Yongnuo YN560-TX vezérlő
Az előbb bemutatott vakuhoz külön kapható a hasonló nevű, és sok tekintetben azzal összetartozó YN560-TX vakuvezérlő.
Egy manuális működésű, rádiós vezérlő egységről beszélünk, mely hasonló minőségű mint a villanó rokona. Ugyanazokból az anyagokból készült, korrekt minőségben, és kezelőszervei is hasonlók. Mintha csak a vaku kissé keskenyebb változatát látnánk, magasabb kijelzővel, forgatható villanófej nélkül.
Ez is egy fém csatlakozótalpat kapott, E-TTL lábkiosztással. Nálunk a C változat járt, tehát Canon gépekkel kompatibilis, de létezik N, vagyis Nikon csatlakozós verzió is. A lábkiosztás ne tévesszen meg senkit, a TTL adatokat nem fogadja. Kézzel kell beállítanunk, és beállításaink értékeit remélhetőleg a távoli YN560 III vaku is veszi majd.
Üzemeltetéséhez 2 db AA elemre vagy akkura lesz szükség, ezek nélkül közel 100 grammot nyom, tehát nem túl nehéz, de velük is jóval könnyebb mint a közel 400 grammos vaku.
Oldalán egy távkioldó kábelnek is megtaláljuk a bemenetét (2,5 mm-es jack), melyet a fényképezőgép kioldó aljzatához csatlakoztathatunk, egy kompatibilis rádiós vakukioldóval pedig vezeték nélkül indíthatunk expozíciót. Ez a kompatibilis kioldó az RF-603 (II) lehet. Kipróbáltam a szintén Yongnuo YN622C-vel is, melynek elvileg van ilyen funkciója, de nem működött.
De térjünk a lényegre. A vezérlőegység max. 100 méteres távolságig, 16 kommunikációs csatornán képes „üzenni”, hat vakucsoportnak, elsősorban a bemutatott YN560 III vakunak, melyből többet is rendszerbe állíthatunk. Előtte azonban össze kell lőnünk a vezérlőt és a vakut, de nem fog tovább tartani néhány másodpercnél. A vezérlő ACT gombpárját kell nyomva tartanunk, majd a vakun OK gombot nyomnunk és elvileg kész a tökéletes kommunikáció. Ennek hiányában, azonos csatornán is „elbeszélget” egymással a két készülék, de a vezérlő csak elsütés parancsot küld a vakunak, a beállított teljesítmény adatokat nem.
Márpedig ez lenne a lényeg, hiszen a hat vakucsoport teljesítménye és zoomállása (gyújtótávolság adatai) külön-külön állíthatók a vezérlőn. Az említett vakunak megfelelően 1/1 és 1/128 közötti teljesítményt adhatunk meg, illetve 0,3-0,7 korrekciót, és 24-105mm közötti gyújtótávolságot (zoomot). Ha zavartalan a kommunikáció a beállított értékeknek a vaku kijelzőjén is meg kell jelenniük.
Ugyanígy a stroboszkópos villanás sorozat (Multi) is távvezérelhető a YN560-TX segítségével. Nagy kijelzőjén egyszerre három csoport adatai jelennek meg. A működés a TEST gombbal ellenőrizhető.
Igazán kényelmes megoldás, ha YN560 III-as vakunkat a géptől távolabb szeretnénk elvillantani, de igazi erénye akkor mutatkozik meg, ha mondjuk egy ideiglenes helyszínen, vagy akár a szabadban gyorsan telepíthető többvakus világításra van szükség és nem akarunk stúdióvakukkal és nagy akkumulátorokkal vesződni. Több 560 III-mal elég hatékony világítóparkot építhetünk ki, és minden vakunkat a gépen lévő TX vezérlővel állíthatjuk. Kevésbé akciódús helyzetben a TTL mérés hiánya sem lesz zavaró.
A YN560-TX vezérlő bruttó 15 900 forintért kapható.
A manuális vakut és a vakuvezérlőt a Mikrosattól kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére.
Ha a bemutatóink segítettek a termék kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!