Kipróbáltuk: Sony DSC-V3 teszt

0

Felépítés


az optikát védő lamellák




A bekapcsolást a gép tetején lévő gomb megnyomásával kezdeményezhetjük. Ekkor az optika kb. 2 cm-t mozdul előre, a bekapcsolás folyamata se nem túl gyors, se nem túl lassú, bár az elődhöz képest valamicskét gyorsult. Teljes tele állásban az optika kb. 3 cm-rel nyúlik kintebb, mint eredeti állapotában. Az objektív frontlencséjét kikapcsolt állapotban két fém-lamella védi a környezet hatásaitól.





Az optikai kereső a gép középső részén található, emiatt kissé nehézkes hozzáférni. Dioptria korrekciós lehetőséggel nem látták el. A kereső optikai tengelye 4 cm-rel távolabb van, mint az optikáé, ez sajnos közeli tárgyak fotózásakor jelentős parallaxis hibát okoz. A kereső által létrehozott kép 16,5 fokos szög alatt látható, ez megegyezik azzal a látószöggel, amit egy 55 cm-es TV képernyőjének 1,45 méter távolságból adódó látványa okoz. A kompakt gépek között ez az átlagos értékhez képest kicsivel jobb. A kép lefedettsége nagylátószög esetén 79%, tele állásban 87%, ez átlagos a kompakt gépek esetén.


felvétel információk

választható fókuszkeretek

A hátlapra új, nagy méretű, 2,5″ képátlójú TFT LCD-t helyeztek, melynek felbontása: 123.200 képpont. Ennek fényereje 3 lépésben állítható, erős napsütésben a tükröződésmentesítő bevonatnak köszönhetően jól látható képet kapunk. Az LCD képe mind nagylátószög, mind tele állásban kb. 100%-os lefedettségű. Az LCD-n felvétel módban a fotózás paraméterei jól látható helyen, számszerű ill. ikon formában láthatók.


lejátszás információk ill.
LCD kikapcsolása

belenagyítás ill.
képkivágás

A vaku a korábbi modellnél a gép bal felső részén helyezkedett el, a V3-ban az optika tengely fölé helyezték, amely azonban mindössze 3,5 cm-re található az optikai tengelytől. Ez sajnos megnöveli a vörösszem kialakulásának esélyeit. A vaku alap esetben nem látható, ide helyezték a Sony feliratot. Amikor a gép kinyitja a villanót, az saját tengelye körül elfordulva láthatóvá válik. Ezt a megoldást kissé feleslegesnek érezzük, hiszen semmivel sem kerül magasabbra a vaku kinyitás után, mintha eleve nyitott állapotban szerelték volna fel. Az egyetlen magyarázata ennek a furcsa elhelyezésnek az lehet, hogy esetleg nem tudták hova helyezni a Sony feliratot. A következő módokban használható: tiltott, derítés, lassú szinkron és vörösszem hatás csökkentő, bár ez utóbbit sajnos csak a SETUP-ban kérhetjük ill. tilthatjuk le. Teljesítmény-kompenzációra is van lehetőségünk a menüben, a normál értéken kívül erősebb és gyengébb vakuzást kérhetünk, sajnos a kompenzáció mértéke Fé-ben kifejezve nem tudható. A fényképezőgép tetején Sony rendszervakunak vagy középérintkezős vakunak kialakított vakupapucsot helyeztek el, a külső vaku engedélyezése vagy letiltása a SETUP-ban végezhető el.





A fémből készült állványmenet a gép tömegközéppontjához közel található, az optikai tengely vetületétől 2 cm-re. Bizonyos állványoknál az állványra helyezett gépből nem távolítható el a memóriakártya és az akkumulátor, csak ha levesszük az állványról.

A csatlakozókat is áthelyezték, a gép bal oldalán a külső vakuszikron-csatlakozó látható szabadon, ill. egy gumilap mögött az USB és A/V kimenetek találhatók. Talán a V1 ajtós megoldása kicsit elegánsabb volt. A DC bemenet a gép hátlapján kapott helyet, szintén egy gumilap mögött. A hangszóró továbbra is a gép alján, a mikrofon pedig a tetején helyezkedik el.



csatlakozók bal oldalt memóriakártyák és akku

Az akkumulátor fedlapja a fényképezőgép markolata alatt található, melynek kinyitása után az akku még nem esik ki, kivétel előtt egy reteszt kell elhúznunk. A memóriakártyák is itt cserélhetők.