Adobe Photoshop CS3
Újraszervezett kezelőfelület
Némileg megújult az Adobe Photoshop CS3 kezelőfelülete. Az eddig két oszlopos eszköztár alapállásban egy oszlopossá vált, de aki ragaszkodik a széltében több helyet foglaló korábbi megoldáshoz, az választhatja azt is. Az eddig szabadon csellengő panelek egy közös dokkba kerültek, ahol továbbra is szabadon rendezhetők, nyithatók, csukhatók és méretezhetők.
![](/img/sz/Adobe_Photoshop_CS3_Extended/UI_1.jpg)
A legjobban a panelek minimalizálhatósága tetszik, mert így egy gombnyomással elérhetők a ritkábban használt dobozok is, ráadásul azzal sem kell foglalkozom, hogy mikor mit takarnak le éppen.
![](/img/sz/Adobe_Photoshop_CS3_Extended/UI_3.gif)
Mikor a panelek és az eszköztár rejtve van (TAB), akkor az egeret a képernyő szélére húzva a kívánt elem előhívható. Ha valaki hozzá tud szokni ehhez az állandó átmeneti állapothoz, az sok extra képernyőterületet nyerhet ezzel mondjuk egy notebook képernyőjén.
![](/img/sz/Adobe_Photoshop_CS3_Extended/UI_2.jpg)
Gyors kijelölés
Milyen jó lenne, ha egy körbevágandó témát elég lenne csak úgy nagyjából körberajzolni, a pontos határokat a szoftver felismerné. A textrúrák sokszínűsége miatt persze ez nem egyszerű dolog, de úgy tűnik, hogy az Adobe dolgozik az ügyön. A Quick Selection eszközzel elég hozzávetőlegesen lefesteni a kijelölendő területet. Ha annak van elváló határa, akkor a szoftver megkeresi azt. Biztosan nem használható minden képen, de bizonyos helyzetekben nagyon sokat gyorsíthat a munkán. Az apróbb hibákat az ember már kézzel is gyorsan ki tudja javítani.
![](/img/sz/Adobe_Photoshop_CS3_Extended/quick_selection.jpg)
Kijelölés finomítása (Refine edge)
A kijelölés éleinek vonala, keménysége, a kijelölt terület mérete gyakran finomításra szorul. Ezt eddig is meg tudtuk tenni, tehát itt nincs újdonság. Ami új, az a külön ablak, amiben mindezeket az eszközöket interaktív módon együtt is állíthatjuk. Az interaktivitás lényege ebben az esetben az, hogy a csúszkák mozgatásának hatását a szoftver azonnal mutatja a képen, a kivágást ráadásul különböző környezetekben (pl. fehér vagy fekete háttér előtt) is megvizsgálhatjuk. Mivel az eredeti kép a művelet során szabadon nagyítható, így a módosítások az apró részleteken is ellenőrizhetők.
![](/img/sz/Adobe_Photoshop_CS3_Extended/refine_edge.jpg)
Okos szűrők
Aki mindennapi munkája során használja az Adjustment layers funkciót (tehát hogy a módosításokat külön rétegmaszkként viszi fel a képre), az értékelni fogja, hogy most már a szűrők is alkalmazhatók ezzel a módszerrel. Ennek legfőbb előnye, hogy a szűrők (mondjuk egy élesítés) nem módosítják a képet, a Photoshop csak a hatásukat jeleníti meg. Így maga a szűrő a munka során bármikor módosítható anélkül, hogy a minőség romlása miatt kellene aggódnunk. A megoldás természetesen azt is lehetővé teszi, hogy a feleslegessé vált szűrőket nyom nélkül töröljük. Mindez egy 3-4 műveletes képmódosításnál nem szembetűnő előny, de egy bonyolultabb műveletnél már nagyon sokat segíthet a fotósnak.
![](/img/sz/Adobe_Photoshop_CS3_Extended/smart_layers.jpg)
Sajnos a program nem teszi lehetővé, hogy egy rétegen több különböző maszkkal alkalmazzunk szűrőket. Így nem lehet megcsinálni, hogy a kép különböző területeit különböző élesítési eljárással kezeljük, vagy hogy egyes területeket élesítsünk, másokat pedig zajszűrjünk. Kár.
A javító ecset és klónozó eszköz finomhangolása
A javító ecset és a klónozó eszköz is új panelt kapott a Photoshop CS3-ban, amelyekkel a korábbinál több paraméter állítható be. Számomra a legkellemesebb újdonság azonban a másolat halvány mutatása, amivel sokkal könnyebb pozicionálni az ecsetet, mint korábban. Így már az egér gombjának lenyomása előtt tudhatjuk, hogy hova fog kerülni a lemásolt részlet. A másolat méretezhető és elforgatható, ami nagy segítség a precíz munkában. A Photoshop CS3 Extended verzióban a videók képkockái közt is lehet klónozni, ilyenkor beállítható, hogy melyik képkocka legyen a forrás, illetve hogy rögzíti-e a kockát.
