Az elmúlt években a stúdiótechnikai fotós termékek robbanásszerűen megszaporodtak. Nyilván ennek fő oka, hogy a neves gyártók mellett az olcsóbb, kínai termékek is megjelentek a piacon.
Sokan a „kínai” szó hallatán rossz, gyorsan elnyűhető termékre gondolnak, de csak rossz beidegződés eredménye. A nagyon gagyik mellett a kínai termékek között is találunk rengeteg kellő odafigyeléssel és jó minőség-ellenőrzés mellett készített modellt, ezért ebben a kérdésben sem célszerű általánosítani.
A gagyik többnyire már az első tapintásra, első próbára kibuknak, így elég csak egy gyors szemrevételezés és nagy átlagban már el lehet dönteni, hogy gyenge, vagy tartós termékről van-e szó.
A McGoat webáruház által forgalmazott GE-180 jelű stúdióvaku azon kínai vakuk közé tartozik, amelyek első ránézésre strapabírónak és jól összerakottnak látszanak. Örömteli, hogy nem csak látszatra, de valóban jó összeépítési minőséget találunk ennél a vakunál.
A vakut egy karton dobozban kapjuk, melyben a vakun kívül csak egy tápkábelt és a beállítóizzót találjuk. Olcsó vaku, kevés kiegészítő.
Első körben talán furcsa lehet, hogy nincs ventilátoros hűtés a vakun belül, s felmerülhet bennünk a kérdés, hogy vajon nem melegednek-e túl a kondik, s nem száradnak-e ki túlzottan gyorsan. Külön hűtésre azonban a fém ház, a szellőzőnyílások és a 180 Ws-os teljesítmény miatt nincs szükség.
Második fura dolog, hogy nem kapunk a vakuhoz alap reflektort sem. Nos, ezt is megoldotta a gyártó, ugyanis a villanócső mögött egy hellyel-közzel paraboloid formájú fényvisszaverő felületet alakítottak ki, mely többé-kevésbé pótolhatja az alap reflektort.
A fém testű vakuba 50W-os halogén beállítóizzót helyezhetünk, melyet a gyártó mellékel is. A modellfényt igény esetén bekapcsolhatjuk, választhatjuk állandó teljesítményűre, de átállíthatjuk kvázi proporcionálisra is. Azért nem nevezném valódi teljesítmény arányosnak, mert nagyjából 20% alatt, illetve 80% felett már nem változik a fényereje.
A villanócső szinte teljesen körbe éri a beállítóizzót, amiből jó homogenitású megvilágításra következtethetünk (az U-formájú vakucsőnél a homogenitás nem annyira jó).
A vaku hátuljára csak a legalapvetőbb kezelőszervek kerültek:
- töltés hangjelzése ki/be
- teszt gomb
- főkapcsoló
- modellfény mód kapcsoló
- teljesítmény szabályozó gomb
A teljesítményt minimum 1/32-re csökkenthetjük, az analóg vezérlés miatt a maximum és minimum között nagyon finoman, 40 lépésben választhatunk kimenő energiát.
Az elsütés a 3,5-es jack szinkron bemeneten, vagy slave elven történhet. A slave mód állandóan bekapcsolt állapotú, így ha nem szeretnénk, hogy másik vakutól elvillanjon a GE-180, a ház felső részén lévő érzékelőt más irányba kell forgatnunk vagy le kell takarnunk.
A vakuhoz – mint jeleztük – nem kapunk gyárilag fényterelőt, de igény esetén vásárolhatunk hozzá reflektorokat, ernyőket, snoot-ot, softbox-ot, sőt beauty dish-t is.
Az ernyő felfogatásához az állványcsatlakozó és a vaku test között kialakított nyílás szolgál.
Teljesítmény | 6-180 Ws |
Színhőmérséklet | 5500K ± 200K |
Újratöltési idő | 0,5-3 mp |
A mindössze 28.300 forintért kínált McGoat GE-180 vaku kategóriájából ritka teljesítményszabályozási tartományával, állítható modellfényével és masszív, fém burkolatával tűnik ki.
A cikkben szereplő terméket a McGoat webáruháztól kaptuk a teszt idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!