MILC fényképezőgépek VII. – Miért?

0

Miért MILC?

A legfontosabb kérdés azonban továbbra is az, hogy miért választja valaki ezt az új kategóriát.

„Kis méret, jó képminőség…”, „Kellemesen hordozható…”, „…mert kicsi, könnyen hordozható mégis jó képminőség jellemzi…”, „Kis méretű váz/objektívek…”, „Képminőség, ultra kis méret, kiváló optikák…”, „Könnyű, kicsi, de tudja a belépő dslr minőséget és funkciókat.” Szinte bármelyik válaszból is idéznénk, ezekkel a szavakkal találkoznánk. A gép hordozhatósága, kis mérete, és a nagy méretű érzékelő miatt DSLR szintű képminőség szinte minden válaszadónál a legfontosabb okok között szerepeltek. Többen is megjegyezték, hogy ha nem lenne ez a kategória, akkor kénytelenek lettek volna nagyobb DSLR-t, vagy hasonló méretű, de gyengébb képminőséget biztosító kompaktot vásárolni.

Olympus E-P3

Számunkra az igazi (bár kellemes) meglepetést azok okozták, akik azt is kifejtették, hogy mit használtak a MILC megvásárlása előtt. Többen vannak olyanok, akik állandóan otthon hagyott vagy éppen elromlott DSLR-t cseréltek olyan tükör nélküli gépre, amit könnyebben magukkal tudnak vinni, és amivel nem kell komoly kompromisszumot kötni a minőség terén. Ők főleg utazáshoz, családi eseményekhez, utcai fotózáshoz választják a nagy és nehéz DSLR-ek helyett a MILC-eket.

Az adott típus kiválasztásának mikéntjét firtató kérdésünkre adott válaszokat már egy kicsit nehezebb összesíteni. A leggyakoribb ok a márkahűség, és az Olympus illetve a Sony modellek esetén a különleges dizájn volt. A Sony esetén az APS-C méretű érzékelő volt még gyakori szempont, a Panasonic modelleket pedig sokan tartották a vásárlás időpontjában a legjobb választásnak. Nagyon érdekes, hogy a kérőívet kitöltők közül csak ketten választották az adott modellt az ára miatt.

Samsung NX10

Az egyik legrészletesebb leírást a döntésről az amatőrként sokat fotózó Ant.all adta, aki végül a Samsung NX10 mellett kötött ki: „Nagy rizikót vállaltam, amikor a Samsung „ismeretlen” gyártó első NX-es modelljét megvettem. Nehéz döntés volt a Panasonic-Olympus-Sony trió mellett. A kis méret, a beépített vaku, a nagy APS-C szenzor, a prémium AMOLED kijelző, a minőségi kidolgozás a Samsung mellett szóltak. A legtöbb versenytárs rendelkezett tükörreflexes modellekkel is, ezért biztos voltam benne, hogy nekik nem a szívük csücske a MILC kategória. A Samsung azonban úgy tűnt erre teszi fel a jövőjét, ezért bíztam benne, hogy nagyon odafigyeltek a minőségre.” Bár a többi kérdésre adott válaszaiból kitűnik, hogy a géppel elégedett, mégis csalódott, és becsapva érzi magát. De erről kicsit később.

Panasonic Lumix DMC-G3

A kérdőíven rákérdeztünk arra is, hogy mi az ami tetszik, és mi az ami nem az adott gépben vagy a kategóriában. Ahogy az várható volt, a pozitívumoknál a vásárlást is meghatározó tényezők köszönnek vissza, mint a jó képminőség, a kis méret és az objektívek variálhatósága. A Panasonic DMC-G3-at használó akorosi a következőképpen foglalta össze: „sokkal jobb képminőség a kompakt gépekkel szemben, magas ISO értékeken (max ISO3200) is jó képminőség, gyors fókuszálás, gyenge fényviszonyok mellett is megbízható”. Bár alapjában véve mindenki elégedettnek tűnt, a sorból andras lóg ki egy kicsit a Samsung NX10-ről írt értékelésével: „nagyon elégedett semmivel se vagyok, ami jó:

  • a képminőség – bár ahhoz képest hogy APSC iso3200-on kisebb zajra számítottam
  • a sorozat lehetőségek
  • a video lehetőség (a hangba belekattog a fókusz motor és csak mono)”

Sony Alpha NEX-5

A nem tetsző dolgok között a nehézkes élességállítást, a gyenge dinamikatartományt és a szintén nem túl hatásos képstabilizátort említette. Lassú élességállításra más gyártók gépeinél is panaszkodtak, illetve a Panasonic modelleknél megjelent a nagy érzékenységnél zajosabb vagy mosottabb kép problémája. Többen is hiányolták a keresőt (nyilván a keresővel nem rendelkező modellek esetén), és szinte kivétel nélkül minden márkánál megjelent a kiegészítők magas ára a nem tetszést kiváltó jellemzők között. A Sony és a Panasonic modelleknél a rövid akkuidő okozott többeknél is elégedetlenséget.

Fentebb említettem, hogy Ant.all elégedett a kiválasztott termékkel, mégis becsapva érzi magát: „A magyarországi Samsung márkaképviselet hozzáállása katasztrofális. NX szériás gépeket eladnak néhány kereskedelmi láncnak, ahonnan a fogyasztók meg tudják venni, de objektíveket és vakut nem árulnak hozzá, és még csak nem is sajnálkoznak a kellő támogatás hiánya miatta. Becsapva érzem magam, mert befektettem egy olyan rendszerbe, amihez nagyon úgy néz ki, hogy külföldről kell mindent beszereznem, mert itthon az importőr nem veszi komolyan a MILC kategóriát, és átnéz egy maroknyi felhasználó jogos igényein. Nem lenne szabad ilyen hozzáállással NX szériát forgalmazni itthon. Ha ezt előre tudtam volna, akkor lehet, hogy másképp döntök annak idején…” A szomorú az, hogy a Samsungnál valóban csak a kötelezőn felüli „szorgalmi” feladatnak látják a fotós piacot.