Nikon D800 vs. Canon EOS-5D Mark III

0

AF, sorozat, videó

Autofókusz és fénymérés

Nikon D800

A D800 egy 51 pontos AF-rendszert kapott, mely akár -2 Fé fokozatban is működőképes. A középső terület 15 pontja keresztszenzoros, melyek akár F8-as objektíveknél is működőképesek.

Nikon D800 fázis AF állításának hangja (MP3) élőkép módban.

Beállíthatunk 1, 9, 21, és 51 pontos elrendezést, az üzemmód pedig AF-S (egyszeri), vagy AF-C folyamatos lehet. A készülék számos AF beállítást enged, de ebből a szempontból nem éri el a Canon konfigurálhatóságát. Egyik érdekes beállítása például a fókuszkövetés sebességének 5 fokozatú állítása.

A Nikon gépén 20 objektív finomhangolt AF adatait menthetjük el, melyek +/-20 fokozatban pontosíthatók.

A Nikon 91 000 képpontos RGB szenzorával megtámogatott fénymérés finomabb a Canon megoldásnál. Itt csak 3 üzemmód választható, viszont ebből kettő 0-20 Fé közötti tartományban (a szpot csak 2-20 Fé között) működik. A középre súlyozott értéknél még a mérési tartomány méretét is állíthatjuk 5 fokozatban. A D800 ezen felül a fénymérés finomhangolására is módot ad.

Canon EOS-5D Mark III

Az előző 5D modellnél sokan bírálták az első szériából átmentett AF-rendszert, ezért a Canon most nagyon ráfeküdt erre a képességre. Nem is eredménytelenül, mivel a gép autofókusza, egy fokkal gyorsabbra és pontosabbra, beállításai pedig sokkal széleskörűbbre sikerültek, mint a D800 esetében.

Itt 61 pontot kapunk, melyből a teljes mezőn 41 keresztszenzoros. Igaz ezek száma az objektív fényerejének gyengülésével csökken. A középső 5 mező dupla pontosságú, és a rendszer már -2 Fé-nél is működőképes.

Canon 5D Mk III fázis AF állításának hangja (MP3) élőkép módban.

Választhatunk 1, 9, 15, 41 és 61 pontos módokat, szpot és normál méretű fókuszpontokkal. A mezők terület és kiterjesztett zóna szerint is beállíthatók, ha némileg, vagy teljes egészében az automatikára akarjuk bízni a választásukat. A Canon AF pontjai valamivel nagyobb területen – ezzel együtt sűrűbben – helyezkednek el, de ez a több pont miatt nem is meglepő.

Az új 5D teljes egészében az 1D X rendszerét kapta, így a hat AF témamódot is, melyek három tényező szerint finomhangolhatók. A készülék ezen kívüli tucatnyi AF beállítást kínál egy külön szempontok szerint tagolt AF menüben: portré állásban automatikus AF pont elforgatás, visszalépés az utolsó kijelölt pontra, különböző prioritás módok és AI Servo üzemmódok…hogy csak néhányat említsek.

Canon AF érzékelő

Az élőképnél és videónál használható kontraszt-alapú AF tekintetében is a Canonnak áll a zászló. Az általunk próbált objektívvel halkabb és pontosabb volt az élességállítás. A Canon rendszere szinte teljes sötétben is élességet talált ott, ahol a Nikoné már botladozott. Egy komoly hátránya viszont, hogy videó módban aktiválva az élességállítás idejére világosabbá válik a kép.

A Canonnál is kapunk AF-finomhangolást, de itt csak 10 objektív adatait menthetjük. Annyiban azonban többet kínál az 5D megoldása, hogy minden objektívnél külön hangolhatjuk (+/-20 lépésben) a nagylátószög és a tele állást.

Az 5D Mark II a 7D-ben megismert 63 zónás fénymérési rendszert kapta, mely 4 üzemmódban dolgozik, 1-20 fényérték tartományban.

Nikon (piros) és Canon (fekete) kereső adatai és mérete

Élőkép

Nikon D800

Az élőkép/videó mód kapcsolása mindkét gépen hasonló. Egy kis gyűrűs kapcsolóval válthatjuk. A közepén lévő gombbal a Nikonnál aktiválható vagy kikapcsolható a kép.

A képernyőn többféle segédrács, illetve egy élő hisztogram is megjelentethető. Bekapcsolhatunk a korábbi modellekből ismert, nagyméretű, kéttengelyes virtuális horizontot is.

