Különlegességek
Slow-motion videofelvétel
Bár igazság szerint a CMOS szenzoros kompakt fényképezőgépek javarészével lehetne ilyen szolgáltatást kínálni, még ma is ritkaság számba megy a nagy képfrissítéssel rögzített és normál képfrissítéssel lejátszott, azaz lassított videofelvétel lehetősége.
A Panasonic DMC-TZ40 kétféle felbontást és kétféle sebességet kínál ehhez, HD módban 100 kép/mp-cel, VGA módban 200 kép/mp-cel vesz fel. A lejátszás 25 kép/mp képfrissítésű. Minta videóink a videót bemutató oldalon találhatók.
Intelligens expozíció
Az iExpozíció mód már évek óta alap szolgáltatásnak minősül szinte minden komolyabb Panasonic kompaktban. A TZ40-ben ki, vagy bekapcsolható, bekapcsolt módban a sötét képterületek kivilágosítása lenne a feladata (szokásos tesztünkkel azonban nem tapasztaltunk változást a ki és bekapcsolt mód között, amely talán a nem végleges firmware miatt lehetett).
Intelligens felbontás
Az iResolution szolgáltatást is elődjeitől örökölte a fényképezőgép. A technológia most is ugyanaz, mint a tavalyi modellben. Egyrészt a kép határozott éleinek és textúráinak élesítését végzi, így kiemelve a lényeges részleteket. Másrészt a homogén felületek és színátmenetek mosását, melyek felesleges részleteket, sok esetben jól látható zajt tartalmaznak. A szolgáltatás kétféle beállítást tartalmaz. Az alábbi táblázatban a be- és kikapcsolt normál változat hatása látható.
A másik beállítása az úgynevezett iZoom funkció, mely 2×-es digitális zoomot jelent, vagyis bekapcsolva a DMC-TZ40-nél 40×-es zoomot kapunk. A fent leírt szelektív élesítés miatt a normál digitális zoomnál egy hajszállal jobb képminőséget remélhetünk. Ez persze – mint az alábbi két kép mutatja – azért így is elmarad az optikai zoom által nyújtott minőségtől.
3D fénykép mód
A Panasonic DMC-TZ40 alkalmas 3D fotók készítésére, persze mivel csak egy optikája van, így csupán statikus témák esetében használható ez a szolgáltatás. A témamódok között a 3D-t kiválasztva kezdhetünk hozzá a térhatású fotózáshoz, amelynek során folyamatosan kell nyomnunk az exponáló gombot, mintha sorozatot készítenénk, a gépet pedig kb. 10 centivel vízszintesen eltolnunk. Közben gyakorlatilag sorozatot készít a gép, majd az így kapott képek közül kettő kiválasztásával hoz létre egy normál 2D, később az LCD-n is visszanézhető, és egy 3D (.MPO) képet.
A DMC-TZ40 3D lejátszásra is képes, ha megfelelő megjelenítőhöz, például 3D Viera televízióhoz csatlakoztatjuk, majd engedélyezzük ezt a menüben.
Panoráma készítés
A gyors sorozatnak köszönhetően panorámát is készíthetünk anélkül, hogy az illesztésekkel bajlódnunk kellene. A gép mind vízszintes, mind függőleges gépállásnál lehetővé teszi a panoráma készítést.
Tudnunk kell azonban, hogy hiába van meg a 360 fokos panoráma készítés lehetősége, ha nem vagyunk elég gyorsak, akkor jóval hamarabb is leállhat a panorámázás (minden bizonnyal a sorozat telíti a belső puffert).
Normál gépállásnál 856 pixel magas, vertikális gépállásnál 1024 pixel magas panorámát kapunk eredményül. A szélesség természetesen attól függ, hogy mennyit sikerült körbefordulnunk (nekünk 360 foknál szélesebb panorámák is sikerültek, bár ezeknél a nagy forgási sebesség miatt már a bemozdulás jelei is mutatkoztak).
Az illesztések lassabb körbeforgatásnál sem tökéletesek, imitt-amott látni homályosabb részeket, de legalább komoly törések nincsenek a képeken.
(Az eredeti képek shift+kattintással érhetők el.)
GPS
A Panasonic Lumix DMC-TZ40-ben is külön GPS menü használható, amely könnyű használatot ígér. A funkció ki/bekapcsolásán túl a megtett útvonal mentését is kérhetjük KML fájlba (GPS logolás), illetve megadhatjuk a fő területet, amely segít a gyorsabb GPS feléledésben. Külön képernyőn kiíratható a helymeghatározás időpontja, a pontos dátum és idő, az észlelt műholdak száma, valamint földrajzi koordinátáink. Az élőkép alsó részén folyamatosan látható a pozíció (például, Magyarország, Budapest, Keleti Pályaudvar), melyek megjelenítése kikapcsolható. A menüben bármikor kérhetünk újrapozicionálást is. Kiválaszthatjuk azt is, hogy mely adatok (ország/régió, megye/állam, település, város/falu, tájékozódási pont) jelenjenek meg a képernyő alján.
