Nem kell mindig kaviár: olcsó fényképezőgépek

0

Polaroid i936

Bevezető

Nem is emlékszem, hogy a Pixinfón teszteltünk-e már Polaroid gépet, de valószínűleg ezzel mindmáig adósok voltunk. A nagy múltú amerikai cég az instant fényképezőgépeiről és a nevével fémjelzett polárszűrős szemüvegekről híresült el. Digitális fényképezőgépek tekintetében inkább a kompakt szegmensben próbáltak szerencsét, és bár volt néhány érdekes próbálkozásuk – mint a Foveon szenzoros x530, vagy a beépített nyomtatós PoGo – megmaradtak, az olcsóbb kisgépeknél.

A sokadik csőd után a Polaroid név többnyire távolkeleti gyártmányú, licenszelt modelleken landol, mint amilyen a most bemutatandó i936 is.

Képérzékelő

A CCD képérzékelő mérete 1/2,3”, tehát ugyanakkora mint a többségé. A felbontás 12 megapixel, mely jelent esetben a jobbak közül való. A max. képméret ennek megfelelően 4000 x 3000 pixel. Ezen kívül hat további képméret választható, köztük egy-egy 3:2 és 16:9 oldalarányú is.
Képformátumként csak JPEG-et választhatunk, háromféle (Szuper finom, Finom, Normál) tömörítéssel.

A fényképezőgép érzékenysége az automatikára bízva, vagy kézi beállításokkal is használható. Utóbbi esetben ISO125-3200 értékek között módosíthatjuk. ISO3200-ban a gép nem csökkenti automatikusan a felbontást, akár 12 megapixelen is használhatjuk ezt az érzékenységet.

Optika

Az i936 zoom objektívje 3x-os átfogású, fizikai gyújtótávolsága 6,3-18,9mm-ami kisfilmes értéken 35-105mm-nek felel meg. Ezzel is igazodik tesztmezőnyünk többségéhez, melyek hasonló értékekkel bírnak. Ebben az árkategóriában nem gyakori a nagyobb látószög. Az zoom a gép hátulján lévő kétállású gombbal szabályozható, csakúgy, mint a max. 4x-es nagyítású digitális zoom. Az optika fényereje szintén átlagos, F3,1-5,6.

A gépet kétféle módban használhatjuk az élességállítás tartománya szerint. Normál üzemmódban kb. 80 cm-ről, makró módban 15 cm-ről készíthetünk éles képet. A Polaroid tehát makró képességben egy picit elmarad az eddig bemutatott modellektől.

Ergonómia

A gépet kézbe fogva valahogy úgy éreztem, ez egy női fényképezőgép. Bizonyára a rózsaszín előlap is közrejátszott, de a készülék itt-ott lágy vonalvezetése, valamint a csillámló hatású fekete hátlap is inkább tűnt női táskába valónak. A gép elől és hátul is műanyag bevonatot kapott, egyedül a felső részen fut végig egy jelzés értékű fémbetét. A Polaroid i936-ra megpróbáltak a küllem szempontjából is odafigyelni, és ez bizony nem igazán jellemző erre a kategóriára. Többnyire ötlettelen a végeredmény, itt viszont apró jegyek arra utalnak, hogy a tervezőket a gép külseje is foglalkoztatta. Mondom ezt úgy, hogy nekem személy szerint ez a külső nem jön be.

A váz vastagsága mindössze 24,3 mm, a gép pedig üresen mindössze 120 grammot nyom, ennek ellenére még belefért egy AA elemeknek szánt foglalat, melyekből 2 darabot kell használnunk hozzá. A kártyafoglalatnak viszont már nem maradt mellette hely, így szintén a gép aljára, de egy külön kis műanyaglap mögé rejtették. Belső memóriaként 32 MB-os kapunk, amit SD és SDHC kártyákkal bővíthetünk. A gyártó 16 GB-os kártyával tesztelte a gépet, de nálunk a 32 GB-os Sandisk is gond nélkül muzsikált.

A gombok az Olympushoz hasonlóan szögletesek, a hátlapot pedig itt is a nagy funkció/navigátor gomb uralja egy zoom, menü, témaválasztó és lejátszás gomb társaságában.

LCD

Ha ismét a most tesztelt, márkás átlaghoz hasonlítjuk, az LCD terén sem utolsó a gép. A 2,7” (6,8 cm) képátló legalábbis a nagyobbak közül való. A kijelzőt persze sújtják a már többször felsorolt gyermekbetegségek, de legalább ebben sem marad el a többitől.

