Kipróbáltuk: Sony Cyber-shot DSC-HX50 teszt

0

AF, LiveView, sorozat, videó

Élességállítás és fénymérés

Mi mást használna a DSC-HX50 is, mint kontrasztérzékelésen alapuló AF rendszert? Előnyeit és hátrányait jól ismerjük, és ennél a modellnél is megtapasztalhatjuk. Jó fényviszonyok között viszonylag gyors és pontos, gyengébb fényben azonban már bizonytalan és lassú.

Nagylátószögnél az AF rendszer 5 cm-től végtelenig, tele állásban pedig 2 métertől végtelenig képes élességet állítani.

A gép a következő fókuszmódokat kínálja:

  • Többmezős AF: a fényképezőgép a képmező bármely pontjára, vagy pontjaira önállóan állít élességet. Ez többnyire a legkontrasztosabb, könnyen felismerhető téma.

  • Közép AF: a készülék mindig a képmező közepén lévő pontban állít élességet.
  • Rugalmas pontszerű AF: az előző beállítással ellentétben nem csak a középponton, de jobbára a teljes képmezőben szabadon választhatjuk ki, hogy a gép hová állítson élességet. Ez 13 x 9 pont bármelyike lehet az OK gombbal és a navigációs tárcsával kiválasztva.
  • Félmanuális: teljesen újszerű AF üzemmód, melynél csak a hozzávetőleges távolságot állítjuk be kézzel (ez egy elnagyolt skálán ellenőrizhető), ezután a szokott módon az expo gomb félig lenyomásával aktiválhatjuk az automata élességállítást, mely így sokkal gyorsabb lehet.
  • Manuális: a fotós maga állít élességet. Ehhez a fent említett távolságskála, valamint a képmező 2x-es nagyítása lesz segítségére. Utóbbit le is tilthatjuk a menüben. Sajnos mindkettő elnagyolt, így a pontos beállítás igen nehézkes.

A fényképezőgép arcfelismerő élességállítást is kínál, mely automata, valamint gyermek és felnőtt arc-prioritás módokban használható, vagy letiltható. A rendszer egyszerre legfeljebb 8 arcot képes érzékelni a képmezőben.

A Tracking, vagy magyarul Követő autofókusszal mozgó dolgokat tudunk folyamatosan élesen tartani. Ehhez előbb rögzítenünk kell a fókuszpontot egy témán, majd annak elmozdulásakor (vagy akár a gép megmozdításakor) a rendszer folyamatosan leköveti a tárgyat/személyt/állatot.

Rossz fényviszonyok között AF segédfényt is engedélyezhetünk, melyet a markolat és az objektív közötti kis vörös LED biztosít. Néhány méteren belül nyújt hatásos megvilágítást az AF rendszer számára.

Jó fényben a kompaktok átlagához képest gyorsan működik a fókuszrendszer, gyengébb megvilágítás mellett azonban teljesen átlagos. Sajnos néhány esetben pontatlanságok is előfordulhatnak, amikor a gép teljesen életlen képet exponál.

A DSC-HX50 fénymérési módokat is kínál, mégpedig a egyéb gépekből jól ismert triót: többmezős (teljes képterületen), középre súlyozott (teljes képterületen, de inkább középre koncentrálva), pontszerű (csak egy kisebb területen mér fényt).

Sorozatfelvétel

A bal iránnyal előhívható sorozat és önkioldó menü csupán egyetlen hagyományos sorozat módot kínál, de a menüben előzőleg két sebesség érték valamelyikét választhatjuk ki:

  • Hi: 10 kép/mp sebességű sorozat, legfeljebb 10 képig.
  • Lo: 2 kép/mp sebességű sorozat, legfeljebb 10 képig.

Mindkét esetben teljes (20 megapixeles) képméretben is dolgozhatunk, és a készülék 10 fotó után befejezi a rögzítést, majd menteni kezdi az elkészült képeket.

A készülék automata expozíció sorozatra is képes, mely 3 felvételt csinál 0,3, 0,7 vagy 1,0 fényérték lépésközökkel. Beállíthatunk Fehéregyensúly sorozatot is, mely szintén 3 kép hosszú, de lépésközei nem befolyásolhatók.

A HX50 seregnyi önkioldó beállítást tartogat használói számára. Választhatunk hagyományos 2, vagy 10 mp-es időzítőt, illetve egy vagy két arcos önkioldót is, melynél a gép az arc(ok) érzékelése után 2 mp-cel exponál. Van 10 mp-es várakozási idejű sorozat is, melynél 10 képet lő a készülék, illetve ugyanilyen várakozási idővel megáldott expozíció sorozat is.

Aki mindenképpen mosolygós arcképet szeretne beállíthat mosolyra aktiválódó expozíciót is három érzékenységi fokozatban. A megfelelő menüpontot aktiválva gépünk a pislogásra is figyelmeztetni fog.

Videó

A Sony újabb és komolyabb gépeitől már megszokhattuk, hogy igen jó képfrissítésű Full HD videót kínálnak. Ez a képesség a HX50-nek is sajátja.

Kétféle formátumban készülhetnek mozgóképek. Egyrészt AVCHD(2.0)-ben, mely 50 kocka/mp-es frissítésű és Full HD (1920 x 1080) lehet, sávszélességét pedig 28 – 9 Mbps között állíthatjuk. MP4 formátum is rendelkezésünkre áll, de itt már csak 25 kocka/mp-et kapunk. A felbontás ebben a formátumban 1440 x 1080, 1280 x 720 és 640 x 480 pixel lehet. A videók hosszát ismét 29 percben korlátozták.

1920 x 1080 pixel, 50 kép/mp, 28 Mbps, AVCHD 2.0 (.MTS), 28 mp, 88 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920 x 1080 pixel, 50 kép/mp, 24 Mbps, AVCHD 2.0 (.MTS), 22 mp, 61 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A hangfelvétel a gép tetején lévő mikrofonpárnak köszönhetően sztereó. A menüben szélzaj szűrés és két fokozatú mikrofon érzékenység is beállítható. A készülék külön videó üzemmóddal is rendelkezik, de jobbára csak annyi jelentősége, hogy a menüben kiválogatva a kapjuk a videóhoz rendelt beállításokat. Mozgóképet egyébként bármely módban indíthatunk, hiszen a gép hátulján egy külön MOVIE gomb kapott helyet. Ennek és Dual Record szolgáltatásának köszönhetően videofelvétel közben is fényképezhetünk, akár 15 megapixeles felbontásban is. A képek oldalaránya 16:9 lehet.

1920 x 1080 pixel, 50 kép/mp, játék fényképezőgép+meleg szín effektus, AVCHD 2.0 (.MTS), 27 mp, 86 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920 x 1080 pixel, 50 kép/mp, gyenge fényben, AVCHD 2.0 (.MTS), 17 mp, 54 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A videóhoz kapcsolódó beállítások között megtaláljuk az Aktív SteadyShot módot, a kész mozgóképek okostelefonra, vagy számítógépre küldését (Wi-Fi-vel)felvett, illetve néhány (szám szerint 7) témamódot is. Használhatunk arc- és mosoly felismerést, valamint követő fókuszt.

1280 x 720 pixel, 25 kép/mp, MPEG-4 (.MP4), 29 mp, 22 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Felvétel közben működik a fénymérés, mint láttuk az autofókusz, illetve a teljes optikai és digitális zoomtartomány. 16:9 oldalarányú videónál a képkivágás miatt 26-780 mm-nek megfelelő gyújtótávolságot kapunk. Manuális beállításokkal (a rekeszt és záridőt változtatva) nem használható a videó mód.