeken maradandót alkot a DP1, bizonyos területeken alulmúlja a kompakt átlagot is. A retro hangulatú kinézete van akinek bejön, mások inkább a kényelmet siratják. A kettő együtt általában ritkán jön össze. Nem lehet fennakadni a brutálisan magas árán sem (idehaza bruttó 240 000 forint körül), hiszen aki tanulmányautót, vagy repülőgép prototípust akar vásárolni az nyúljon a zsebébe. Majd ha minden második fényképezőgépben ilyen képességű szenzor lesz és még mindig ilyen drága, sírok rajta egy jót.
A Sigma DP1 sajnos lassú, szinte minden tekintetben. Különösen fájó, hogy autofókuszban is. Szintén fájó pont, hogy az utolérhetetlen részletességen kívül semmi extrát nem kapunk. Egy jóindulattal is átlagosnak számító LCD-t kapott, évekkel ezelőtti kezelést és videoképességet (nyilván a CMOS jelenleg erre képes). A szolgáltatások köre valahol ott ki is fullad, hogy rekesz és záridő előválasztás. A stabilizátort, arcfelismerő AF-et és egyéb hívságokat nem is remélek, de igazi makroképességel sem rendelkezik, a kézi fókuszt el is felejthetjük, bár már hallom is a hangokat: „Ez egy profi kompakt. Minek ebbe arcfelismerés? Az csak parasztvakítás!”. Talán igaz, és egy szavam nem lenne, ha gyors működést, használható automata fókuszt, jobb makroképességet, versenyképes LCD-t, programozható kezelőgombokat, hosszabb sorozatot, esetleg egy fokkal jobb vakut, vagy legalább AF segédfényt kapnánk. Ahogy profi kompakthoz illene.
Ami profi ebben a gépben az az érzékelő és az objektív. A kompaktok között igazán forradalmi felbontóképességgel. Forradalom egy 5 évvel ezelőtti testbe zárva.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereket tartalmazó CD-n kívül, a következőket kapjuk:
- NP-BG1 lítium-ion akkumulátor (960 mAh, 3,6 V), műanyag védőtokban
- BC-CSG hálózati akkutöltő, hálózati kábellel
- hálózati kábel
- USB, A/V kábel, közös csatlakozóval (a HDTV jelhez külön kábel vásárolható)
- objektívvédő sapka és rögzítő madzag
- vállpánt
- napellenző
- adaptergyűrű
- távirányító
A fényképezőgépet a Hama Kft-től kaptuk kölcsön. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A Sigma DP1 fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson az alábbi linkre. A fényképek elnevezésében jelöltök az ekvivalens gyújtótávolságot és az érzékenységet. A fájlok EXIF adatokat is tartalmaznak, és minden tekintetben módosítatlanok.