Kipróbáltuk: Sony Alpha SLT-A65 teszt

0

Különlegességek

GPS

Az A55-ből egyenesen az A65-be került a beépített GPS vevő, melyet szükség szerint akár le is tilthatunk a menüben. A fényképezőgép a képek EXIF adatai közé menti el az adott fotó készítésének helyét. Az adatok egy szimpla képnézegetővel (pl Irfanview) is kiolvashatók, a Google Mapsben pedig megjeleníthetjük a készítés helyét. Plusz funkcióként beállítható a gép órájának GPS szinkronizációja is.

Próbáink során jól dolgozott a GPS. Gyorsan megtalálta a pozíciót, és csak egy kis ikonnal tájékoztatott a működéséről. 20 kép helyadatait végignézve jobbára 5-10 méteres pontossággal sikerült meghatározni a valódi pozíciót, és mindössze egy alkalommal fordult elő, hogy 50 méternél többet tévedett.

DRO+HDR

Nem új szolgáltatás, de sokrétűen használható a Sony gépeiben, rengeteg beállítással. A DRO, vagyis a dinamika tartomány optimalizáció, és a HDR (nagy dinamika átfogás) módok akár együtt is használhatók az árnyékos területek részleteinek világosítására, illetve a csúcsfényes képrészek sötétítésére. A DRO mód egyetlen képet dolgoz fel, így az mozgalmasabb is lehet, a HDR viszont három expozíciót egyesít, tehát főleg statikus témáknál és lehetőleg állványról ajánlott.

Többképes ISO zajcsökkentés

Bár normál üzemmódokban ISO16000 a maximum, többképes zajcsökkentésnél ISO25600 (ekvivalens) értéket is állíthatunk. Feltételei azonosak a HDR móddal, lehetőleg állványról és nem mozgó téma esetén vegyük igénybe. A készülék az expo gomb lenyomásakor 6 képet készít sorozatban, majd ezeket összeolvasztva egy zajmentesebb – bár eléggé mosott – fotót ment a kártyára.

A lenti példában ISO12800-at választottunk, mert többképes ISO zajcsökkentésnél nincs 16000-es érték, így ez a legnagyobb, még összevethető (natív) érzékenység.

Optikai hibák csökkentése

Az SLT-A65-ben jelent meg elsőként ez a funkció, legalábbis a Sony ezen gépcsaládján belül. A gép felismeri a csatlakoztatott objektívet és automatikusan csökkenti az esetlegesen előforduló optikai hibáit, úgymint a kromatikus aberrációt (színhiba), képsarki sötétedést (vignettálás), valamint a geometriai torzítást. Mindhárom szolgáltatás kikapcsolható.

Színeffektusuk

Állókép és videó módban is használhatók az új szín-, és képi effektusok. A képfeldolgozási beállításoktól függetlenül érhetjük el. Tucatnyi képhatást kínál a lyukkamera (játékfényképezőgép) effektustól a retrón át a miniatűrig. Többségükön külön is finomíthatunk, például beállíthatjuk az erősségi fokozatát, vagy változtathatunk a színeken.

Pásztázó panoráma (2D és 3D)

Kényelmes és jól működő szolgáltatás a 2D és 3D pásztázó panoráma üzemmód. A főtárcsáról kiválasztva a menüben adható meg a panoráma mérete (Normál és Széles), valamint a pásztázás iránya (bal, jobb, le, fel). Ezen két beállítástól függ a gép által önállóan összefűzött panorámakép végső mérete, mely a 24 megapixel ellenére sem nagyobb, mint a 16 megapixeles A57-ben elérhető. Magassága 1856, vagy 2160 pixel, szélessége pedig 3872, 5536, 8192, vagy 12416 pixel lehet.

méret: széles; irány: le

méret: normál; irány: le

Választhatunk 3D panorámát is, melyet bármilyen objektívvel elkészít a gép, megtekintése azonban csak 3D tévén (pl. Sony Bravia 3D) lehetséges. A fotók ilyenkor MPO formátumban kerülnek mentésre. Ebben az esetben 16:9-es oldalarányt is választhatunk, a pásztázás iránya pedig jobb vagy bal lehet.