Felépítés II.
LCD és kereső
A Sony A350 hátulján egy 2,7” képátlójú TFT LCD kijelzőt helyeztek el, hasonlót az A200-ban találhatóhoz. Felbontásuk is megegyezik, hiszen ezen a képernyőn is 960 x 240 képpont dolgozik, ami 230 400 pixeles felbontást jelent. Méréseink szerint a kijelző látható képmérete megegyezik a gyári megadott értékkel. Sajnos ez a kijelző színvilágán is látszik. A hideg, nem túl színhelyes megjelenítés ezt az LCD-t is sújtja. Lényeges különbség viszont az olcsóbb modellhez képest, hogy kihajtható változatról beszélünk. Felfelé 90, lefelé körülbelül 40 fokban dönthetjük meg, ami jelentős segítség lehet képkomponálásnál, élőképpel kombinálva. A megdöntött LCD akár békaperspektívából, akár fej fölé emelt gép esetén könnyű használatot jelent. Hátránya viszont, hogy napsütésben szinte alig látható. Az LCD monitor világossága +/- 2 lépésben állítható a menüben.
Az LCD-t ugyanúgy használhatjuk, mint egy kompakt gép esetén, vagyis nem csak a menük és elkészült képek megjelenítésére, de élőképes keresőként is használható. Erről a következő fejezetben részletesebben is írunk.
A monitoron a felvételi (státusz) információk is megjeleníthetők kétféle – egy alap adatokat tartalmazó és egy részletes – képernyőn. A képernyők között a DISP gombbal válthatunk. A részletes infó képernyő az alábbi adatokat tartalmazza: felvételi mód, záridő, rekeszérték, expozíció korrekció, AE rögzítés ikon, vakumód, expozíciós skála, érzékenység, meghajtás (egyképes/sorozat), AF mód, AF mező, fénymérési mód, képstílus, fehéregyensúly, DRO ikon, akku állapot, képminőség és méret, hátralévő képek száma.
Lejátszás módban szintén több információs oldal közül választhatunk a DISP gomb segítségével, de el is forgathatjuk, vagy nagyíthatjuk is a képet. Utóbbihoz a hüvelykujji részen lévő +/- gombok használhatók. A kicsinyítést vezérlő gombbal 4,9 és 25 képes előnézeti (indexkép) oldalak is megjeleníthetők. A nagyítás legfeljebb 14x méretig lehetséges és a kijelzett képkivágás az iránygombbal görgethető. Kisebb képméretek esetén a nagyítás mértéke is kisebb, így M felbontásban maximum 11x, S méretnél pedig legfeljebb 7,2x. A fotók között a nagy nyílgomb jobb és bal irányaival lapozhatunk, ha pedig kinagyítottuk őket a vezérlőtárcsával léphetünk át a következőre, anélkül, hogy a nagyítás mértéke megváltozna. A lejátszás információi között megtalálható a színcsatornákra bontott hisztogram, a felvétel készítésének időpontja, valamint a kép mappájának neve is. Egyébként a már említett, fontosabb felvételi adatok jelennek meg a fotók mellett.
Ha épp nem az élőkép módot használjuk marad a hagyományos, tükörreflexes optikai kereső, amely sajnos pont az élőkép funkció miatt kisebb, mint a Sony DSLR-ekben eddig megszokottak. A nagyítása csupán 0,74x-es, ami az A200 0,83x-os értékéhez viszonyítva érezhető méretcsökkenést eredményez. A kereső 18,6 fok alatt látszik, ami egy képzeletbeli 1x nagyítású és 100% lefedettségű kisfilmes kereső méretének csupán 46,9%-át jelenti. Az A350 keresőjének lefedettsége 95%.
A pentatükrös keresőt dioptriakorrekciós kerékkel is ellátták, mellyel -3,0 – +1m-1 között szabályozható az élessége. A kereket a betekintő nyílás jobb felső részén találjuk. A nyílás alatt a Sony gépekből már jól ismert szemérzékelő fogad. Szemünkkel az érzékelő felé közeledve – vagy egyszerűen csak leárnyékolva azt – automatikusan kikapcsol az LCD info kijelzése. Használható az autofókusz aktiválására is, melyről az Élességállítás fejezetben lesz szó.