Nikon D800 kontraszt AF állításának hangja (MP3) élőkép módban.


Canon EOS-5D Mark III

Az élőképet egy kis gyűrűvel állíthatjuk be, kapcsolása pedig a közepén lévő gombbal lehetséges, videó módban a Nikontól eltérően automatikusan aktiválódik az élőkép, a gomb pedig a mozgókép felvétel indítására szolgál.

A menüben engedélyezhetünk 3 kompozíciós rácsot és élő hisztogramot is. Utóbbi a Canon esetében nagyobb, jobban látható. Bekapcsolhatunk kéttengelyes vízszintkijelzőt (virtuális horizontot) is, mely viszont kisebb és kevésbé finom kijelzésű a Nikon változathoz képest.

Canon 5D Mk III kontraszt AF állításának hangja (MP3) élőkép módban.

Sorozat

Nikon D800

A Nikonnál elég sok sorozat beállítást, viszont lassabb sebességet kapunk. Ez maximális felbontásban 4 kép/mp-et jelent, de a képméretet csökkentve elérhető az 5 vagy 6 kép/mp is. A gyors sorozat mellett lassút is beállíthatunk, melynek sebessége 1-5 kép/mp értékekben állítható a menüben. Megadhatjuk a sorozat hosszát is, mely ennél a gépnél max. 100 kép lehet. Persze csak bizonyos esetekben tud ennyit a gép. A teljesítményét (összevetve a Canonnal) az alábbi táblázat tartalmazza.
















Fájl/képformátum

Nikon D800
Canon 5D Mark III

RAW (14-bit, tömörített)

21

20

JPEG Fine L

43

kártya kapacitása

JPEG Normal L

100

kártya kapacitása

JPEG Basic L

100

Nagyon hasznos tulajdonsága a sorozatban hátralévő képek folyamatos kijelzése. Ezt a Canon esetében nem kapjuk meg.

Nikon D800 sorozat hangja (MP3)

Az automatikus sorozatoknál is széles a skála. Az expozíció sorozat például 2-9 képes lehet, 1/3 vagy legfeljebb 1,3 Fé ugrásokkal, de készülhet ugyanilyen hosszú (akár 4 lépéses) fehéregyensúly sor, sőt Active D-Lighting (5 képig) és vaku sorozat is.

Az önkioldó szintén részletesen konfigurálható. 2, 5, 10 vagy 20 másodpercre állítható, és 1-9 képes sorozatot is lőhetünk, külön szabályozható képek közti várakozási idővel.

Canon EOS-5D Mark III

A Canon nem szórakoztat minket a beállítások tengerével, inkább a teljesítményre helyezi a hangsúlyt. 6 kép/mp-es sebességre képes gyors sorozatnál, teljes felbontásban (igaz itt „csupán” 22 megapixelünk van), lassúnál pedig 3 kép/mp-et kínál. A sorozatokat a Nikonnal ellentétben más módon nem hangolgathatjuk, de például a teljes felbontású JPEG sor hosszát csak kártyánk sebessége és kapacitása gátolhatja, mert elvileg végtelen.

Canon 5D Mk III sorozat hangja (MP3)

Az automatikus sorozatok elég jól konfigurálhatók, bár itt sem kapunk Nikonos részletességet. Expozíció sorozatunk 2-7 képes lehet, minimálisan 1/3, maximálisan viszont 3 Fé lépésközökkel. A fehéregyensúly sorozat 3 lépéses, legfeljebb 3 képes, míg vakusorunk ugyanilyen hosszú lehet.

Az önkioldónál sem veszünk majd el a részletekben. 2 és 10 mp-es várakozás állítható, bár mindkettő kombinálható tükörfelcsapással és távkioldóval is.

Videó

Nikon D800

A Nikon három fontos tényezőben múlja felül az iparági sztenderdet képviselő 5DMk II utódját. A legfontosabb a HDMI kimeneten keresztül kiküldhető tömörítetlen (nyers) full HD videojel, mely megfelelő külső rekorder csatlakoztatásával kiváló minőséget és utófeldolgozhatóságot ad. Mindez brutális fájlméretet jelent, és azt a hátrányt, hogy ki kell kapcsolnunk minden élőképes infó megjelenítést, hiszen ez is rákerül a felvételre. A HDMI-n ugyanis a külső megjelenítőnek szánt élőkép megy ki.

