Nem kell mindig kaviár: olcsó fényképezőgépek

0

Rollei Compactline 55

Bevezető

A Rollei termékei sem gyakori vendégek mifelénk, sőt! Az egykor szebb napokat megélt német vállalat profi középformátumú fényképezőgépeiről volt ismert, majd sorozatos anyagi nehézséget követően kikerült a reflektorfényből. A profi filmes termékek gyártását most a cég jogutódja végzi, az olcsó digitális fényképezőgépek forgalmazásának jogát pedig egy hamburgi székhelyű cég az, RCP-Technik GmbH vásárolta meg.

Ennek az olcsó termékvonalnak a legalján helyezkedik el következő tesztalanyunk a Rollei Compactline 55.

Képérzékelő

A Compactline 55 a mezőny egyik leggyengébb képérzékelőjével rendelkezik, mely egy 5 megapixeles CMOS-t jelent. A CMOS-ról talán sokaknak a DSLR gépek jutnak eszébe, de itt nem erre a kategóriára kell gondolnunk, inkább a webkamerák és fényképezős mobiltelefonok érzékelőire. Ráadásul az 5 megapixel manapság már igen kevésnek számít. Ez 2560 x 1920 képpontos maximális méretet jelent, melyen kívül 3 és 2 megapixeles, valamint VGA felbontások választhatók. A JPEG képek minősége 3 fokozatban állítható.

Az érzékenység beállítása automatikusan történik, ha pedig manuális szabályozásra vágyunk ISO50 és 400 tartományon belül választhatunk egy értéket.

Optika

Az objektív fizikai gyújtótávolsága hasonló a többi géphez (6,1-18,3mm), tehát 3x-os zoomátfogást kapunk, és az F2,7-4,7 fényereje sem rossz ebben a csapatban. Sajnos a kisfilmes értékre átszámított gyújtótávolság – mely 46-140mm – már nem olyan örvendetes. A 46 mm-nek megfelelő látószög az eddigi legszűkebb nagylátószöget sejteti, mely valójában csak elméletben nagylátószög, sokkal közelebb áll az alapoptikák látványvilágához. Az optikai zoom mellett 4x-es digitális használható.

Ergonómia

Nem csak a gép szenzora idézi a digitális régmúltat, vagyis nagyjából a 6-8 évvel ezelőtti olcsóbb gépek szintjét, de a Compactline 55 külseje és kezelőszervei is ebbe az irányba mutatnak. 2002 környékén a Fujifilm olcsóbb gépei kaptak ilyen nagyon műanyag vázat és ilyen sikamlós gombokat. A készülék egyébként külsőre is olyan, mintha a japán gyártó raktárkészletéből visszamaradt működőképes darabokra szitázták volna a Rollei nevet (persze azokban nem ilyen CMOS volt – a szerk.).

A fényképezőgép három színváltozatban (ezüst, fekete és rózsaszín) kapható.
Ez volt tesztmezőnyünk egyetlen modellje, amelyhez gyárilag tokot is mellékelnek. A retro NSZK stílust idéző, zippzárral zárható kiegészítőt övre is felfűzhetjük. Már ha lesz valaki, aki ezt kirakja az övére.
Gombkiosztása szinte teljesen megegyezik az előzőleg bemutatott modellekkel. Vastagsága 27mm, áramforrás és kártya nélkül pedig 134 grammot nyom.

A markolati rész alján egy félrehúzható műanyagajtó mögött találjuk az akkumulátor és memória foglalatot. 2 db AA-méretű NiMH elem, vagy akkumulátor fér a gépbe. Az ugyanitt lévő kártyafoglalatba SD, vagy SDHC memóriák helyezhetők. A készülék 32 MB belső memóriával is rendelkezik, mely egészen szép tárhely ebben a tesztcsapatban, főleg az 5 megapixeles felbontáshoz képest.

LCD

Mivel a tízes mezőny legolcsóbb fényképezőgépéről van szó, az LCD kijelző terén sem kell kiemelkedő minőséget várnunk. A sokat hangoztatott, erős napsütésben és sötétben előforduló anomáliák itt is jelentkeznek, és a betekintési szög is az árnak megfelelő. A kijelző mérete 2,4”, felbontását azonban nem adta meg a gyártó. Ránézésre 112-115 ezer képpontos lehet, ami még elfogadható minőséget és részletességet nyújt.

Lejátszásnál kis indexképes előnézetet és több lépcsős képnagyítást is választhatunk. A kinagyított részlet a hátsó navigációs gomb irányaival görgethető a képernyőn.

Kezelés

Ha már említettem a 6-8 évvel ezelőtti belépő szintet, akkor újra meg kell említenem, ugyanis a gép működése, sebessége is az ezredforduló környékét idézi. Az automata élességállítás például még jó fényviszonyok között is 1-2 másodpercig gondolkodik, ami rendkívül nehézzé, vagy inkább szerencsefüggővé teszi a legtöbb mozgó téma megörökítését. Az autofókusz egyébként arcfelismerő, makró, normál és végtelen üzemmódokra állítható.

A fotós választhatja ki a neki tetsző fénymérési módot, sőt manuálisan állíthatjuk a fehéregyensúlyt is, mely amúgy automata és 5 gyári fokozatra is beállítható. A vakut kikapcsolt, derítő, vörösszem csökkentő és lassú szinkron állásokban használhatjuk. Az expozícióba nincs beleszólásunk, vezérlése az automatika feladata. Közvetve azért módosíthatunk rajta a +/-2 fényérték tartományon belül állítható expozíció korrekció segítségével. Ugyanitt egyedi háttérfény mód is választható.