Az optikai kereső képmezőjében a mattüvegbe mart jelzések láthatók, vagyis a 9 fókuszpont, a szpot mérőmező határjelzései, az AF működési területét, valamint a 16:9 oldalarányt jelölő vonalak. Ezalatt egy háttérvilágítású státuszkijelző sort találunk a következő információkkal: vaku kompenzáció, vakutöltés és vezeték nélküli vakuhasználat ikonja, nagy sebességű szinkron kijelzése, kézi élességállítás (MF) ikonja, fókusz visszajelzés (kézi élességállításnál is), záridő, rekeszérték, expozíciós skála, AE-rögzítés, hátralévő képek száma, bemozdításra figyelmeztető ikon, Super SteadyShot skála.
Élőkép (Live View)
Az A300/350-es modellek legfontosabb újdonsága a Live View, azaz élőkép szolgáltatás, mely elsőként ebben a két fényképezőgépben debütál a Sonynál. A gyártó egy enyhén dönthető tükör és egy külön élőkép szenzor segítségével oldotta meg a kihívást, melynek végeredménye egy mondhatni egyedi rendszer lett. A Live Viev/optikai kereső (OVF) kapcsolóját a váz tetején találjuk. OVF állásban a TTL keresőkép a főtükörről a mattüvegre vetül, majd azon továbbhaladva a pentatükrös keresőbe kerül. Élőkép állásba kapcsolva a „prizmaházig” a megszokott útját járja be, ott azonban egy dönthető tükör már nem a szemkagyló, hanem a fölötte elhelyezett Live View szenzor irányába továbbítja, miközben a betekintő nyílást lezárja a gép. A szenzor képe a hátsó LCD-n jelenik meg. Ez a megoldás kiküszöböli a rendkívül bosszantó, kényelmetlen és a mechanikus alkatrészeket sem kímélő tükörcsapkodást. Lényegében úgy dolgozhatunk a géppel, mint egy normál kompakttal. Az élőkép lefedettsége 90%-os, a fénymérési tartomány pedig 2 és 17 Fé közé redukálódik, míg optikai módban 2-20 Fé tartományban használható. A gép ilyenkor 1200 mérőmezős kiértékelő módban működik.
A Sony mindent megtett, hogy a kompakt gépek kényelmes élőkép szolgáltatását nyújtsa az A350 felhasználóinak. Az LCD-n részletes felvételi információkat kapunk, sőt, még élő hisztogramot is megjeleníthetünk. A fókuszpontok kiválasztása is végtelenül egyszerű. Mivel a képernyőn a mattüvegbe mart AF jelzéseket is látjuk, lényegében ugyanazt a képet kapjuk, mint az optikai keresőben, beleértve az alul megjelenő státusz kijelzést is. Az élőkép viszont további kijelzési lehetőségeket is nyújt, amik nem csak a státuszsorban, de a főképen is megjelenhetnek. Ezek a következők: akku állapota, a képminőség/méret, hátralévő képek száma, fehéregyensúly, DRO ikon, Képstílus (Creative Style), felvételi mód, hisztogram, vakumód, vörösszem kompenzáció, vaku teljesítmény, AF-mód ikon, AF mezőmód ikon, fénymérés, érzékenység.
Az aktuális AF mezőt zölddel villantja fel a készülék és a hátsó irány-, valamint AF gombokkal válthatunk közöttük, csakúgy, mint optikai kereső módban. A felsorolt információk teljesen el is tüntethetők az élőképről, így csak az AF-mezők jelölői és az alsó státuszsor marad látható.
