MILC fényképezőgépek VII. – Miért?

0

Kompakt, MILC vagy DSLR?

Az előző oldalon említett néhány negatívum ellenére a 50 válaszadóból 49-en ajánlanák másoknak is ezeket a gépeket (egy valaki nem válaszolt a kérdésre). Az elégedettséget részletező kérdésünkre a 42-en válaszolták, hogy elégedettek vagy nagyon elégedettek, és mindössze nyolc olvasónak voltak vegyes érzései (a hatos skálán heten 4 pontot, egy válaszadó pedig 3 pontot adott). A válaszokból jól látható, hogy valóban létezik az a réteg, akik jó minőségű képeket szeretnének készíteni saját, családi felhasználásra lehetőleg úgy, hogy ne szakadjanak meg egy DSLR rendszer cipelésében.

Merre tovább?

Bár az alacsony részvétel (50 válaszadó) a legtöbb esetben kudarcnak számítana, a tükör nélküli cserélhető objektíves gépek rendkívül kicsi hazai piacán mégis sikeresnek érzem a felmérést. Bár hivatalos adattal nem rendelkezünk, úgy vélem, hogy Magyarországon ~2000 fotósnál lehet ilyen fényképezőgép. A rendszer terjedésének legfőbb gátja egyértelműen a magas ár. Bárhova is próbálják pozicionálni magukat a gyártók, ezeknek a gépeknek a többsége a vevőkör elvárásai alapján a belépő szintű DSLR gépekkel van versenyben. Ott pedig már 100-120 ezer forintért is van komplett szett, míg a legtöbb MILC modell ára 150 ezer forint felett mozog. Bármennyire is csábító a kis méret, az új, ismeretlen technológiákkal szembeni bizalmatlanság és a magasabb ár bőven elég ahhoz, hogy a belépő szintű DSLR-ek kerüljenek a kosárba.

Pedig ha csak valami közbe nem jön, a tükör el fog tűnni a cserélhető objektíves fényképezőgépekből. Előbb-utóbb minden gyártó megjelenik az új kategóriában, fokozatosan háttérbe szorítva a DSLR modelleket. Ez utóbbi technológia nem fog megszűnni, de nagyon valószínű, hogy csak egy szűk réteg igényeit fogják ilyen gépekkel kielégíteni. A fotósok többségét előbb utóbb mozgó alkatrészt alig tartalmazó tükör nélküli rendszerekkel fogják ellátni.

Sokan ma a kicsi szenzorok miatt idegenkednek a kategóriától, de amint a gyártók különböző megoldásaiból is látszik, a megfelelő szenzorméret megválasztása csak döntés kérdése. Nem szentírás, hogy minden tükör nélküli Nikonban ilyen kicsi érzékelő lesz, mint ahogy például a Pentaxról is rebesgetik, hogy lesz egy nagyobb érzékelőjű szenzorral szerelt termékvonal is. A lényeg a fényképezőgépek felépítését évtizedek óta meghatározó, és egyben korlátozó tükörakna, pentaprizma (pentatükör), kereső hármas elhagyása, átalakulása lesz, amivel ugyanolyan képminőség kisebb, könnyebb vázakkal és objektívekkel elérhető lesz. A látszat ellenére ennek nyilván nem csak a turistákat, de a jelenleg sok tízkilós felszerelést a vállukon cipelő fotóriportereket is érinti.

Hasonlíthatnánk ezt a váltást a filmről digitális technológiára való átálláshoz, de véleményem szerint az egy sokkal kisebb, bár a MILC-ek megjelenéséhez nélkülözhetetlen előrelépés volt. Ott mindössze a hordozó anyag, a rögzítési technológia változott. Most a folyamatos élőképet biztosító érzékelők és a nagyon jó minőségű keresők, illetve képernyők (LCD vagy AMOLED) lehetővé teszik a fél évszázada megjelent tükörreflexes technológia nagyméretű optikai rendszerének kiváltását, egyszerűsítését. Ez pedig olyan váltás, mint amilyen a távmérős gépekről SLR-ekre való átállás volt. Biztosan akkor is sokan szkeptikusak voltak, mint ahogy 13-14 éve fotósok döntő többsége meg volt győződve, hogy a digitális fotózás halva született ötlet.

Nagy kockázat persze épp induló stádiumban lévő, egymással legkevésbé sem kompatibilis rendszerek közül kiválasztani a megfelelőt, pláne azok után, ahogy például az Olympus magára hagyta az eredeti NégyHarmados rendszerbe beruházó fotósokat. Nem lehet tudni, hogy melyik rendszer fog elterjedni, melyik bukik meg, és mihez fognak külső gyártók is kiegészítőket (pl. objektíveket) gyártani. Aki most tervezi fényképezőgép vásárlását, és a MILC kategória mellett tenné le a voksát (csak biztatni tudom), annak azt javaslom, hogy a meglévő rendszerek (vázak és kiegészítők) alapján válasszon, ne próbálja meg megjósolni magának, hogy melyik rendszer milyen irányba fog fejlődni. Sokan vannak, akik egy-két általános objektíven és egy külső vakun kívül sosem fognak mást használni a gépen, így lényegében bármelyik ma kapható rendszer megfelelő lehet, amikor pedig eljön a csere ideje, lehet hogy már teljesen más lesz a technológia. Akinek konkrét igényei vannak, annak pedig a héten megjelent cikkek gondos átolvasását javaslom, hiszen nem biztos, hogy az igényeknek a ma kapható rendszerek mindegyike megfelel.

Szeretnénk minden olvasónkat arra biztatni, hogy nézzen be a fórumon a MILC-ekről szóló beszélgetésbe, és ossza meg velünk a saját véleményét a kategóriáról, a gépekről, az igényekről (vagy bármi másról).