Samsung 60mm f/2,8 Macro ED OIS SSA

0

Képminőség

Színhiba

A fényerős makró objektív elég jelentős színi hibával terhelt, amely nem csak f/2,8 fényerőn, de F4, sőt F5,6 rekesznél is jelen van. F8-nál már jelentősen kisebb a kromatikus aberráció, amely nagyjából F11-től kezd megszűnni, itt azonban már a diffrakció veszi át a helyét.

Laterális színhiba is jelentkezik az objektívnél, erre példát főként a tesztfotóink között láthatunk, a bokeh-s zuzmós képnél remekül látható, hogy f/2,8-nál még elég erős ez az optikai hiba, de F5,6-nál már alig érezhető.

A színhiba mértéke 10 Mpixelre vonatkoztatva legrosszabb esetben 7-8 pixel szélességben látható, amely 10×15 cm-es papírképnél 0,3 mm, 60×40 cm-es nyomatnál pedig 1,2 mm szélességben jelentkezik.

Bokeh

Az objektívbe 7 lekerekített lamellából álló rekeszt építettek, amely a fényerőnél szűkebb blende esetén is kedvező bokeh formát kellene biztosítson. A tesztképeink azonban azt mutatják, hogy már F5,6-nál észrevehető egy kis csúcsosodás, F8-nál pedig határozottan látható a szögletes forma. Jóllehet, más gyártók is alkalmaznak 7 rekeszből álló blendét a makró objektívjeikben, de bőven akadnak olyanok is, akik 8, vagy adott esetben 9 lamellát is felhasználnak a még szebb bokeh-ért.

Geometriai torzítás

Az aszférikus tagnak köszönhetően a geometriai torzítás minimális, gyakorlatilag elhanyagolható. Bár a makró objektíveket általában nem végtelen tárgytávolságnál használjuk, így ez a teszt inkább csak a portrézás során fellépő torzítást mutatja. A közelpontnál jelentkező torzítás mértékét a „makró, közelfényképezés” bekezdésnél mutatjuk meg.

Geometriai torzítás



<0,1% párnatorzítás

Peremsötétedés

Mivel az objektív nagyjából akkora képkört vetít, mint a szenzor, így a sarkok sötétedését előzetesen elég jól érezhetőnek gondoltuk. A gyakorlat azonban részben rácáfolt erre, az objektív ugyanis f/2,8 fényerőn 10% alatti peremsötétedést produkált. Jóllehet, ez a teszt is végtelen tárgytávolságra értendő, míg a makró objektívekkel inkább közeli témákat fotózunk. Sajnos az idő hiánya és a kapkodás miatt a közelpontnál tapasztalható peremsötétedést nem vizsgáltuk, pedig a makró objektívnél ez fontosabb szempont lenne, mint a végtelen tárgytávolságnál jelentkező. Ha lesz NX1 teszt, igyekszünk elkérni a makró objektívet is és bepótoljuk ezt a hiányosságot.

Persze a számszerű érték csak egy dolog, s ennél talán fontosabb az, hogy a sötétedés milyen módon következik be: hirtelen, azaz jól láthatóan, vagy szép finom átmenettel. Előbbi ugyanis jóval zavaróbb tud lenni, míg utóbbi akár egy művészi jellegű kép előnyére is válhat. Itt inkább az utóbbival találkozunk.

Peremsötétedés


9%

5%

5%

4%

2%

Makró, közelfényképezés


18,7 cm tárgytávolság,
7,5 cm munkatávolság,
24 mm széles lefedés

A valódi makróobjektívek 1:1 leképezést kínálnak, amely azt jelenti, hogy amekkora a tárgy a valóságban, akkora a képe a képérzékelőn. Másképp fogalmazva egy 1:1 leképezésű makróobjektívvel akkora tárggyal tudjuk kitölteni a teljes képmezőt, mint amekkora a szenzor. Ez az APS-C szenzoros NX rendszerben azt jelenti, hogy 23,5 mm széles téma teljesen kitöltheti a képet. Tesztképünk ezt jobbára igazolta is.
Fontos még hozzátenni, hogy makróobjektívnél kis tárgytávolságnál sem lehet jelentős torzítás, ahogy az itt is látható.

A jó leképezési arány és a torzítás mentességen kívül fontos feltétel még, hogy kellő távolságból tudjunk fotózni, főként az élőlények miatt, amelyek esetleg megijedhetnek, ha túl közel megyünk. A Samsung NX 60mm f/2,8 ED OIS SSA Macro e téren nem a legjobb, ugyan a legkisebb tárgytávolság 18,7 cm, de ebből még le kell számolnunk a tubus hosszát, hogy megkapjuk a valós munkatávolságot (téma-frontlecse távolsága). A gyakorlatban nekünk 1:1 leképezési aránynál 7,5 cm-es munkatávolság adódott. Érezhetően nem a legjobb, de azért nem nevezném rossznak.

Képminőség

A Samsung 60mm f/2,8 Macro ED OIS SSA rajzolatára nem lehet panasz, szép részleteket tud megjeleníteni. A tesztképen jelentkező erős kromatikus aberrációval a tesztfotózás során nem igen találkoztunk, de ennek persze az is oka, hogy a témáink nem voltak erősen ellenfényesek. A homogenitás remek, nem csak a képközép, de a kép sarkai is részletgazdagok. A fényerőn az objektív enyhe lágyságot produkál, de ennek mértéke kategóriáján belül bőven elfogadható, s megszokott.

Értékelés

A Samsung 60mm f/2,8 Macro ED OIS SSA mellett bőven akad érv, de ellenérv is. Az optikai tulajdonságokat csak részben sikerült remekre csiszolni, a fő probléma a színhiba, amely F8-nál nyitottabb rekesznél komoly mértékben jelentkezhet, ha ellenfényes, vagy erős kontrasztú képet készítünk. A rajzolattal azonban semmi gond nincs, a feloldóképesség remek, s a homogenitás is jó. Az élességállítás viszont lehetne kicsit gyorsabb, erre talán megoldást hozhat egy új változat, amelybe léptetőmotor kerülhet.

A Samsung NX rendszer makró objektíve összességében jól teljesít, s árban sincs elszállva, az átlagos makró objektívek árán kapható. Beépített optikai stabilizátorának köszönhetően pedig kézből is több esélyünk van berázásmentes képet készíteni, feltéve ha a témát nem a szél mozgatja.

Mivel az NX rendszerben egyelőre más makró objektív nem található meg, így az adapteres megoldásoktól eltekintve gyakorlatilag nincs más alternatívánk.

A Samsung 60mm f/2,8 Macro ED OIS SSA ára jelenleg bruttó 160.000 Ft.