A Sony Alpha DSLR A350 élőképének két nagyobb hátulütője létezik. Az egyik a már említett kisebb keresőméret. A tükörházba épített szenzor miatt a gyártó kénytelen volt lecsökkenteni az optikai keresőkép méretét. A másik, hogy nem kapunk képnagyítási lehetőséget, ami kézi élességállításnál jöhetne jól. A 230ezer képpontos LCD nem túl ideális a pontos manuális élességállításhoz, bár a státuszsoron élőkép módban is felvillan az élességjelző lámpa. Kényelmesebb lett volna egy nagyítási lehetőség is. A gép hátulján találunk ugyan egy nagyítás gombot, de ez az élőkép módban bekapcsolható Smart Teleconvertert aktiválja. Lényegében egyfajta „fapados” képnagyításnak is felfoghatjuk, de csak 1,4x és 2x zoomot ad, és interpolált képet, így finomabb élességállításra nem igazán alkalmas. Valódi funkcióját tekintve egyfajta digitális zoom, ami az említett két állásban használható és az objektív nagyításának megtartása mellett a képméretet csökkenti, vagyis levágja a széleket. 1,4x állásban 3264 x 2716, míg 2x beállításnál 2416 x 1600 pixeles képek készülhetnek. A Smart Teleconverter csak Live View módban és JPEG képformátum esetén kapcsolható be.
Élességállítás
Az A350 akár automata, akár kézi élességállítással használható. Az AF rendszer egy komolyabb vérfrissítésen esett át az A200-ban, és az A300/350 modellekben is ugyanezt találjuk. A Sony tájékoztatása szerint egyébként javult a prediktív fókusz teljesítménye, amely a mozgó témák lekövetésénél jelent biztosabb eredményt, és a teljes automata élességállítási rendszer mintegy 1,7x gyorsabb a korábbinál. A rendszer 9 mezős és a tükörreflexes gépeknél megszokott, TTL fázisérzékelésen alapuló. A mérőmezők közül a középső keresztérzékelős, ami pontosabb fókuszálást tesz lehetővé. Az AF, ISO100 érzékenységen 0 és 18 Fé között működőképes. Az Fn menüben kiválaszthatjuk, hogy milyen módon szeretnénk használni a rendelkezésre álló mezőket:
- Széles: a készülék önállóan választ egy mezőt a kilenc közül. A nyolcirányú vezérlő közepén lévő AF gomb lenyomásával a középső AF-pont kerül kiválasztásra.
- Középpontos: a fényképezőgép csak a középső mezőt használja, minden esetben az alá eső témára állít élességet. Ez a mérőmező keresztszenzoros.
- Helyi: A felhasználó szabadon választhat a kilenc AF-pont közül a nyolcirányú vezérlőgomb segítségével. A közepén lévő AF gomb lenyomására a középső pont lesz aktív.
Az aktuális AF-pont az élességállítás során piros színben felvillan a keresőben, bár a fényjelzés elég gyenge, így erősebb fényben nehéz észrevenni. Ha a Helyi módot választjuk, a státusz LCD-n is megjelenik a beállított mező.
Az AF rendszer, működés szempontjából három üzemmódban használható:
- AF-S: egyszeri élességállítás. Az expo gomb félig lenyomott állapotában aktiválódik, majd az megfelelő élességállítási távolságot megtalálva rögzítésre kerül. Ha ezután a képet átkomponáljuk, de a gombot folyamatosan félig lenyomva tartjuk, a fókusz változatlan marad.
- AF-A: automatikus AF. Statikus fotótéma esetén a készülék AF-S, vagyis egyszeri fókuszmódot használ, míg mozgó témánál AF-C (folyamatos) módra vált.
- AF-C: folyamatos autofókusz. Leginkább mozgó témáknál ajánlott. Indítása az exponáló gomb félig lenyomásával lehetséges, de a fókusz nem rögzül, hanem a téma mozgásához igazodva változik az élességállítás távolsága.
Az AF nem csak az exponáló gombbal aktiválható. A hátsó vezérlőgomb bármely irányának nyomva tartásával, vagy a középső AF gombbal, azaz bármely AF-mező kiválasztása során bekapcsol. A menüben szemindítású AF mód (Eye-Start AF) is választható, amely a kereső alatti fényérzékelőt használja ki. Ha a keresőbe pillantunk – vagyis leárnyékoljuk azt – a gép aktiválja az AF-rendszert.