Kezelés

A Polaroid i936 képességeit tekintve is kellemes meglepetés volt. Elsőre egy teljesen automata gépnek tűnt a többieknél kevesebb szolgáltatással, de a kissé furcsán egybehalmozott felvételi üzemmódok és témamódok után három érdekes ikon jelezte, hogy itt bizony rekesz-, és záridő-előválasztás, sőt teljesen manuális üzemmód is rendelkezésünkre áll. És valóban! A rekesz előválasztás persze csak két értéket ad, a zoomállásnak megfelelően – vagyis egy ND szűrő dolgozik a gépben – a záridőt pedig 1/2 Fé lépésközökkel állíthatjuk 8 – 1/2000 mp között. Ezen felül expozíció korrekcióra is van lehetőség +/-2 Fé tartományban. Manuális módban a rekeszérték és záridő között egy gombnyomással könnyedén válthatunk, akár csak a komolyabb modellekben.

A gép ezen kívül lehetőséget ad három fénymérési mód beállítására is, valamint a fehéregyensúlyhoz is kapunk 5 gyári értéket és egy kézi módot. A fontosabb beállításokhoz itt sem kell feltétlenül a menübe mennünk, mivel a képernyőn egy gyors funkciómenü is megjelenik.

A élességállítást a gép autofókusz rendszere végzi, mely külön beállításokat nem ad, de gyengébb fényben egy kis segédlámpa segíti az AF-rendszer munkáját.

Az automatikára hagyatkozva használhatunk intelligens témaválasztást, 20-féle szabadon választható témaprogramot, és programautomatikát.

Szolgáltatások

Azt már láttuk, hogy egész szép szolgáltatáscsokrot kínál az i936 a pénzünkért, de lássuk mit kínál még! Először is az elmaradhatatlan arcfelismerést, mely a képmezőben elmozduló arc fókuszkövetését is jelenti. Van itt aztán mosolyra induló önkioldó, sőt pislogás észlelés és szűrés is.

A fotózás előtt 7-féle színmódot választhatunk, a képfeldolgozást pedig a 3 fokozatú élesítési beállítással befolyásolhatjuk.

A Polaroid i936 extrái közé tartozik a Highlight mód, mely a főtémát élesen hagyja a környezetét-hátterét pedig még jobban elmossa. Kapunk egy 3 képet összefűző panoráma módot is, bár ennek pontosságával azért akartak gondjaink. Ha nem sietünk jobban járunk az utólagos, szoftveres összeillesztéssel. Kapunk 10-féle vicces fotókeretet, illetve a dátum és készítési idő képre nyomtatását is.

Lejátszásnál diavetítés is bekapcsolható a kész képek pedig méretezhetők és szabadon forgathatók. Ha egy kicsit fel szeretnénk dobni az unalmasabb felvételeket, utólagos színeffektust is alkalmazhatunk az előbb taglalt 7 színmódból.

A gép menünyelvei között a magyart is megtaláljuk, mely közérthetően adja vissza az opciók lényegét.

Videó, sorozat

A Polaroid gépe legfeljebb VGA felbontást kínál videofelvételhez, melyből kétféle üzemmód választható. Az elsőt normál használatra szánták a második egy erősebben tömörített, Youtube feltöltéshez optimalizált mód (Share). Kevesebb tárhely esetén kisebb felbontást (320 x 240 pixel) is választhatunk. A videók 30 kocka/mp képfrissítésűek, és persze egy mono hangsáv is kerül melléjük, melyet a beépített hangszóró segítségével visszajátszani is képes a készülék. Hangfelvételt az állóképek mellé csatolt rövid jegyzetként is készíthetünk. A kész videofájlokból a lejátszás során bármelyik képkockát állóképként menthetjük.

Az élességet a mozgókép felvétel előtt kell beállítanunk, közben viszont működik a fénymérés, sőt az optikai zoomot is használhatjuk.

Az i936 egyképes mód mellett sorozat funkcióval is rendelkezik, és kapunk 3 képes automata expozíció sorozatot is, melyet az eddig tesztelt olcsó gépeinkből kihagytak. Az önkioldó 2 és 10 mp-re állítható, melyen kívül egy dupla expozíciós késleltetés választható.

