Kipróbáltuk: Sony DSC-V3 teszt

0

Kezelőszervek

Mint említettük, a fényképezőgép kezelőszerveinek elhelyezését átgondolták, és kis mértékben módosították.
Új helyet kapott a vezérlőtárcsa, amely az LCD mellől a gép felső részére, az üzemmód tárcsa és a zoom vezérlő közé került. A zoom vezérlőt is kicserélték, a korábbi függőleges fel-le megoldás helyett az elterjedtebb bal-jobb változat kapott helyet. A Nightshot és Nightframing üzemmódok kiválasztását kapcsoló helyett a V3-on nyomógombbal tehetjük meg. A gombokat elsősorban a gép hátuljára helyezték, a gép tetejére csak két gomb és az üzemmód tárcsa került:


felső kezelőszervek

(1) Nightframing / Nightshot: az infravörös üzemmód bekapcsolására szolgál, csak P vagy „zöld” módban használható.

(2) Bekapcsoló gomb

(3) Exponáló gomb

(4) Üzemmód választó tárcsa: itt állítható be a fényképezőgép működési módja, összesen 9 állás közül választhatunk:

– „zöld” mód: ekkor a fényképezőgép teljesen automatikus működésű, csak a képméret, a makró mód ki/bekapcsolása, az önkioldó állapota ill. a sorozat mód változtatható. Sem az érzékenység, sem a fénymérés, sem pedig az expozíció-kompenzáció értéke nem állítható be.

– P mód (programautomatika): a rekesz és zársebesség kivételével itt minden paraméter a fotós által megváltoztatható.

– S mód (zársebesség előválasztás): megadhatjuk a használni kívánt záridőt a vezérlőtárcsa segítségével. A következő értékek közül választhatunk: 30; 25; 20; 15; 13; 10; 8; 7; 5; 4; 3; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000 mp. Vagyis az értékeket 1/3-ad blendénként választhatjuk ki.

– A mód (rekesz előválasztás): ekkor a blende mérete adható meg és a zársebességet fogja az automatika kiszámolni. Nagylátószög esetén a következő értékek közül választhatunk: F2,8; F3,2; F3,5; F4; F4,5; F5; F5,6; F6,3; F7,1; F8. Tele állás esetén a legnagyobb blende természetesen F4, a legszűkebb blende ez esetben is F8. A rekeszértékek is 1/3-ad Fé-enként követik egymást.

– M mód (kézi mód): a fényképezőgép beállítását teljes egészében a fotós végzi el, mind a rekesz, mind a zársebesség értéke megadható.

– SCN mód (téma automatika): 7 téma mód közül választhatunk, melyek a következők: éjszakai, éjszakai portré (hosszú vakuszinkron), tájkép, kettős portré, havas táj, strand és tűz/gyertya.

– SETUP: itt a fényképezőgép alapbeállításai végezhetők el, erről részletesebb információ a következő oldalon található.

– kamera állás: ekkor készíthetünk mozgóképeket, VGA vagy 160×120-as felbontásban.

– lejátszás mód: itt tekinthetők meg az elkészített felvételek, amelynél hisztogram is megjeleníthető, amely a beégett részeket viszont nem villogtatja. Indexképes módban nemcsak 9, hanem 16 képes megjelenítést is választhatunk. A belenagyítást 1,1x-től 5x-ös értékig változtathatjuk. A képek átméretezhetők a gép bármely felbontására, vagy azokból belenagyítás után kivágást készíthetünk, illetve az álló formátumú képek elforgathatók a megjelenítés idejére (vagyis minden álló képet újra és újra el kell forgatnunk, ha többször akarjuk azt álló formátumban megtekinteni, pl. TV-re kötött gép esetén).


A váz hátlapján található a legtöbb nyomógomb, ezek részletesen a következők:


hátsó kezelőszervek

(1) Expozíció-kompenzáció: a gomb megnyomása után a vezérlőtárcsa elforgatásával változtathatjuk a kompenzáció értékét.

(2) FOCUS gomb: automatikus és kézi élességállítás közötti váltást teszi lehetővé. Kézi élességállítás során a következő, előre definiált értékek állíthatók be: 0,1; 0,2; 0,3; 0,5; 0,8; 1; 1,5; 2; 3; 5; 7; 10; 15 m és végtelen. Tele állásban a legkisebb tárgytávolság 0,5 m. Ez a néhány érték elsősorban nagy látószögnél használható eredmény, makrózáshoz már túl durvák a lépésközök.
(3) AE LOCK: fénymérés rögzítésére szolgáló nyomógomb. Első megnyomásra a fénymérést rögzíti, második megnyomásra ismét automatikus fénymérés módba kerülünk.

(4) FRAME: a fókuszkeret típusát ill. szpot fókusz esetén a pozícióját változtathatjuk meg. A gomb megnyomásával az 5 fókuszterület, a középső 1 fókuszterület, ill. a szpot fókuszmód választható ki. Szpot fókuszmód beállításakor ismételt megnyomásával a fókuszpontot tudjuk elmozgatni, szinte folyamatosan a kép kb. 85%-án.

(5) CF/MS kapcsoló: a CompactFlash és MemoryStick memóriakártyák közötti váltást érhetjük el a segítségével, akár a fényképezőgép bekapcsolt állapotában is.

(6) Vezérlőtárcsa: a vezérlőtárcsa segítségével különböző értékeket választhatunk ki, pl. rekesz, zársebesség, expozíció-kompenzáció, stb. A vezérlőtárcsa be is nyomható, amellyel a különböző beállítások között (pl. zársebesség vagy rekesz) válthatunk.

(7) Zoom vezérlésére használható kétirányú gomb.

(8) Kijelző gomb: felvételkor és lejátszáskor a képernyőre kerülő információk mennyiségét állíthatjuk be a segítségével három lépésben, mindkét üzemmódban hisztogramot is megjeleníthetünk illetve akár az LCD-t is kikapcsolhatjuk az akkumulátor kímélése céljából.

(9) Négyirányú vezérlőnyilak: alapvetően a menükben való mozgásra szolgálnak, ill. lejátszáskor a képek közötti léptetésre, de felvétel állásban mind a 4 gombnak saját funkciója van: fel: a vaku üzemmódját változtatja, balra: a legutoljára elkészített képet jeleníti meg (gyors visszajátszás – quick review), jobbra: makró módot kapcsolja be, és lefelé: az önkioldó kapcsolható ki illetve be.

(10) Négyirányú vezérlőnyilak közötti gomb: megfelel az Enter-nek, elsősorban menükben használhatjuk, a kiválasztott értékek elfogadására.

(11) MENU gomb: felvételkor vagy lejátszáskor a menübe juthatunk a segítségével. A menükről részletesebben a következő oldalon írunk.

(12) Felbontás beállítása vagy kép törlése: felvétel módban a fotók vagy videók felbontását választhatjuk ki a segítségével, lejátszáskor a nem szükséges képek törlésére használhatjuk. Egyszerre csak egy kép törölhető.