HTC One
Kialakítás
A HTC telefonjainak egyik erőssége a minőségi kialakítás. Még szép, hogy a One is ezen irányelv mentén készült. A nálunk járt verzió grafitfeketére festett, félmatt alumíniumházat kapott. Gyártója itt is letisztultságot, a visszafogott eleganciát tartotta szem előtt, ami végeredményben sikerült is neki. Elölről nagyon jól fest a sztereó hangszórós készülék, domború, kézbe jól simuló hátlap viszont inkább csak átlagos, és matt külseje ellenére elég jó ujjlenyomat mágnes.
4,7″-os kijelzője révén ez a legkeskenyebb mobil a mezőnyből, vastagsága miatt mégis csak a harmadik helyet sikerült megcsípnie az apró iPhone, és a vékonyka Samsung után. Super LCD3 képernyője védelmét egy Gorilla Glass 2 védőréteg biztosítja. A viszonylag kis LCD FullHD felbontású, mely a hatos mezőny legfinomabb képrészletességét biztosítja a készüléknek. A képernyő két végén sztereó hangszórópár adja a kellemes audió élményt.
Nagyon kevés kezelőszervet találunk rajta. A felső bekapcsoló és oldalsó hangerő gombjai mélyen a vázba süllyesztetve, szinte észrevétlenek.
Az „egybeöntött” alu ház alatt egy lítium-polimer akkumulátor kapott helyet, mellyel kapcsolatban 500 óra készenléti és 18 óra beszélgetési időt ígérnek. Memóriakártyát nem tehetünk a HTC One-ba, be kell érnünk a 32 vagy 64GB-os beépített tárhellyel. Tesztpéldányunk a kisebb memóriás változat volt és frissen kicsomagolva 27 GB-nyi szabad helyet találtunk rajta.
Kamera modul
A One a HTC Ultrapixel technológiájának éllovasa, mely nem jelent mást, mint átlagos érzékelő méret mellett sokkal kisebb képfelbontást. A mindössze 4 megapixeles fotók képpontjai így minden oldalukon 2 µm méretűek, tehát minden konkurensnél nagyobbak. Ez a méret a visszafogottabb (~12 Mpixel) felbontású, de az átlagnál valamivel nagyobb (1/1,7″-2/3″) érzékelővel szerelt kompakt gépekkel konkurál.
Érdekesség, hogy a szenzor 16:9 oldalarányú, de választhatunk 4:3 és 1:1-es képkivágásokat is.
A fix optika 28 mm-nek megfelelő gyújtótávolságú, és az egyik legjobb fényerejű (1:2,0) a mezőnyben. Az érzékenység ISO100-1600 között állítható akár manuálisan is.
Előlapi kamerája hozza a csúcsmobilok átlagát. FullHD videót és 2 megapixeles állóképfelbontást kínál.
HTC One | |
---|---|
Szenzor | 1/3″ BSI-CMOS UltraPixel technológiával |
Max . felbontás | 4 megapixel (2 µm) |
Képméretek | 2688 x 1520 2048 x 1520 1520 x 1520 |
Képformátum | JPEG |
Érzékenység | Auto, ISO100-1600 (1 Fé lépésekben) |
Objektív | 28mm (ekv), F2,0 |
Zoom | digitális (4x) |
Optikai stabilizátor | van |
Élességállítás | automatikus (érintéses AF pont kijelölés) |
Elülsõ kamera | 2,1 Mpixel, 88 fokos nagylátószög, FullHD video, HDR funkció |
Videó | 1920×1080/30p 1280 x 720/60p 640 x 480/120p 176 x 144 (MMS) |
Hangfelvétel | sztereó |
Vaku | van (LED), 5 fokozatú automatikus vezérléssel |
Szoftveres képességek
A HTC One képességeit is a gyári kamera szoftverbe sűrítették. Összességében átlagos mennyiségű beállítási lehetőséget kapunk, néhány csak itt megtalálható extrával. A tesztelt mobilok közül például egyedül ebben a készülékben állítható a kontraszt, telítettség és élesség, melyekre – mint később látni fogjuk – szükség is lehet. Végezhetünk expozíció korrekciót is, de csak egész fényérték lépésekben.
Itt érhetjük el az alap beállításokat, a 15 képeffektust és a részletesebb opciókat is. Az autófókusz pont kiválasztása érintéssel történhet, a komponálást harmadoló rács segíti, mely kikapcsolható.
A fő képernyőn a videó és expo érintőgombok mellett a vakumódok és a HTC Zoe kreatív szoftver aktiválhatók. Ugyanitt kapjuk meg a részletes beállítások sötétszürke listáját is, ahol az előlapi és főkamera közti váltáson kívül a fotó és videó témamódok beállítása lehetséges, de itt kapjuk meg az önkioldó, a sorozat, a képkivágás, az érzékenység és a fehéregyensúly beállításának lehetőségét is.
