Casio EXILIM EX-Z35
Bevezető
A Casio többnyire apró, igényesen összerakott digitális fényképezőgépeket gyárt, nem csoda hát, hogy olcsóbb modelljei, sem lógnak ki ebből a sorból. Az EXILIM EX-Z35 a „Z”, vagyis Zoom széria egyik új képviselője, melyet február végén jelentett be a cég. Ettől függetlenül nem kell extra zoomátfogásra gondolnunk, csak a szokásos…
Képérzékelő
De kezdjük az elején, a képérzékelővel! Ez most is a megszokott méretű, 1/2,3”-os, 12,1 megapixeles effektív felbontása viszont a nagyobbak közül való. A legnagyobb választható képméret így 4000 x 3000 pixel, de ha spórolni szeretnénk a tárhellyel, választhatunk négy kisebb felbontást is. Aki jobban szereti a hagyományos, filmes gépeknél megszokott 3:2 oldalarányt, ilyet is talál a beállítások között, ahogy egy 16:9-es arányú méret is rendelkezésre áll. A képek természetesen minden esetben JPEG formátumban kerülnek megntésre, három választható tömörítési fokozatban.
Az érzékenységet hagyhatjuk automata beállításban, de ISO80 és 1600 között választhatunk konkrét értéket is.
Optika
Kategóriájában átlagos fényerővel (F3,1-5,6) bír a gép optikája, 3x-os optikai zoomátfogás mellett. Ez kisfilmes értéken 35,5-106,5mm-nek megfelelő, nem túl nagy látószöget jelent. Az optikai zoom mellett 4x-es digitális használható, illetve kisebb felbontást választva úgynevezett HD zoom is bekapcsolható. VGA képméretnél ez 18,7x-es átfogást jelenthet.
A hat lencsetagot számláló objektív egy aszférikus elemet is tartalmaz, mely néhány kellemetlen képhibát javít.
Ha makró módban használjuk a gépet, a frontlencsétől számítva legfeljebb 10 cm-re közeledhetünk a témához.
Ergonómia
Az EX-Z35 volt tízes tesztmezőnyünk legszebb és legigényesebb fényképezőgépe. Méretét tekintve lényegében már az ultrakompakt kategóriába tartozik, hiszen legvékonyabb pontján mindössze 17,4mm. A készülék elől-hátul szépen összerakott fémvázat kapott, esetünkben lila színnel, de megvásárolható fekete, ezüst, kék és rózsaszín változatban is.
Örvendetes, hogy ezért a pénzért a dizájnra is odafigyeltek kissé. A gépváz egyedi alakú, de nem formabontó, a markolati részen vastagabb, a objektív felé haladva enyhén vékonyodik.
Kezelőgombokból csak a legfontosabbak kerültek a hátuljára, melyek elég nagy méretűek a könnyű kezelhetőséghez. A tetején az exponáló gomb mellett egy elképesztően apró bekapcsoló gomb kapott helyet, melyet emiatt nem túl kényelmes kezelni.
A kis váz miatt saját, lítium-ion akkumulátort és töltőt mellékelnek a géphez, melyhez elég szép fogyasztási adatokat mellékelt a gyártó. Teljesen feltöltve akár 1000 felvételt, illetve 11 órás lejátszást is kibír.
LCD
A TFT LCD itt sem túl nagy (2,5”), de 230 400 képpontos felbontása egy kicsit kiemeli a most tesztelt átlagból. Láthatóan részletesebb felbontást nyújt, bár lapos szögben ez sem tündököl, és a napfényes, vagy a sötét helyzetek sem igazán fekszenek neki – magyarán napsütésben nehezen látható, sötétben pedig szaggat a kép.
A kategóriára nem jellemző az élő hisztogram kijelzés, de az EX-Z35-nél ezt is bekapcsolhatjuk, ahogy harmadoló segédvonalak is megjeleníthetők a képen.
Lejátszáskor 25 képes előnézet választható, a zoom gombokkal pedig legfeljebb 8x-os képnagyítást állíthatunk. A kivágás ezt követően a hátsó iránygombbal mozgatható a kijelzőn.
Kezelés
A kezelést itt is nagyban megkönnyíti a képernyő jobb szélén folyamatosan jelen lévő gyorsmenü, melyből azonnal kiválaszthatjuk a legfontosabb beállításokat. Beállításokból az olcsó gépek átlagánál több került a kis Casioba, bár az expozíciós értékek azért ennél a gépnél is automatikusan állítódnak. Ezeket a +/-2 fényérték tartományban szabályozható expozíció korrekcióval közvetve befolyásolhatjuk. A fotós viszont beleszólhat a fehéregyensúlyba, mely akár kézzel is szabályozható, választhat a 3-féle fénymérési üzemmód, vagy a szintén ugyanennyi AF terület mód közül.
Az automata élességállítás egyébként többféle tartományra beállítható. Választhatunk makró és végtelen módot, de normál és úgynevezett pánfókusz (PF) állás is elérhető, mely egy kicsit szűkebb élességállítási tartományt használ – 1,5-5,8m között – ezáltal az AF beállítása valamivel gyorsabb lehet. Az automata élességállítás opciói itt még nem érnek véget, választhatunk folyamatosan működő AF módot is. A gép extra szolgáltatása a manuális élességállítás, mely egyedinek számít ebben a mezőnyben.
