Kipróbáltuk: Sony Alpha SLT-A65 teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

A Sony SLT széria jelszava, „Fázis-különbségen alapuló autofókusz mindenkor!”. Az SLT-A65 tartja is magát ehhez a mottóhoz, így akár álló-, akár mozgókép felvételre, vagy netán sorozatban használjuk a gépet, minden esetben ugyanaz a beállított AF-rendszer dolgozik, akár a folyamatos képfelvétel, vagy videó alatt is. Nincs külön tükörcsapkodás, kereső elsötétülés, élőkép kihagyás, vagy kényszerűségből bevezetett, lassú kontraszt érzékelős fókusz.

Az AF-rendszer 15 fókuszmezőt kapott, 4-7-4-es elrendezésben. A középső 7 mezőből 3 nagy pontosságot nyújtó keresztszenzor. Használhatjuk egyszeri (AF-S), folyamatos (AF-C), valamint a kettőt ötvöző automatikus (AF-A) üzemmódban.

Autofókusz mező módokból is azt kapjuk, amit az A57-ben (pontosabban ott kapjuk ugyanazt, mint az A65-ben, mivel az A57 jelent meg később). Ezek az módok a következők lehetnek:

  • Széles: A 15 fókuszpont egyikét automatikusan választja ki a gép.
  • Terület: három fókuszcsoport (bal-közép-jobb) között válthatunk az AF gomb lenyomásával, melyek 4-5-4 fókuszpont egyikéből választják ki az aktív mezőt.
  • Pont: mindig a középső területen aktív az AF- rendszer.
  • Helyi: tetszőlegesen választhatunk ki egy fókuszmezőt a rendelkezésre álló 15 közül az AF gomb és a navigációs irányok segítségével.

A korábbi modellekből átemelt arcfelismerés szolgáltatás egy új üzemmóddal az arc regisztrációval gazdagodott. Ezalatt legfeljebb 8 ismerős arcot rögzíthetünk a gép memóriájába, melyeket az ezután elsőbbséggel kezel. Bekapcsolhatjuk például azt is, hogy az arcfelismerés csak a regisztráltakra vonatkozzon.

Az SLT-A65 tárgykövető élességállítással is rendelkezik, mely összekapcsolható az arcfelismeréssel, így a detektált arcot követi le a rendszer. Az Eye-Start AF bekapcsolásával a szemérzékelőt és a fókuszrendszert köthetjük össze, mely csak akkor lép működésbe ha a keresőbe pillantunk.

Gyengébb megvilágításnál automatikus AF-segédfényt kapcsolhatunk be, mely 1-5 méterig nyújt segítséget az AF-rendszernek.

A fókusz rögzítésére az AEL gomb használható, melyhez más funkciók is rendelhetők, így például a tárgykövetés vagy az arcfelismerés aktiválása, vagy az AF mező és AF mód váltása. Ugyanezzel nagyíthatunk bele a kijelölt fókuszterületbe is 5,9 és 10,7x-es mértékben.

A képnagyítás elsősorban kézi élességállításnál jön jól, ahol az elektronikus kereső miatt kissé nehézkes az élesség pontos megállapítása. Ennek érdekében vezették be a Peaking módot, vagyis a Csúcsérték szolgáltatást. Bekapcsolva manuális fókusznál külön színnel jelzi a rendszer az élesre állított téma körvonalait. A jelzőszínt pirosra, sárgára vagy fehérre állíthatjuk.

Az AF rendszer működési tartomány -1 – +18 fényérték (ISO100), az 1200-zónás fénymérés viszont -2 – 17 Fé között képes dolgozni. A rendszer a megszokott mérési módokat kínálja: több mezős, középre súlyozott és pontszerű (szpot). Az expozíció korrekcióval +/-3 fényérték tartományon belül 1/3 Fé lépésenként bírálhatjuk felül a gép által mért értékeket.

Sorozat

Hagyományosan gyors sorozatra képesek a Sony SLT gépek, így az A65-is, mely ezúttal 10 kép/mp-et jelent. Ha azt is beleszámítjuk, hogy minderre akár 24 megapixeles RAW képek esetén is képes a fényképezőgép, tényleg elégedetten bólinthatunk. Az ultragyors módot az üzemmód választó tárcsa egyik külön állásával aktiválhatjuk, tehát éles helyzetben nem kell a menüben kotorászni, csak odatekerni és már lőhetjük is a villám sorozatot. Ultragyors módban működik az AF és a fénymérés, AF-S és MF módokban pedig a rekeszérték is állítható marad.

