Kipróbáltuk: Sony DSC-V3 teszt

0

Optika II.

Az optika torzításai összességében átlagosnak mondható. Nagylátószög esetén 0,7%-os hordótorzítást kell elviselnünk, amely az átlagos 0,8%-nál jobb. Tele állásban viszont 0,4%-os a párnatorzítás, ami magasabb az átlagos 0,3%-os értéktől. Ezek a torzítások nem túl zavaróak, a legtöbbször nagylátószögnél szokott problémát okozni a torzítás, amely itt szerencsés módon az átlag alatt van.






Torzítások a fókusztávolság függvényében

nagylátószög esetén (f=34 mm*)
hordótorzítás
~0,7%

tele állásban (f=136 mm*)
párnatorzítás
~0,4%


Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 40 cm lehet. A makró mód bekapcsolása után 10 cm-es közelponttal dolgozhatunk. Makrózáskor a zoom is működik, a teljes zoomtartomány használható. Hasonlóan a Nikon gépeihez, a Sony DSC-V3 is enyhe zoomállásban képes a legkisebb terület teljes befogására. Nagylátószögű állásban nem túl jó a gép makróképessége, a legkisebb terület, amely kitölti a kép teljes képet kb. 120 mm szélességű, ráadásul elég erős hordótorzítású: 1%. A tele állásban szintén hasonló értékkel találkozunk, telében viszont alig van torzítás. Ha a gépen 2x-es zoomot állítunk be (érdekes módon ez csak 88 mm-t jelent az EXIF tanusága szerint), akkor jelentősen javul a helyzet, a legkisebb terület szélessége ezáltal akár 53 mm is lehet, amely már jobb is, mint az átlagos 60 mm-es szélesség. A torzítás ez esetben jelentéktelen.

A Sony DSC-V3 jó makróképességű, de tudni kell a trükköt…









Makró képességek

nagylátószög esetén (f=34 mm*)
legkisebb szélesség: 123 mm
hordótorzítás
~1%

tele állásban (f=136 mm*)
legkisebb szélesség: 118 mm
párnatorzítás
~0,2%

gép 2x zoom feliratánál (f=88 mm*)
legkisebb szélesség: 53 mm

~0%

A vignettálás mind nagylátószögű, mind tele állásban jelentkezik, bár ennek mértéke elfogadható szintű. Erőteljesebben csak nagylátószögnél látható, ekkor is főként a jobb alsó sarokban érezhető. Ez általános felhasználáskor is észlelhető, főleg állóképeknél, amikor az ég homogén kékje jól láthatóan besötétedik.






Vignettálás

nagylátószög esetén (f=34 mm*)
sarkok fényerőcsökkenése: ~14%

tele állásban (f=136 mm*)
sarkok fényerőcsökkenése: ~9%

A fényképezőgépen külön kézi fókuszálásra nincs lehetőség, viszont választhatunk előre beállított tárgytávolságok közül: 0,1; 0,2; 0,3; 0,5; 0,8; 1; 1,5; 2; 3; 5; 7; 10; 15 m és végtelen. Ebből inkább csak a végtelen-tárgytávolság a használható. Kár, hogy az igazi kézi fókusz kimaradt a gépből, amit már a V1-esből is hiányoltunk.