A fényképek témamódjai között makró, háttérfény, panoráma és HDR beállítást is találni. A videó üzemmódok pedig olyan különlegességeket adnak, mint a 120 fps sebességű VGA felvétel, a 60 fps frissítésű HD mozgókép, vagy a teljes FullHD felbontást adó HDR videó.
A galériában albumok, események, helyek barátok szerint rendszerezhetők a kész képek és videók, és persze a törlésük, vagy megosztásuk mellett szerkeszthetjük is állóképeinket. Szerkesztési lehetőségei egész sokszínűek, így például 11 új effektust, vagy automata képjavítást is beállíthatunk, de külön portré retusáló szolgáltatásokat is kínál bőrsimítással, az arc megvilágításának változtatásával, kontúr javítással, bőrcsillogás és vörösszem csökkentéssel, valamint szem nagyobbítással és világosítással. Hét sajátos és hangulatos keretet is a fotóhoz rendelhetünk, és az olyan alapvető módosítások sem maradtak ki, mint a forgatás, vágás, tükrözés és vízszinthez igazítás.
Egyéb extrák
A HTC One extrája a kameraszoftverből indítható Zoe alkalmazás, mely többféle kreatív üzemmódot nyújt.
Az egyik legfigyelemreméltóbb tulajdonsága, hogy folyamatosan rögzíti az eseményeket, így az expo gomb lenyomása előtti 1 másodperc is mentésre kerülhet. Kevésbé maradunk le így az akciódúsabb jelenetekről. A gomb lenyomásával egyébként 20 fotó és egy 3 másodperces videósnitt készül. A sorozat képeiből könnyen kiválasztható a legjobb minőségű, vagy a legszerencsésebben elkapott pillanat. A tárolt fotókból és videókból hangulatos zenékkel aláfestett mozgó slideshowk, sőt inkább kis videofilmek, készíthetők igen egyszerűen.
A Zoe egyéb képességekben is felveszi a versenyt a konkurenciával. Így például a sorozat minden fotóján legfeljebb 20 arcot képes megkülönböztetni, melyeket utólag kicserélhetünk a lefotózott csoport minden tagjának arcán tökéletessé téve a mosolyt, vagy elkerülve a pislogást.
A képsorozat arra is lehetőséget nyújt, hogy a fotó egy részéről eltávolítsuk az oda nem illő, mozgó objektumokat. Ha mondjuk egy sétáló járókelő tévedt csoportképünk hátterébe, egyszerűen kijelölhetjük a kérdéses területe, és a szoftver egy másik kép hátterét teszi erre a helyre, melyen még nem volt jelent a kósza gyalogos.
Ugyanígy egy gyorsan mozgó téma (pl. egy biciklis, vagy gördeszkás) mozdulatsorozatát is egy képre merevíthetjük. A Hollywood effects szolgáltatással a videók sebességét alakíthatjuk az akciófilmekből megismert stílusúvá.
Készíthetünk automatikusan összefűzött panorámát is, melynél egy folyamatosan a képen látható vízszint jelzőt is kapunk. A végeredmény fénymérés szempontjából nem a legpontosabb, de viszonylag kis mérete ellenére elég részletes és pontosan illesztett, néhány nem túl feltűnő elcsúszással. A mobillal csak portré állású panoráma készíthető.
Használati tapasztalatok
A magyar fordítást nem mindig sikerült eltalálni. Például a képszerkesztésen belüli Erősítés pontról csak használat közben derül ki, hogy a horizont dőlésének ellensúlyozására való, ahogy a Jelenetek közti Jelenet jelenet is hatalmas kérdőjel. A többiek valahogy a beállításokat is sokkal informatívabban oldották meg, az egyhangú és összefolyó sötétszürke menü sokszor egyáltalán nem egyértelmű almenüit nyitogatva nem zárja szívébe az ember a kezelést.
Sajnos az élőkép is a gyengébbek közül való, főleg sötétben, ahol borzasztóan belassul, napsütésben pedig ez a képernyő látszik legkevésbé. Gondok vannak az élőkép megjelenítéssel is. Erősen kontrasztos végeredményt sejtet a kijelző, miközben a végső kép több fokkal jobb lesz. A sötétben, erős fényforrások közelében márványos, áttetsző beszűrődés, vagy inkább fátyol jelenik meg a képen, ami nem csak a komponálást rontja de magán a fotón és a videón is látható. Valamiféle erősítési anomália lehet, mert a gép mozgatásával helye nem változik.
