Nem kell mindig kaviár: olcsó fényképezőgépek

0

Konklúzió

Szóval még mindig adott a kérdés, mire számíthatunk, ha az olcsóbb fényképezőgépek közül választunk?”. A válasz nem is olyan egyszerű. Gyors próbánk során akadtak az árukhoz képest meglepően jó darabok, de persze olyanok is, melyek jobb esetben mosolyt szültek, rosszabb pillanatukban pedig bosszankodást váltottak ki belőlünk. A gépek ára 10 és 25ezer forint között mozgott és ez az árkülönbség elég nagynak bizonyult ahhoz, hogy komoly különbségek adódjanak az egyes modellek között.

A gyengék közül egyet emelnék ki, a Rollei kis vízálló gépét a Sportline 50-et. Legjobb tulajdonsága kétségtelenül a vízállóság (cseppállóság?), amely még a mezőny fölé is emelhetné, bár nem volt módunk kipróbálni. Másrészről viszont erre a gépre tökéletesen áll az alapigazság, „Ennyi pénzért örülhetünk, ha csinál valami képet.”. Már ha úgy tartja kedve.

A másik oldalon viszont akadtak „gyöngyszemek”, melyek kicsit ellensúlyozták az olcsó kategóriáról alkotott negatív képünket. Képminőségben egyöntetűen a Canon PowerShot A490 nyerte el tetszésünket, mely ezen a téren simán felveszi a versenyt a drágább gépekkel is. Kivitelben és szolgáltatásokban a Casio EXILIM EX-Z35 bizonyult kellemes meglepetésnek. Igényes fémváza és számos funkciója meghazudtolja árcéduláját. Sebességben ezúttal is a Panasonic gépe a Lumix DMC-F2 vitte a pálmát, és egy képzeletbeli meglepetésdíjat azért a Polaroid i936 és a Rollei Compactline 101 is megérdemel. Nem csak azért, mert szinte teljesen ugyanaz a szoftverük, de alacsony áron még manuális beállítási lehetőségeket is kínálnak.

2010-ben 25ezer forint alatt akár már fémházas, saját akkuval és töltővel szállított gépet is kapunk, jellemzően 10-12 megapixeles felbontással (persze akadtak kivételek). Az optikai stabilizátort úgy tűnik el kell felejtenünk ennyiért, és az LCD-k jó része is az előző éveket idézi, de a jobbak a 2,5” méret mellé azért a 230 000 képpontos felbontást is képesek nyújtani. A fényképezést szinte minden esetben az intelligens, témaválasztást is kínáló automatikára, vagy a legalább egy tucat témaprogramra kell bíznunk, de elvétve kifoghatunk manuális beállításokkal kecsegetető modelleket is. Az arcfelismerés szinte minden gépben alapnak számított, és itt-ott felbukkant a mosoly felismeréses, vagy pislogás kiküszöbölő önkioldó is. Aki videofelvételre kívánja használni a gépet meg kell elégedjen a VGA felbontással, bár volt egy gépünk, amely HD minőséget kínált. Hangot jószerével az összes készülék rögzít, némelyek utólagos hangjegyzetre is módot adnak.