(A Canon cikkünk elkészülte után hivatalosan is bejelentett egy firmware frissítést, mely az EOS-5D Mark III-ban is elérhetővé teszi tömörítetlen Full HD videojel külső felvevőre való továbbítását. A szoftverfrissítés 2013. áprilisától lesz elérhető.)

Másik előnye, hogy DX képkivágásban is vehetünk fel videót, mely egyfajta (1,5x-ös) zoomként, vagy inkább telekonverterként is felfogható, hiszen a képfelbontás maximuma így is 1920 x 1080 pixel marad.

A harmadik előny a 720 soros felbontásban is elérhető 30 vagy 25 kocka/mp-es sebesség. A Canon csak 60 és 50 kocka/mp-et kínál ebben a felbontásban, mely egyébként nagyon hasznos, de jól jönne egy tárhely kínélő „házivideó” mód is kisebb frissítési sebességgel. 60 és 50 fps-t amúgy a Nikon is kínál ezen a felbontáson, de persze választhatunk 30, 25 vagy 24 képkocka/mp-es Full HD felvételt is. Ha nincs az említett külső felvevő, akkor csak 12 és 24 Mbites videók készülhetnek, melyek kevesebb helyet foglalnak a Canon videóinál, de profi használatra már erősen megkérdőjelezhető a minőségük.

Apropó, profi és amatőr felhasználás! Le kell szögeznünk már az elején, hogy a Nikon Full HD képrészletessége szemre jobb mint a Canoné. Ha tehát az a cél, hogy jó minőségű videónk legyen, amit frissen, melegében feldobhatunk a Youtube-ra, akkor a D800-é a pont.

A hangfelvétel csak mono, de kapunk sztereó mikrofon aljzatot, ahogy fejhallgató kimenetet is. A hang jelszintje 20 fokozatban állítható, de rábízhatjuk az automatikára is.

A Nikon a manuális beállításokhoz is hozzáférést enged, így a rekesz, záridő és érzékenység beállításunk is lesz, akár felvétel közben is. Az állóképeknél használt kreatív képeffektusok videó módban is bevethetők.

Canon EOS-5D Mark III

Első blikkre nem sok változás történt a nagyhírű VSLR előd óta, jobban szemügyre véve azonban elég sok. A Nikonhoz hasonló felbontásokat és képfrissítési sebességeket kapunk, kivéve a 30/25 képkockás HD módot. Ezen felül egy VGA mód is bekerült a kalapba.

A gyártó nagyon sokat foglalkozott a képminőség javításával. A D800-hoz hasonlóan Először is kétféle minőség választható, mely a Nikonnal ellentétben kb. 40 és 90 Mbit/mp-es.

A képminőség Standard képstílust választva elég részletszegény, de lehetőségünk van egyedi képstílusokat is feltölteni, illetve a 90 Mbit elég jó utófeldolgozhatóságot biztosít. Aki komolyan gondolja a videózást, az úgy sem a gyári beállításokban használja a gépet, márpedig ez a gép leginkább nekik készült. A Canonnak sikerült javítania az élsimításon és a moirét is elfelejthetjük, melyek nagy előrelépést jelentenek a korábbihoz és a Nikonhoz képest is. Elég csak megnézni az alábbi videót, mennyire zavaró lehet a jelenség mozgás közben.

Javítottak a nagy érzékenység minőségén is. Magas ISO-nál eltűnt a zöldes elszíneződés, és sokkal kevesebb a zaj nem csak az előddel, de a D800-zal összevetve is.

A hang most is mono, aki többre vágyik kénytelen sztereó mikrofont csatlakoztatni a géphez. Emellé fejhallgató kimenetet is kapunk. A hang erőssége 64 fokozatban állítható, vagy automatán hagyható. Az 5D automatikus szélzaj csökkentéssel is rendelkezik. A készülék érdekes újdonsága a csendes üzemmód, mely teljesen hangtalan vezérlővé változtatja a hátsó tárcsát. Elég csak megérintenünk az egyik felét és gomb vagy tárcsakattogás nélkül, változtathatunk felvétel közben egy paraméteren.

A profik biztos értékelni fogják az időkód lehetőséget, melynek segítségével utólag egyszerűen illeszthető, összevágható több kamera képe és hangja.

Az alábbiakban néhány képkivágással is összehasonlítottuk, mit várhatunk a Nikon és Canon videóktól ISO100-on, és ISO6400-on.