Nikon D800 vs. Canon EOS-5D Mark III

0

Felépítés

Ergonómia, kezelés

Nikon D800

Kiváló összerakási minőségű, masszív, teljesen időjárásálló szigetelésű fémvázat markolhat, aki kézbe veszi a Nikont. A strapabíró kialakítást a 200 ezer expozícióra tervezett zárszerkezet teszi vonzóbbá. Igazi „pro” érzetű váz, a gyártótól megszokott, szögletes, férfias külsővel. Ennek megfelelően egy meglehetősen nagy, férfikézbe való markolatot kapunk, igen komoly és masszív fogást biztosító ujjtámasz résszel, mely a konkurens gépnél nagyobb.

A D800-on valamivel több a gomb és kapcsoló, mint a Canonon, de az ott lévő sem mondható kevésnek. A Nikon szereti szétszórni a különböző kezelőszerveket a vázon. Számomra a D800 többféle kapcsolója, és gombkombinációi kicsit bonyolultabbak, de a kezelése nyilván megszokás kérdése, és a gyártó Pro kategóriás vázainál is érezni egyfajta egyszerűsödést ebből a szempontból.

Haladó vázhoz méltóan több gomb tetszőlegesen programozható. Ugyan kevesebb mint a Canon gépében (4+1), de a négy fő programozható gombhoz videó módban külön funkciókat rendelhetünk.

Canon EOS-5D Mark III

A Canon váz több mint fél centivel szélesebb a Nikonnál, cserébe ugyanennyivel alacsonyabb és kevésbé tömzsi. Tömege 40 grammal kevesebb a konkurensnél. A valamivel kisebb méret persze nem gátolta gyártóját, hogy a D800-nál vastagabb, jobban a tenyérbe simuló markolatot adjon a fényképezőgépnek, melynek teljes mértékben időjárásálló fémvázán több a gumiborítás is. A gép zárszerkezetét 150 ezer expozícióra méretezték, ami elmarad a Nikonnál megadott értéktől.

A Canon vázon 10 db programozható kezelőszerv található, köztük egy új M-Fn gomb, mely kicsit apró és szerencsétlen helyre is került, de legalább hasznos. Az üzemmódokat a Nikonnal ellentétben nem külön gombbal és vezérlőtárcsával, hanem az alsóbb kategóriás gépekhez hasonlóan egy üzemmódválasztó tárcsával válthatjuk. Átkapcsolásához egy gomb is került rá, mely inkább kellemes, mint zavaró újítás. A tárcsán 3 magunk által programozható üzemmód is helyet kapott, mely a Nikonon nincs. Szintén eltérés, hogy a Canon külön Bulb módot, és automata beállítást is kínál.

Képérzékelő

Nikon D800

A hivatalos adatok szerint 35,9 x 24 mm-es CMOS szenzor került a gépbe, mely a Sony gyártmánya. Felbontása 36,8 megapixel, 36,3 megapixeles valódi képmérettel. Ez közel 28%-kal nagyobb (lineáris) felbontást jelent az 5D Mark III-énál, egyben a jelenleg elérhető legnagyobb „kisfilmes” DSLR képméretet. A képfeldolgozást egy új generációs Expeed 3 rendszer látja el.

A Nikon esetében rendkívül sok beállítási lehetőséget kapunk a képméret és minőség változtatására. 3 JPEG tömörítési fokot kapunk, és megadhatjuk a kompresszió fajtáját is. A 3 képmérethez a Nikon korábbi FX (fullframe) gépeihez hasonlóan többféle képkivágási faktor is beállítható, így a méretek száma megsokszorozható. Beállíthatunk APS-C-nek megfelelő (DX), 1,2x-es, és 5:4 oldalarányú kivágásokat is.

RAW-ban szintén nagy a választék, mert az összes képkivágáshoz tartozik egy RAW felbontás, de megadható, hogy 12 vagy 14 biteset, veszteséggel vagy anélkül tömörített, illetve tömörítés nélküli képet szeretnénk. A JPEG és RAW formátumon kívül TIFF is beállítható.

Az érzékenységet ISO100 és 6400 között szabályozhatjuk, egész, 1/2 vagy 1/3 értékenként. Kiterjesztett fokozatként ISO50 valamint 12800 és 25600 áll rendelkezésre. A gép bekapcsolható hotpixel- és három lépéses nagy érzékenységi-zaj szűréssel rendelkezik.

Canon EOS-5D Mark III

A gépbe egy 36 x 24mm-es, Canon gyártmányú CMOS érzékelő került, mely 22,3 megapixeles valódi felbontást nyújt, nem sokkal túlszárnyalva elődjét. A vázba egy új DIGIC 5+ feldolgozóprocesszor került, ami viszont jelentősen túlszárnyalja a korábbit, hiszen 16x gyorsabb.