Lehetőség van rá, hogy a fotós 10 saját tájékozódási pontot mentsen, majd később kiválasszon e menü alól. Választhatunk Repülőgép módot is, mely a gép bekapcsolásakor automatikusan aktiválja a GPS-t.
A GPS antenna működését a gép tetején lévő kis zöld LED jelzi. Aktiválása után a tesztgépünknél kb. 1 perc 20 mp alatt talált pozíciót a szabad ég alatt, közeli magas házak nélkül. A pontosság is nyomonkövethető a kijelzőn, amely jó esetben 5 méter, rosszabb vételi viszonyok között 10-20 méter is lehet. Esetenként azonban előfordul, hogy a frissítés lassan megy végbe, így a percekkel korábbi helyzetet tárolja a gép. Az újrapozicionálás szintén 1 perc körüli időt jelent, amire nincs lehetőség minden képnél.
Az útvonal mentés során egész jó pontosságot kaptunk, azonban egy rövid, önmagába visszatérő útvonal (40 perc) vége teljesen lemaradt, pedig a fényképezőgéphez egyáltalán nem nyúltunk, s a GPS vétellel sem lehetett baj (kisváros, egy szintes házak, széles utcák, gép a kabátzsebben).
A térképen piros szaggatott vonallal jelöltük a hiányzó részt. A részletes térkép információk a képre kattintással érhetők el.
WiFi
A DMC-TZ-37-be és DMC-TZ40-be WiFi adaptert is építettek, amely nem csak a képek könnyebb áttöltését, de okostelefonról való vezérelhetőséget is kínál. Nézzük, pontosan mire is használható a WiFi a TZ40-nél:
- Távoli fényképezés
- Lejátszás TV-n
- Képek küldése rögzítés közben
- Fényképezőgépen tárolt képek küldése
Távoli fényképezés során okostelefonról, vagy táblegépről vezérelhetjük a fényképezőgépet az általa létrehozott infrastrukturális WiFi hálózaton keresztül a Panasonic Image App alkalmazás segítségével. A jó esetben akár 10 méteres hatótávolság bőséges lehetőségeket rejt magában, ráadásul a gép ilyenkor képes úgy alvó módba menni, hogy csak a WiFi-re figyeljen, azaz akár több órás készenlét is kiaknázható.
Az Image App-ban látható az élőkép (enyhe, 0,3 mp-es késleltetéssel), beállítható a zoom, az üzemmód függvényében a rekesz és/vagy zársebesség és/vagy expozíció kompenzáció, a GPS kezelése, vezérelhetjük az érintésre induló fókuszálást, illetve exponálást, indíthatunk videofelvételt, valamint megtekinthetjük a gépben lévő képeket.
Sajnos különleges funkciókat, mint időzített sorozat, nem támogat az alkalmazás.
TV-n történő lejátszásnál választhatunk a közvetlen WiFi Direct, vagy routeren keresztüli módot is, illetve itt is használható a fényképezőgép által létrehozott WiFi hálózat is.
Képek küldése rögzítés közben: Célhelynek okostelefont (Image App-pal), PC-t, felhő alapú szinkronizációs szolgáltatást, WEB szolgáltatást, vagy AV eszközt választhatunk, míg a Fényképezőgépen tárolt képek küldése funkciónál ezeken felül egy nyomtatót is megadhatunk célnak.
A hagyományos WiFi mellett NFC (Near Field Communication) is rendelkezésünkre áll, amelynek segítségével nem kell SSID-ket nézni, jelszavakat beírni, egyszerűen csak hozzáérintjük az NFC kompatibilis táblagépünk, vagy okostelefonunk vevőjéhez, s 1-2 mp múlva már fel is épül a kapcsolat. Ezt követően normál WiFi eszközként működik tovább a DMC-TZ40.
HDR
Egyre több fényképezőgépbe kerül valamiféle HDR üzemmód, vannak gépek, ahol részletesen paraméterezhető ez az üzemmód, de a DMC-TZ40-ben csak témamódból érhető el, annak minden hátrányával együtt (a fehéregyensúly és expozíció kompenzáció szerencsére még módosítható).
A HDR képet a gép több expozícióból illeszti össze, így mozgó témáknál kevésbé használható (lásd 2. tesztképünkön a szél által mozgatott ágaknál szellemkép alakult ki).
Kreatív effekt módok
Nem maradhatott ki a különféle képfeldolgozási effekt lehetőségek sem a TZ40-ből, ezúttal popart (kifejező), retro, szépia, highkey, lowkey, dinamikus fekete-fehér, hatásos művészet (erős HDR effekt), nagy dinamika, keresztbehívás, játékfényképező hatás, miniatűr, lágy fókusz, csillagszűrő és szelektív színtelenítés választható.