Gyenge megvilágításnál AF segédfény is használható, melyet a beépített vaku felvillanásai adnak. A menüben letiltható a funkció, illetve választhatunk automatikus állást is. Az AF segédfény hatótávolsága megközelítőleg 1-5 méter.
Automatikus élességállításra, csak AF objektívek esetén kerülhet sor, egyébként kézi fókuszt használhatunk. Ez a lehetőség persze AF objektíveknél is adott, ha MF módba kapcsolunk a gép bal oldalán elhelyezett kapcsolóval. A manuális fókuszálás az objektív fókuszgyűrűjével lehetséges, az eredményt pedig az optikai keresőn, vagy Live View módban az LCD élőképén ellenőrizhetjük.
Vaku
Ugyanúgy, ahogy az A200-nál itt is lehetséges a beépített vaku kézi, illetve automatikus nyitása. A nyitás egyben a bekapcsolt állapotot is jelenti. Újdonság ez az A100-hoz képest, ahol kénytelenek voltunk minden esetben kézzel bekapcsolni a villanót. Az A350 bal oldalán egy diszkrét, de könnyen elérhető gombot helyeztek el, melynek lenyomásakor felpattan a vaku. Egyes felvételi módokban (pl. portré), gyengébb megvilágításnál magától is aktiválódik a beépített fényforrás.
A vörösszem hatás elkerülése miatt nem hátrány, ha a vaku megfelelően eltávolodik az optikai középtengelytől. Ez a Sony idei belépő gépeiben nem túl nagy távolság, mindössze 7 cm, ami az A100 9 cm-es nyitási távolságához képest kevés. Ennek valószínűleg az az oka, hogy a vakut is magában foglaló prizmaház hátulján találjuk az élőkép szenzort, emiatt pedig rövidebbre kellett venni a felnyíló tengelyt. Sajnos nem csak a vörösszem csökkentésnél van jelentősége a magasabbra nyíló vakunak, hanem a nagyobb objektívek használatánál is. A tesztünk során kipróbált Carl Zeiss Vario-Sonnar T* 24-70mm F2,8 ZA objektívnél például már kellemetlen árnyékfolt marad a kép alsó felén a villanást követően.
A zavaró piros szemek ellen a vaku elővillanásaival is védekezhetünk, melyek a Beállítás menüben aktiválhatók, vagy kapcsolhatók ki. Az Fn gombbal aktiválhatók a vakumód beállítások, melyek a következők lehetnek:
- Kikapcsolt
- Automata villanás
- Derítő vaku (mindig villan)
- Lassú szinkron (hosszú záridővel)
- Szinkron hátsó redőnyre (hosszú záridő végén villan)
- Vezeték nélküli vezérlés (külső vakuval)
Azt is megszabhatjuk, hogy a Sony ADI (gyújtótávolság adatokat is figyelembe vevő) vakuvezérlésére bízzuk a megvilágítást, vagy az elővillanással mérő TTL üzemmódban használjuk. A beépített vaku teljesítménye +/-2 fényérték között szabályozható, 1/3 Fé lépésenként. Ez egyébként megegyezik az A200/300 modellekkel. A kulcsszám itt is 12-es, ami F2,8 rekesz és ISO100 érzékenység mellett kb. 4,3 méteres bevilágítási távolságot jelent. Lefedettsége kb. 18mm-es (valódi) gyújtótávolságig biztosított.
A vaku feltöltődése a gyártó adatlapja szerint 4 mp-ig tart. Normál esetben mi többnyire 5-6 mp-es várakozási időt mértünk, de mindez nagymértékben függ a villanási teljesítménytől is. Teljes kisütés után ennél is többet, kb. 9 mp-et kell várnunk. A vaku sorozatfényképezés közben is használható, bár ez a képsorozat sebességét jelentősen lassítja. Ez esetben kb. 1,3 másodpercenként készülnek el a fotók. A leggyorsabb vakuszinkron idő 1/160 mp, csakúgy, mint a korábbi modellnél, bár az A350-nél a stabilizátor bekapcsolása nem növeli a szinkronidőt.