A gép beépített vakujának teljesítménye is állítható, mégpedig +/-2 Fé tartományban, 1/3 lépésközökkel. Aki nem annyira járatos a kézi beállításokban nyugodtan rábízhatja magát a témamódválasztó automatikára, vagy akár maga is választhat egy témaprogramot (Best Shot) a rendelkezésre álló 23 közül.
Szolgáltatások
Az EX-Z35 ugyanúgy rendelkezik arcfelismeréssel, mint a most tesztelt olcsó gépek többsége, és persze a magyar menü sem maradt ki a szórásból. Extra szolgáltatása még a digitális stabilizátor, mely nem olyan hatásfokú mint az optikai, de alkalmasint jól jöhet, ha félhomályban fotózunk.
A készülék egy nagy csokor színszűrőt kínál, szám szerint nyolcat, de ha komolyabban bele szeretnénk szólni a képek minőségébe, akár az élesítés, a telítettség vagy a kontraszt is befolyásolható. Ezek mindegyike +/-2 fokozatban finomítható.
A vezeték nélküli memóriakártyákhoz külön Eye-fi módot, a webre szánt videókhoz pedig Youtube kompatibilis videó témamódot is kínál a fényképezőgép. A kép készítésének időpontja és dátuma külön-külön is a fotóra nyomtatható.
Videó, sorozat
Mozgókép felbontásokból háromfélét kapunk. A maximális méret 848 x 480 képpont, mely mellett 640 x 480 és 320 x 240 pixeles beállítás választható. Egy videósnitt hossza legfeljebb 29 perc lehet. A gép saját videofelvétel gombbal is rendelkezik, mely egyedi a most tesztelt gépeink között. Ennek köszönhetően nem kell külön videomódot választanunk, a felvétel bármikor elindítható.
Videózás közben mono hangot is rögzít a készülék, de külön is alkalmas hangfelvételre, illetve az állóképek mellé rövid, 30 másodperces hangjegyzet beszúrására. A felvétel alatt működik a fénymérés, de az autofókusz nem, és zoomból is csak a digitális használható.
Az EX-Z35 sorozatfelvételre is módot ad. Ebből egyfélét (Normal Speed CS) választhatunk. Önkioldóból viszont több is rendelkezésre áll. A megszokott 2 és 10 másodperces mellett 3 képes sorozat is készülhet késleltetéssel.
Képminőség
A Casio gépének képminőségére a fokozott zajszűrés nyomja rá bélyegét már a legalacsonyabb érzékenységi beállításon is. A szűrt képet ezután igen erőteljesen élesíti a feldolgozószoftver, melytől a hátramaradt nagyobb frekvenciás zaj és az élek menti képtöredezettség jellemzi a fotókat. A képek kikapcsolható szűrés és élesítés mellett jó minőségűek lennének. Színeire az enyhe zöldes túlsúly a jellemző.
Attól, hogy a gép erős szűrést használ, az előbb említett magas frekvenciás zajjal nem tud mit kezdeni és már ISO80-nál is felfedezhetjük a képeken, akár a világosabb, vagy középtónusú képterületeken is. ISO100-on és a következő fokozatban a kép még mindig viszonylag részletesnek, de túlszűrtnek mondható, a zaj pedig ennek ellenére egyre nyilvánvalóbban jelentkezik a világos területeken is. ISO200-nál már a részletromboló hatása is megjelenik, ISO400-tól pedig a kép egészén nyilvánvalóvá válik. A színzajjal egy fokkal jobban boldogul a gép mint ezekkel nagy szemcsékkel, de ennek szűrése is felfedezhető a visszamaradt színes foltokban.
ISO800-nál sikerül kordában tartani a zajt, de a kép erős mosottsága az ár. Efölött már a mosottság és az erős zajszint együtt van jelen.
Érzékenység – képzaj
A teljes felbontású kivágásokon kívül érdemes megtekinteni a fő alkalmazási területnek számító 10×13 cm-es nyomathoz szükséges méretet is.
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
A túlélesítés kis jóindulattal még jól is áll a kisebb képméretnek. Rendkívül részletesnek tűnnek a képek, szinte pixelszintű finomságot mutatva, ugyanakkor a túlzott élesítés jól látható, finom élszegélyt (ún. halo) is mutat a képeken. Ez azonban nem biztos, hogy a papírnagyításon is jelentkezni fog. A képsarkok enyhén lágyak, a kép ISO400-nál a sötétebb területeken kezd érezhető zajosodást hozni, ISO800-től pedig a szűrés hatására a részletek is kezdenek elveszni.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es nyomatokon (szimuláció)
A Casio EXILIM EX-Z35 bruttó fogyasztói ára 22.990 Ft.
A fényképezőgép kipróbálását az Media Markt Westend tette lehetővé. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti képekre.
A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átváltott gyújtótávolság is.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!