A témaprogramokból 20 áll rendelkezésre, a képek feldolgozási minősége pedig a 3-3 fokozatban szabályozható élesítés és színtelítettség értékekkel finomítható. Egy 10ezer forint alatti géptől mindez egész szép szolgáltatáslista.

Szolgáltatások

Azért akadnak még itt szolgáltatások, ha nem is bőven, de azért szép számmal. Az arcfelismerést már említettem, hát említenem kell a mosolyfelismerést is, mely a fotóalany mosolyára indítja az expozíciót. Kapunk digitális stabilizátort is, mely a most sorolt gépek jó részében elérhető, de nem mindben. A színeket 9-féle színmóddal tehetjük még egyedibbé, a vörösszemeket pedig a beépített szoftveres eltüntetéssel múlt idővé.

Lejátszásnál diavetítés és a képek elforgatásának lehetősége is rendelkezésünkre áll, ahogy kérhetjük a készítés dátumának képre íratását is.

Ki kell emelnem még a magyar menüt, amit a nagyobb gyártóktól már megszoktunk és külön öröm, hogy a Rollei is gondolt ránk.

Videó, sorozat

Mozgókép módban a szokásos felbontást kapjuk VGA (640 x 480) és QVGA (320 x 240 pixel) módokkal. A Compactline 55 azonban mindkét beállításon belül egy Normál és egy Finom minőségi/tömörítési fokozatot is kínál. Hiába az olcsóság a felvétel mono hangsávot is tartalmaz, melyet szükség esetén akár ki is kapcsolhatunk. Ha extra színeket szeretnénk az állóképeknél elérhető 9 színeffektus bármelyikét használhatjuk a mozik alatt, így fekete-fehér, vagy akár vöröses-kékes színhatások is elérhetők. Felvétel közben működik a fénymérés, viszont az autofókusz itt sem. Az optikai zoomot is hiányolnunk kell, de szükség esetén digitális zoomot azért használhatunk.

A Rollei legolcsóbb gépe sorozat módot is kínál. Önkioldója 2 és 10 mp-es késleltetésre állítható, a harmadik beállítás (10+2mp) pedig két képet jelent a jelzett időközökkel.

Képminőség

A képek dinamikaátfogása még ezen a szinten is gyenge. A színek sok esetben túl erősen jelennek meg a képeken, a hideg árnyalatok még hidegebbek a melegebbek még melegebbek a fotókon, leszámítva a sárgákat, melyek nagyon visszafogottan jelennek meg. Az összes színcsatornát erősen elmossa a fényképezőgép feldolgozó rendszere, a képeken nincsenek határozott színhatárok. A részletesség a felbontáshoz képest elfogadható, bár egy kis túlélesítés azért jelen van a fotókon. A gépet gyenge élsimítás és demosaicing jellemzi.
Hiába a kis felbontás, és az extra alacsony érzékenység, már ISO50-en is felfedezhető a zaj, mégpedig az egész képen. A következő érzékenységi lépéssel ez kismértékben növekszik, mellette a kép töredezettebbé válik. ISO200-on a színzaj a közép- és sötétebb tónusú területeken van jelen zavaróan, a világossági viszont az egész képen érezhető. Az érzékenység maximuma ezúttal ISO400, ahol világossági zajjal szinte egyáltalán nem találkozunk, helyette egy erősen mosott fotót kapunk, az árnyékokban jellemző színzaj esővel.

Érzékenység – képzaj



ISO50; F3,8; 1/9 mp


ISO100; F3,8; 1/14 mp


ISO200; F3,8; 1/27 mp


ISO400; F3,8; 1/33 mp


ISO50; F3,8; 1/9 mp


ISO100; F3,8; 1/14 mp


ISO200; F3,8; 1/27 mp


ISO400; F3,8; 1/33 mp


ISO50; F3,8; 1/9 mp


ISO100; F3,8; 1/14 mp


ISO200; F3,8; 1/27 mp


ISO400; F3,8; 1/33 mp


ISO50; F3,8; 1/9 mp


ISO100; F3,8; 1/14 mp


ISO200; F3,8; 1/27 mp


ISO400; F3,8; 1/33 mp

A teljes felbontású kivágásokon kívül érdemes megtekinteni a fő alkalmazási területnek számító 10×13 cm-es nyomathoz szükséges méretet is.
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.

5 megapixelről két megapixel környékére csökkentve a képméretet nem olyan látványos a „javulás”, mint nagyobb méretről. Az ISO50-en készült képen sem jönnek ki úgy a finom részletek, igaz azok eredeti méretben sem voltak rajta. Az ISO100-as kép nagyon hasonló az előzőhöz, míg a következő beállításban készült a sötétebb területeken már elég zajos, az utolsó fokozaton pedig mosott is.

Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es nyomatokon (szimuláció)



ISO50; F3,8; 1/9 mp


ISO100; F3,8; 1/14 mp


ISO200; F3,8; 1/27 mp


ISO400; F3,8; 1/33 mp


ISO50; F3,8; 1/9 mp


ISO100; F3,8; 1/14 mp


ISO200; F3,8; 1/27 mp


ISO400; F3,8; 1/33 mp


ISO50; F3,8; 1/9 mp


ISO100; F3,8; 1/14 mp


ISO200; F3,8; 1/27 mp


ISO400; F3,8; 1/33 mp


ISO50; F3,8; 1/9 mp


ISO100; F3,8; 1/14 mp


ISO200; F3,8; 1/27 mp


ISO400; F3,8; 1/33 mp

A Rollei Compactline 55 bruttó fogyasztói ára 9.990 Ft.

A fényképezőgép kipróbálását az Media Markt Westend tette lehetővé. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!

Tesztképeink

A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti képekre.

A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átváltott gyújtótávolság is.

A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!