Az új 5D a konkurenshez viszonyítva elég szerény képméret választékot kínál. Öt JPEG méretet kapunk, melyek közül csak a három legnagyobbnál választható tömörítési fok. Ez kétféle lehet. RAW-ból minden esetben 14 biteset kapunk, melynek tömörítése nem állítható, választhatunk viszont 2 kisebb méretet (mRAW és sRAW) 10, illetve 5,5 megapixeles felbontással.

Az érzékenységi tartomány meghaladja a Nikonét. Alapból ISO100-25600 között állítható, de kiterjesztve ISO50, 51200 és 102400 értékeket is kapunk. Az állítás lépésköze viszont „csak” egész, vagy 1/3 Fé lehet. A zajszűrés beállításai megegyeznek a Nikonnal.

A Canon magyar nyelvű menüt is kapott, míg a Nikon esetében valamelyik idegen nyelvvel kell közelebbi barátságba kerülnünk.

Optika

Nikon D800

A gép bajonettjére bármilyen F-csatlakozós optika felhelyezhető. A régebbi autofókuszos objektívekhez beépített AF meghajtást is kapunk, a manuális rekeszállítású „lencsékhez” pedig az elfordulást érzékelő gyűrűt.

A Nikonra rengeteg objektív felhelyezhető, a régebbi daraboknál azonban kompromisszumot kell kötnünk néhány téren (pl. fénymérés).

A hazánkban elterjedt M42 menetes optikák csak külön lencsés adapterrel használhatók gond nélkül a gépen.

Tesztünk során egy Nikkor AF-S 24-120mm F4,0G ED VR objektívet használtunk.

Canon EOS-5D Mark III

A Canonra minden EF bajonettes objektív felhelyezhető, melyek (rendszerint) saját AF meghajtást kaptak, így a vázban nincs szükség beépített motorra. A Canon gyártmányú EF-S és EF-M objektívek felépítésük miatt nem használhatók a vázon. Ezen és a Nikon vázon is az objektívre írt fizikai gyújtótávolságnak megfelelő látószöggel kell számolnunk.

Ha manuális M42-es optikát szeretnénk csatlakoztatni, egy sima átalakító adapter közbeiktatásával gond nélkül megtehetjük.

A Tesztgépen egy Canon EF 24-105mm F4,0L IS USM optika volt.

LCD és kereső

Nikon D800

Ugyanakkora LCD került mindkét gépbe, de a Nikoné az 5D-től eltérően 4:3 oldalarányú, és 921 000 képpontos. Épp emiatt az élőképe valamivel kisebb. Képminősége jó, lapos szögből és napfényben is jól látható, és szép a szín-, valamint kontraszt visszaadása. Sötétben folyamatos frissítésű, viszont gyengébb megvilágítás mellett sokkal zajosabb, részletszegényebb és sötétebb mint a Canon LCD-je. Ahol a Nikon képernyőjén már kivehetetlen az élőkép, ott a Canonén még felismerhetők a részletek.

A Nikon kijelzőjén inkább a hidegebb színek dominálnak, ellentétben a Canon magentás/melegebb elszínezésétől. A színezetet sajnos nem állíthatjuk csak a világosságot, melyhez +/-5 fokozat, valamint automata állás áll rendelkezésre. Nem elhanyagolható előny viszont, hogy a D800-hoz egy gyári, műanyag képernyővédő is jár.

A felső, folyadékkristályos státuszkijelző esetében a D800-on valamivel kisebbet, így zsúfoltabbat kapunk. Zöld háttérvilágítását a bekapcsoló gyűrűvel indíthatjuk. Laposabb szögből rátekintve a feliratok nehezebben olvashatók.

A keresőkép némileg – de nem számottevően – kisebb mint a Canoné, bár így is kellően terebélyes. Valamivel sötétebb is a konkurens modellnél, de erősebb kontrasztkülönbségű képnél kevésbé zavaró az erős fényforrások „szétfolyása” (blooming). A gép egy meglehetősen kicsi szemkagylót kapott, mely mellett –3–+1 m–1 dioptriakorrekció, és a betekintő nyílás elsötétítésére szolgáló, mechanikus lamella található.

Canon EOS-5D Mark III

A Canon LCD és kereső tekintetében is előrébb jár egy lépéssel. Az 1,04 millió képpontos hátsó kijelző 7 világossági fokozatot, valamint 3 automata beállítást kapott. Napfényben a Nikonhoz hasonlóan kiváló a képe, az élőképe pedig a 3:2-es oldalarány miatt nagyobb területen terpeszkedik.