Nem túl figyelemfelkeltő, hogy expozíciókor csak zárhangot kapunk, mert például zajos városi körülmények között nehezebb észrevenni, hogy készült-e egyáltalán kép. Erről jobbára csak a galéria nézőképe tájékoztat.
Mivel a fénymérési mód nem változtatható a kijelölt AF pont környékén mér fényt a gép, így a képkivágáson aprót változtatva is teljesen eltérő expozíciót kaphatunk. Érintéssel nem csak a fókuszpont de az expozíció is indítható. A One telefon létére elég gyorsan képes beállítani a fókuszt, akár rosszabb fényviszonyok között is. A nagyobb pixeleknek, de leginkább a jó fényerőnek köszönhetően ilyen helyzetekben az átlagnál alacsonyabb érzékenységre, vagy hosszabb záridőre, és egy fokkal kevesebb zajra számíthatunk.
Az expozíció korrekció állítható ezen a telefonon, de csak egész fényértékekkel. Legalábbis a gyártó szerint. Szerintem kb. 1-3 fényérték lépésekben, ahogy sikerül. Előfordult, hogy alexpósnak ígérkező képünkön egy fokozattal emelve durván túlexponált képet mutatott és készített a mobil.
Ez az egyetlen natív 16:9-es oldalarányú gép a teszteltek között, így komponálásnál a teljes képernyőt élvezhetjük. Persze érdemes odafigyelni a jóval szélesebb képekre, mivel a széleken az ikonok is betakarnak. A digitális zoomot két ujjal kényelmesen állíthatjuk.
A pontosabb képbeállítást kompozíciós segédrács segíti és jó pont a bekapcsoláskor kijelzett hátralévő képek száma és a készíthető videó hossza, valamint az egyetlen ujjmozdulattal képre húzható előlapi élőkép is.
Nagyban megkönnyíti a gyors fotózást, hogy ha a kamerát használva kapcsol ki a gép, akkor újbóli bekapcsoláskor azonnal a fotószoftverhez tér vissza, és beállításainkat sem felejti el.
Fotók minősége
A HTC One egyik nagy előnye az állítható képfeldolgozás. A jobb minőség érdekében érdemes játszani vele, hiszen egészen más jellegű képet kapunk akár egy fokozattal odébb húzva valamelyik csúszkát. Gyári beállításban soknak találtam az élesítést és így a zajszint is magas már alap érzékenységen is, elhomályosítva a nagy pixelek előnyeit. Jobb eredményt érhetünk el az élességet visszahúzva. Én a -2-es értéket ajánlom, sőt, aki nem ódzkodik a lágyabb hatású képektől, és utómunkázni akarja a fotót, a kontrasztot is visszaveheti egy fokozattal.
Mivel a tesztelt gépek beállításai alaposan eltérhetnek, ezért a tesztfotók zöménél az összes modellben elérhető automatikát használtuk, és expozíció korrekciót sem végeztünk. Arra voltunk kíváncsiak, hogy ugyanazon körülmények között automatán melyik készülék mit teljesít. Ez alól csak az ISO sorozat kivétel, ahol az érzékenység mellett, az expozíciót is korrigálni kellett, bár ez nem minden tesztalanynál volt adott, vagy pontosan beállítható. Az esti fotóknál (ahol elérhető volt) Éjszakai automata üzemmódot választottunk.
Hiába emeltük a menüben az érzékenységet, a HTC One nem volt hajlandó a beállított értéken dolgozni. Beállításunktól függetlenül az összes kép ISO160-on készült, hiába ismételtük meg többször a sorozatot. A képek alulexponáltságán sajnos nem tudtunk segíteni, mivel a gép csak egész fényérték expo korrekciót engedélyez egyetlen fokozattal emelve viszont brutális túlexpót produkált, így maradt a visszafogottabb érték.
A képek EXIF adatai nem mindig tükrözik a valós felvételi beállításokat, ugyanis több készülék a beállítottól eltérő értékeket mentett.
Érzékenység – képzaj
Tesztfotók
A teljes méret megnyitásához kattintson Ctrl+bal klikkel a kívánt képre!
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!
Videó minőség
A videók még sötétben is elég magas érzékenységgel készülnek, így a dinamika és a zaj viszonylag magas. Sajnos a mobil rendkívül érzékeny a fényviszonyok apró változására is, így például svenkelés közben hatalmas expozíció változásokat produkálhat. Az automata élességállítás is folyamatosan hintázhat, de a menüben beállíthatunk fix videó fókuszt. A hangfelvétel sztereó.
Ha kevésnek találjuk a videók kontrasztátfogását, akár valós idejű, teljes felbontású HDR felvételre is átkapcsolhatunk.