Képminőség

Az i936 elég érdekesen értelmezi a képfeldolgozást. A kontrasztos témákat élesíti, a kevésbé kontrasztosakat pedig elmossa. Ez furcsa mélységélességi hatásokat hoz létre a képeken, ahol a közeli témák élesek, majd távolodva teljesen életlenek, hogy aztán újra élesek, majd mosottak legyenek. Legjobbak a parkos (szobros) kép füvén érhető mindez tetten, ahol a napsütötte fűszálak még viszonylag élesek, a mellettük lévő, árnyékba kerültek pedig teljesen életlenek.

A mosogatásnak köszönhetően alacsonyabb érzékenységi fokozatokban szinte alig fedezhető fel a világossági zaj. Helyette színzajt kapunk, ami az érzékenységet növelve jól láthatóan emelkedik. Az alap érzékenységnek számító ISO125-ben csak az árnyékos részeken lehet zavaró, ISO400-tól már az egész képen. Itt már jelentősebb szűréssel is számolnunk kell nem csak a kontraszttalanabb területeken, de a kép egészén is. A következő érzékenységi lépésnél már életlen, kevés világossági- és sok színzajt tartalmazó fényképet kapunk. ISO1600-ban olyan a kép, mintha nem sikerült volna élességet állítani, pedig csak a szűrés serénykedik. Az utolsó fokozat elég lett volna kisebb méretben is, mert sem a teljesen életlen végeredmény, sem az erős, de mosott színzaj eső nem indokolja a 12 megapixelt.

Érzékenység – képzaj



ISO125; F5,1; 1/9 mp


ISO200; F5,1; 1/14 mp


ISO400; F5,1; 1/29 mp


ISO800; F5,1; 1/46 mp


ISO1600; F5,1; 1/93 mp


ISO3200; F5,1; 1/193 mp


ISO125; F5,1; 1/9 mp


ISO200; F5,1; 1/14 mp


ISO400; F5,1; 1/29 mp


ISO800; F5,1; 1/46 mp


ISO1600; F5,1; 1/93 mp


ISO3200; F5,1; 1/193 mp


ISO125; F5,1; 1/9 mp


ISO200; F5,1; 1/14 mp


ISO400; F5,1; 1/29 mp


ISO800; F5,1; 1/46 mp


ISO1600; F5,1; 1/93 mp


ISO3200; F5,1; 1/193 mp


ISO125; F5,1; 1/9 mp


ISO200; F5,1; 1/14 mp


ISO400; F5,1; 1/29 mp


ISO800; F5,1; 1/46 mp


ISO1600; F5,1; 1/93 mp


ISO3200; F5,1; 1/193 mp

A teljes felbontású kivágásokon kívül érdemes megtekinteni a fő alkalmazási területnek számító 10×13 cm-es nyomathoz szükséges méretet is.
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.

A legalacsonyabb fokozatban szép, részletes a kép. ISO200-nál már a sötétebb területeken látható a színzaj, mellyel a szűrés nem tud megbirkózni, így a következő érzékenységi szinteken sűrűbb zajfoltokként van jelen a képeken. A fotó egyre gyengébb kontrasztot mutat, ISO800-tól pedig sokat veszít az élességéből is. A két legmagasabb fokozat kicsiben is csak módjával ajánlott. A színek elég mosottak, a zaj pedig nyilvánvaló 10 x 13 cm-es méretben is.

Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es nyomatokon (szimuláció)



ISO125; F5,1; 1/9 mp


ISO200; F5,1; 1/14 mp


ISO400; F5,1; 1/29 mp


ISO800; F5,1; 1/46 mp


ISO1600; F5,1; 1/93 mp


ISO3200; F5,1; 1/193 mp


ISO125; F5,1; 1/9 mp


ISO200; F5,1; 1/14 mp


ISO400; F5,1; 1/29 mp


ISO800; F5,1; 1/46 mp


ISO1600; F5,1; 1/93 mp


ISO3200; F5,1; 1/193 mp


ISO125; F5,1; 1/9 mp


ISO200; F5,1; 1/14 mp


ISO400; F5,1; 1/29 mp


ISO800; F5,1; 1/46 mp


ISO1600; F5,1; 1/93 mp


ISO3200; F5,1; 1/193 mp


ISO125; F5,1; 1/9 mp


ISO200; F5,1; 1/14 mp


ISO400; F5,1; 1/29 mp


ISO800; F5,1; 1/46 mp


ISO1600; F5,1; 1/93 mp


ISO3200; F5,1; 1/193 mp

A Polaroid i936 bruttó fogyasztói ára 19.990 Ft.

A fényképezőgép kipróbálását az Media Markt Westend tette lehetővé. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!

Tesztképeink

A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti képekre.

A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átváltott gyújtótávolság is.

A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!