A bal iránygombbal előhívható sorozat menüben további két mód, egy lassú (Lo) és egy gyors (Hi) található. Méréseink szerint a lassú sorozat kb. 3, a gyors pedig 8 kép/mp-es. A készíthető képek száma erősen függ a használt memóriakártyánk sebességétől is. Az alábbi táblázatban szereplő értékeket egy 8 GB-os Sony Memory Stick PRO-HG Duo HX kártyával mértük:




















Fájl/képformátum

Ultragyors (10 kép/mp, 24 Mpx)
Nagy sebességû (~8 kép/mp, 24 Mpx)

Lassú (~3 kép/mp, 24 Mpx)

RAW

14

14

17

RAW+JPEG

13

13

15

JPEG Fine L

17

20

52

JPEG Normal L

17

20

kártya kapacitásáig

A sorozat menüben érhetjük el a Bracketing, vagyis az automata sorozatok beállításait. Itt egyszerű expozíció sorozat és fehéregyensúly sorozat állítható be, minden esetben 3 kép hosszúságra. Ha expo sorozatnál vakut is használunk, akkor vakusorozatot is lőhetünk, 0,3 vagy 0,7 Fé lépésközökkel. Az automatikus expo sorozat egyképes és folyamatos is lehet, mindkét esetben külön beállítható lépés értékekkel. Fehéregyensúly sorozatnál Lo és Hi állást választhatunk, melyek 10 és 20 Mired lépésközöket jelentenek.

Ugyanitt állítható be a 2 vagy 10 másodperces önkioldó, valamint a mosolyfelismerés, melyet aktiválva a portréalany mosolyára indul az expozíció.

Mozgókép

A féligáteresztő tükör másik előnye a videofelvételnél érezhető, ahol ugyanazt a fázis-különbségen alapuló AF beállítást használhatjuk, mint állókép módokban. Persze a video gomb lenyomása után itt is kell kb. 1 mp amíg elindul a felvétel, de a gyors és halk AF, az elektronikus kereső és a kihajtható LCD nagy könnyebbséget jelent.

A videó max. felbontása full HD (1920 x 1080 pixel), ami nem jelentene előrelépést a korábbi évek SLT modelljeihez képest, az A65 azonban már az AVCHD 2.0 (Progressive) szabványt használja, mely PAL norma esetén 50 kocka/mp-es (50p) képfrissítést kínál. A frissítési sebességet ezen felül 50i és 25p módra állíthatjuk. Javult a képminőség is, mely a legjobb esetben 28 Mbit/mp lehet.

AVCHD esetén csak Full HD felbontás érhető el, de aki spórolni szeretne a tárhellyel beállíthat MP4 formátumot is, mely 1440 x 1080 és 640 x 480 pixeles videóméreteket kínál 12 és 3 Mbit/mp-cel.

A hangfelvétel a gép tetején lévő sztereó mikrofonnal történik, mely szükség esetén letiltható. Ha nem vagyunk elégedettek a minőségével, használhatunk külső mikrofont is, a gépen lévő sztereó minijack aljzaton keresztül. A hang visszajátszására egy mono hangszórót kapunk.

Az A65 külön mozgókép menüt kapott, melyben a fenti beállításokon túl a stabilizátort, valamint szélzaj csökkentést kapcsolhatunk be.

Az üzemmód tárcsán elérhető mozgókép mód látszólag felesleges, hiszen a videó gombnak köszönhetően bármikor indíthatjuk a videórögzítést, de csak ebben a módban érhető el a fotózásnál is használatos P, A, S és M mód. Ezekben ugyanúgy állíthatjuk a rekesz és záridő értékeket, vagy akár az érzékenységet, mintha csak fényképet készítenénk, sőt mindez akár videofelvétel közben is elérhető. A felvétel alatt egyébként működik a fénymérés, de zoomból csak az objektív kínálta optikai áll rendelkezésünkre.

A mozi mód egyik újdonsága a frissen bevezetett Kép effektusok használata. Ezek állókép módban is új szolgáltatásnak számítanak, de bátran használhatók videóknál is. Segítségükkel egyedi képhatások, például csak egy kiválasztott szín megjelenítése, vagy retro stílusú kép érhető el. Részletezésük a Különlegességek oldalon olvasható.