Címlap 2015

Archívum

Hullámvasúton a fényképezőgép

Egy kis történelmi áttekintés a fényképező eszközök elmúlt 60 évéről, és trendjeiről a statisztikák tükrében. Statisztikák? Igen összeszedtünk néhány számadatot, de igyekszünk kevésbé szárazak lenni, mint egy gimnáziumi matekóra. Honnan jött, és hová tart a fényképezőgép ipar?

DxO FilmPack 5

Az okostelefonok előhívta képeffektezési mánia közepette a trendi effektus mögött néha nehéz észrevenni a fotót. Ha már azzal a reménnyel állunk neki egy fotó átszerkesztésének, hogy javítsunk rajta, érdemes minőségi szoftvert használni a feladathoz. Ehhez többnyire nem mobiltelefonra, hanem egy számítógépre lesz majd szükség, és egy olyan alkalmazásra, mint az itt következő.

Visszapillantó: 2012 a digitális fényképezés tükrében

Itt az év utolsó napja, így ideje portalanítani visszapillantó tükrünket és belekukkantani, melyek voltak 2012 érdekességei, újdonságai, trendjei. Ebben a tükörben azonban nem csak a múlt, de egy picit saját magunk is látszunk, így visszanéztünk a Pixinfo elmúlt egy évére is.

Visszapillantó: 2011 a digitális fényképezés tükrében

A Pixinfo nem versenyautó, így a visszapillantót elég évente egyszer használnunk, és nyugodtan hordhatjuk zsebben is. Most előbányásztuk, leporoltuk és belenézünk, milyennek látszik az elmúlt év – ez a rövid 2011-es – a digitális fotózás és saját szemszögünkből.

Történelem: Szovjet fényképezőgép gyártás

Sok család szekrényének mélyén akár elfeledve, akár régi emlékként még mindig ott lapulnak a „békebeli” fényképezőgépek. Néhány ötvenes-hatvanas években készült magyar gép mellett zömmel a volt NDK-ból és persze a Szovjetunióból kikerült készülékek a leggyakoribbak. Most a szovjet fényképezőgép gyártás néhány szegletébe pillantunk be.

Történelem: Minox

Sokat foglalkoztunk a kisfilmes, sőt a közép- és nagyformátumokat preferáló cégek múltjával, de nem esett még szó a kisebb formátumokról, például a hidegháború titkosszolgálatainak kedvenc fényképezőgép gyártójáról a Minoxról. A cég kedvenc jelszava ma is: „Férjen el egy csukott tenyérben”.

Történelem: Schneider

Mindenki mondjon egy Oscar-díjas filmrendezőt! Jól van. Most egy Oscar-díjas színészt! Ez is megy? Akkor most egy Oscar-díjas objektívgyártót! …? Pedig létezik ilyen. Röviden úgy hívják Schneider, és Marlon Brandóhoz hasonlóan kétszer kapta meg az arany szobrocskát. Csak nem ugyanabban a kategóriában.

Történelem: Sinar

A fényképezés – jó indulattal- néhány száz éves történetét zömmel a német, majd az utóbbi évtizedekben a japán cégek uralták. Talán pont emiatt jelent kis felüdülést, ha más vidékről érkezett vállalatokról is szó esik. A svájci Sinar azonban nem csak ezért különleges. Napjaink egyik legaktívabb digitális középformátumú hátfal és fényképezőgép gyártójáról van szó, mely azért nem ma kezdte a szakmát.

Történelem: Braun

„Braun csak egy van!”, mondhatná a reklámszöveg, ha valóban csak egy lenne. De ha valaki ilyen elterjedt névvel bír, és magáról nevezi el cégét, ne csodálkozzon ha folyton összekeverik. Nekünk is nehezen sikerült különbséget tenni a fotós Braun és a vakus Braun között. Aztán végül megnyugodhattunk, fotós-Braun tényleg csak egy van.

Történelem: Voigtländer

Sok öreg céget ismer a fototechnika. Vannak köztük 100 évesek, sőt ennél sokkal idősebbek is, de többségük pelyhes álló siheder az osztrák/német alapítású Voigtländerhez képest, mely a XVIII. század közepe óta létezik. A cég – mint sok más társa – családi vállalkozásként indult.

NÉPSZERŰ CIKKEK

Fotómanipulációk Photoshopban – ingyenes oktatóvideók

Habár a Photoshopos képfeldolgozásokról már sokan készítettek oktató videókat és készítenek ilyeneket a mai napig, a TastyTouts sorozata mégis különlegesnek tekinthető, hiszen egyrészt nem...

3 tipp kezdő esküvőfotósoknak

Jasmine Star profi esküvőfotós három tippet oszt meg, amely segíthet a kezdő fotósoknak jobb és romantikusabb képek készítésében. Az esküvőipar - ha...

Egy újabb remek animáció a gyújtótávolság és a perspektíva hatásáról

Kíváncsi vagy, miért mondják azt, hogy lehetőség szerint ne fotózz portrét nagylátószögű objektívvel? Ez az animáció erre is választ ad. Az év...

Gács Anna: Törésvonalak – Betegségdokumentálás és élettörténet (videó)

Online megtekinthető előadás az autopatográfiákról.

Nem tudod mi a fényszennyezés? Ebből a time-lapse videóból megértheted!

A fényszennyezés nem olyan környezetkárosító dolog, mint a szemét kocsiból való kihajítása, vagy a tengerbe jutott olaj, de ez is az emberi civilizáció mellékterméke....