A Sony Alpha DSLR A350-hez természetesen külső vakut is használhatunk. Ennek egyik módja a már említett vezeték nélküli kapcsolat, amikor a beépített vaku szabályozza a külső villanó tevékenységét. Több vakucsoport vezérlésére sajnos nincs módunk. A másik lehetőség a gép tetején lévő vakupapucs, amelyre elsősorban a Sony (és Konica-Minolta) gyári rendszervakui csatlakoztathatók. A gyártó elsősorban a 36-os kulcsszámú HVL-F36AM és az 56-os kulcsszámmal rendelkező HVL-F56AM, valamint a nemrég bejelentett, oldalra is fordítható fejű csúcsmodellt, a HVL-F58AM-et ajánlja hozzá.
Csatlakozók, akku, memóriakártya
A gépváz bal oldalán egy hátrahajtható gumifedél mögött helyezték el az A350 vezetékes távkioldó és hálózati táp csatlakozóját. Mindkét eszközt külön vásárolhatjuk meg. Vezetékes távkioldóként a Sony RM-S1AM, vagy RM-L1AM típusok csatlakoztathatók, melyek csupán vezetékük hosszában különböznek. Az utóbbi típus 5 méteres, míg a másik 50 cm-es kábelt kapott. A lenti DC-IN bemenetbe való hálózati táp AC-VQ900AM névre hallgat.
Egy harmadik csatlakozó is megtalálható a gépen, ehhez azonban a másik oldalon lévő memóriafoglalat ajtaját kel kinyitnunk. Emellé tették a kombinált video/USB 2.0 Hi speed aljzatot, melyhez egy-egy külön kábelt is találunk a gép mellé csomagolva. A videókábellel PAL vagy NTSC norma szerinti TV készülékünket köthetjük össze a fényképezőgéppel, az USB csatlakozó pedig alapvetően számítógépes összeköttetésre szolgál.
A kombinált csatlakozóhely mellett található a CompactFlash Type I–II, illetve MicroDrive memóriakártyák fogadására alkalmas aljzat. Megfelelő CompactFlash adapterrel a Sony házi memóriakártya formátumát, a Memory Stick Duot is fogadni tudja a gép. Az adaptert külön kell beszereznünk a készülékhez.
Szintén itt, a markolati részen, de egy alsó műanyagajtót kihajtva tűnik elő az akkumulátor foglalata Az A350-hez az NP-FM500H típusú, 1650 mAh-ás, InfoLíthium akkumulátort mellékeli a gyártó, melyhez természetesen egy saját töltő is jár. Az áramforrás feltöltése kb. 3-4 órát vesz igénybe. Ennek végeztével kb. 730 fotót készíthetünk a géppel, de ha a Live View módot használjuk ez az érték valamivel több mint a felére, 410 képre csökkenhet. A teljesítménye még ezzel együtt is nagyon jónak mondható, arról nem is beszélve, hogy InfoLithium akkuról lévén szó, a hátralévő kapacitás nem csak az öt fokozatú ikonos kijelzéssel, de százalékos megjelenítéssel is ellenőrizhető, 1% pontossággal.
A nálunk járt tesztpéldány mellé egy VG-B30AM jelű portrémarkolatot is kaptunk, amiben két darab akkumulátor helyezhető el, és szintén külön vásárolható meg a fényképezőgéphez. Mindkét behelyezett akku teljesítménye ugyanúgy százalékosan is leolvasható az LCD-ről, mint a markolatban lévő esetén. Berakásukhoz egy külön sínt kapunk, mely egy kicsit lassítja ugyan a cserét, de a kényelmes fogás csak így volt megoldható. Ahogy azt már a Sony DSLR-ektől megszoktuk, a markolat kialakítása rendkívül kényelmes fogást tesz lehetővé, sőt ebben az esetben kényelmesebbet, mint a gép eredeti markolata. Mérete miatt jóval mélyebb, stabilabban tartható és az ujjvájatok is határozottabbak. Elöl egy exponáló gombot és a vezérlőtárcsát, hátul pedig a markolatot bekapcsoló, az expo korrekció és AE rögzítés gombokat találjuk meg rajta.