![](/img/sz/Adobe_Photoshop_CS3_Extended/cloning.jpg)
Fekete-fehér konverzió
A fekete-fehér kép nem egyszerűen a színes kép deszaturált változata (legalábbis a legtöbb látványos fotó esetén). Az egyes színek vagy színárnyalatok pontos szürke megfelelőjén nagyon sok múlik. A fotósok persze eddig is megoldották a képek konverzióját, de az új eszközzel sokkal egyszerűbbé vált ez a művelet.
Aki egy-egy konkrét színszűrő hatását szeretné viszontlátni, az választhat a beépített beállítások közül is, de az egyes színek tetszés szerint is szürkére cserélhetők. Az ablak másik szolgáltatása, hogy beállítható benne az elkészült fekete-fehér kép színezése is, ami például a barnított képek készítésénél jelent segítséget.
![](/img/sz/Adobe_Photoshop_CS3_Extended/bw.jpg)
Automatikus réteg igazítás és összefésülés
Ha egy témáról van több fotónk is, de egyik sem tűnik tökéletesnek (pl csoportkép – valaki mindig belepislant, vagy utcarészlet – valaki mindig belemászik), akkor a Photoshop CS3 új szolgáltatásával automatikusan is összeállíttathatunk egy tökéletes képet. A Photoshop feladata itt a két, általában kézből készült kép egymáshoz igazítása. Az egyes rétegek részleteinek maszkolása a mi feladatunk ugyan, de a rétegek illesztésében ismét segítségül hívhatjuk a szoftvert.
Ugyanez a funkció segít a panorámaképek összefűzésében is, ahol szintén nem akadály többé, ha a fotósorozat nem azonos expozícióval és fehéregyensúllyal készült (persze a legjobb eredményt továbbra is a megfelelően elkészített képekből lehet készíteni).
Vanishing point
A Photoshop CS2 egyik leglátványosabb újdonsága a Vanishing point volt. Ennek a lényege, hogy egy képen meghatározott síkra rajzolhatunk, vagy arra képet feszíthetünk (vagy mindkettő). Mint a béta változat kipróbálásakor írtam, erre a funkcióra még nem volt szükségem, így gyakorlati tapasztalatokat nem tudok írni, de maga a lehetőség nagyon jónak tűnik. A Photoshop CS3 annyival nyújt többet, hogy a síkok már nem csak 90 fokban állhatnak egymáshoz képes, hanem bármilyen szögben, illetve a beillesztett képek akár több síkon is átnyúlhatnak. A Photoshop CS3 Extended ezen felül a térben való mérést is lehetővé teszi, ráadásul a térbeli alakzatokat 3D formábumban is el lehet menteni.
Továbbfejlesztett 32 bites HDR szerkesztés
Az Adobe fejlesztői tovább csiszolták a 32 bites HDR (nagy dinamikatarományú) képek kezelését is. Állításuk szerint jobb lett az összedolgozás minősége, illetve az egymáshoz képest némileg elmozdult képeket automatikusan össze tudja igazítani a rendszer.
Zoomify
A Zoomify funkcióval nagy felbontású képeket lehet úgy kiexportálni, hogy a kép minden részlete megnézhető legyen, de a web böngészőnek ne kelljen az oldal megjelenésekor a teljes felbontású képet letölteni. A böngésző ablakban a képünket egy flash doboz tartalmazza, amiben a kép tetszőlegesen nagyítható. A böngésző a képnek mindig csak a megjelenő szeletét tölti le a szerverről, ráadásul azt is csak az adott felbontásban. Ehhez a Photoshop az exportálásnál apró darabokra vágja fel a különböző méretű képeket, amiket ezután a webszerverre kell másolni. Elvileg a funkció használatával sávszélességet lehet megtakarítani, és a weboldal gyorsabban jelenhet meg, ha nem kell a teljes felbontású fotót azonnal letöltenie.
Powered by Zoomify |
Továbbfejlesztett nyomtatás
Az Adobe a HP-val közösen újragondolta nyomtatási beállításosokat, és egyszerűsítették a nyomtatási eljárást, ami korábban valljuk be, tényleg átláthatatlan volt. A menüből eltűnt a Print with preview pont, mert a sima nyomtatás ablak alapból tartalmazza a preview-t és az ahhoz kapcsolódó állítási lehetőségeket. A nyomtatási ablak jobb alsó sarkában röviden, tömören, de nagyon érthetően magyarázatot is kapunk az egyes beállítások hatásáról, illetve hogy mit mikor célszerű használni.
![](/img/sz/Adobe_Photoshop_CS3_Extended/print_dialog.jpg)
Photoshop Lightroom integráció
Az Adobe Camera Raw és az Adobe Photoshop Lightroom azonos motorral, azonos adatokból dolgozik, így az egyikben beállított kép a másikban is ugyanúgy látszik.
További újdonságok
- A Photoshop CS3 mindkét verzióját a legújabb operációs rendszerekre (Windows Vista, OS X Leopard) is optimalizálták.
- Nagyítás 3200%-os mértékig.
- Webre történő mentéskor a program automatikusan sRGB színtérbe konvertálja a képet.
- Továbbfejlesztett PDF támogatás: a Photoshop CS3-ban megnyitott PDF fájlok megőrzik oldalarányaikat.
- Pipetta: színválasztásnál a kiválasztott szín egy gombnyomással hozzáadható a szín palettához.