Az LCD sötétben már zajosodik, viszont sokkal kevésbé, és színei, valamint részletessége is jobb a konkurensnél. világosban és sötétben is kiváló. A felső státuszkijelző is jobban sikerült, mint a D800-on. Nem csak nagyobb és szellősebb, de narancsszín háttérfénye kellemesebb a szemnek, és laposabb szögből sem válik szellemképessé.

Az 5D keresője ugyanolyan tartományú dioptriakorrekciót kapott mint a D800-é, viszont hiányzik róla a beépített betekintő nyílás lezáró. Cserébe a szélesebb, vastagabb gumi szemkagyló kényelmesebb betekintést nyújt. A keresőkép amellett, hogy egy lépéssel nagyobb, még világosabb is, de az erős fényeknél hamarabb szétfolynak rajta, mint a Nikonén. Ez a különbség egyébként nem számottevő. Különleges kialakításuk miatt mattüveget egyik gyártó modelljén sem cserélhetünk.

Vaku

Nikon D800

A Nikon gépén felnyitható beépített vaku is található, mely többféle üzemmóddal rendelkezik és a gép menüjében részletesen konfigurálható. Beállítható például kommander módra, melyben a belső villanóval vezérelhetünk külső vakukat. Kapunk stroboszkópos villanás sorozatot és modellfényt, de szabadon meghatározhatjuk a villanáshoz rendelt záridőt is (a Canonnál csak 3 érték választható) .

Külső vakut szinkronkábellel, vagy a vakupapucson keresztül csatlakoztathatunk a készülékhez. A vakuszinkron 1/250 mp

Canon EOS-5D Mark III

Az új 5D elődeihez hasonlóan ezúttal sem kapott saját vakut. Csak külsőt használhatunk, azt viszont akár a felső vakupapucson, akár szinkronkábelen keresztül. A vakuszinkron 1/200 mp (HSS módot támogató rendszervakukkal ennél rövidebb is lehet).

A Canon egy külön menüt kínál a vakuval kapcsolatos beállításokra. Érdekessége, hogy a vázról szabályozhatók például a villanó C-Fn (egyedi) beállításai és funkciói, valamint külön fénymérési módot is megadhatunk.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

Nikon D800

Oldalán dupla kártyafoglalat található, egy Compactflash és egy SD kártya számára. A gép támogatja az USMA CF és UHS-I SD kártyákat is. A menüben megadható, hogy melyik legyen az elsődleges és másodlagos kártya, és háromféle írási mód közül választhatunk. A gép menüjében lehetséges a kártyák közti másolás is.

A Nikon mellé járó lítium-ion akkumulátor 7,0V-os és 1900mAh. Egy töltésével a gyártó mérései alapján valamivel kevesebb (900) felvétel készíthető, mint a Canon akkujával. Töltöttségét a menüben 1%-os részletességgel is nyomon követhetjük.

Csatlakozókból a D800-on nincs hiány. A már említett vakuszinkron aljzat mellett a gép elején egy kábeles kioldó bemenetet is kapunk. Oldalra került a külső mikrofon és fejhallgató sztereó aljzata, illetve a HDMI és az USB 3.0 kimenet.

A Nikon és a Canon modelljéhez is csatlakoztathatunk külső GPS és Wi-Fi egységet, valamint portrémarkolatot.

Nikon D800

Canon EOS-5D Mk III

Canon EOS-5D Mark III

A Canon szintén egy CF és egy SD kártyahelyet kapott. Adatlapján csak a gyors UDMA CF memóriák támogatását tüntette fel a gyártó, a jelenleg leggyorsabb UHS-I szabványú SD kártyákét nem. Ennek ellenére egy fokkal gyorsabban írt egy ilyen kártyára, mint a Nikon.

Az 5D-nél nincs elsődleges-másodlagos kártya, helyette rögzítési/lejátszási prioritást állíthatunk be. Mentési módokból 4-et kínál, egy automata választási móddal többet, mint a konkurens.

Ugyanazt az akkut kapjuk mint elődjében, a 7,2V-os, 1800 mAh kapacitású áramforrás azonban valamivel több képet bír egy feltöltéssel. A gyártó szabvány (CIPA) mérései alapján ez 950 felvételt jelent. Az akkumulátor töltöttsége a menüben 1%-os részletességgel is ellenőrizhető.

A csatlakozó kínálat hasonló a Nikonhoz, de itt mindent egy helyen, bal oldalon találunk. Vakuszinkron és kábeles kioldó aljzat, sztereó mikrofon és fejhallgató a videókhoz, valamint egy HDMI és egy USB kimenet, mely azonban ezúttal 2.0 szabványú.