Kipróbáltuk: Canon EOS-1D Mark II teszt

0

Felépítés

A Canon EOS-1D Mark II első ránézésre is professzionális gépnek látszik, hiszen a gyárilag a gépre integrált portré markolat jelentősen megnöveli a váz méretét. A robusztus felépítéshez nagy tömeg is társul, a váz mintegy 1,2 kg. Nagy tömege ellenére a fényképezőgép fogása jó, bár nagy objektív használata esetén kissé balra húz. Az exponáló gomb hihetetlenül pontos és finom működésű, szinte átmenet nélkül jut át a félig lenyomott állapotból az exponálást kiváltó teljes lenyomás állapotáig. Más gépekkel összehasonlítva ez azt eredményezi, hogy az exponáló gomb lenyomása miatt itt ritkábban fog jelentkezni bemozdulás.



A hátlapra 2″-os LCD-t helyeztek, melynek felbontása 230 ezer pixel. Az LCD képe erős napsütésben csak árnyékolva látható jól, bár a fényereje 5 lépésben állítható. Lejátszáskor ha egy kép részletét kinagyítjuk, akkor maximális nagyítás esetén 350 pixel széles kép kerül megjelenítésre, amely 10x-es nagyításnak felel meg. Sajnos – mint ahogy az EOS 300D-nél már jeleztük – a teljes nagyítás esetén az élek bizonyos esetben elkenődve jelennek meg a kijelzőn, ezért az élesség ellenőrzésére nem használható tökéletesen a 10x-es nagyítás. Kisebb nagyítást választva jobb képminőséget kapunk, így jobban ellenőrizhetjük az élességet is. Mindenesetre jó lenne, ha a Canon mérnökei javítanák ezt a hibát az újabb gépeikben, egy professzionális váznál ilyen hibát azért nehéz elnézni. A hisztogram nem csak abszolút világosság-értékre, de külön R-G-B színekre vonatkozóan is megjeleníthető. A túlexponált részek villogtatása nem csak hisztogram megjelenítése mellett lehetséges, hanem normál nézetben is.


lejátszás módok

nagyítás


A gép tetején 35×18 mm-es, hátlapján 38×13 mm-es, kék háttérvilágítású státusz LCD található, amelyen minden fontos paraméter szerepel. A háttérvilágítás ki/be kapcsolható, az LCD-n megjelenített jelek, szimbólumok nagy szögben is jól olvashatók.



A felső státusz LCD-ről (lenti képen bal oldali) a következő információk olvashatók le: zársebesség, rekeszérték, üzemmód, hátralévő képek száma, fókusz mód, sorozat mód, fénymérés módja, expozíció-kompenzáció, akku állapota. A hátlapra szerelt státusz LCD-re (lenti képen jobb oldali) került a fehéregyensúly, a felbontás kijelzése, valamint a használt kártyafoglalat száma (1 vagy 2), illetve a menüben állítható módon a hátralévő képek száma, vagy a fájl sorszáma, ill. az érzékenység jeleníthető meg. A háttérvilágítás bekapcsolásához a váz tetején, a státusz LCD felett található gombot kell benyomnunk, kikapcsolása is ugyanezzel a gombbal történik, vagy automatikusan, az utolsó művelettől számított 5 mp elteltével.



felső státusz LCD hátsó státusz LCD

A tükörreflexes, pentaprizmás kereső -3 … +1 dioptria korrekciós lehetőséget biztosít, ennek beállítása a kereső bal oldalán történik, enyhén süllyesztett tárcsa segítségével. A süllyesztés miatt ennek megváltoztatása kissé nehézkes. A keresőben megjelenített kép 23,5o-os szög alatt látszik, amely megegyezik azzal a látószöggel, amit egy 55 cm-es TV képernyőjének kb. 1 m távolságról adódó látványa okoz. Ez a tükörreflexes keresőjű gépek között jó értéknek számít, igaz, a Pentax *ist D gépe egy hajszálnyival még ennél is nagyobb keresővel büszkélkedhet.

A kereső lefedettsége 99%-os, amely még egy LCD-nél is szép érték lenne, nemhogy egy tükörreflexes keresőnél. Ez azt jelenti, hogy a végső képen szinte alig jelenik meg olyan elem, amely a keresőben nem látszik. A pontos keresőhasználat azonban természetes elvárás egy ilyen szintű géptől.



A keresőn belül beépített zárszerkezet található, amely a kereső jobb oldalán lévő karral aktiválható. Ha fennáll a veszélye, hogy az expozíció során a keresőből fény szűrődjön be, a beépített zárral blokkolhatjuk a fény útját. Az olcsóbb tükörreflexes fényképezőgépeknél ezt a célt a nyakpántra helyezett gumilapocska biztosítja, amelyet a kereső elé kell helyeznünk (lásd pl. Nikon D70, Canon EOS 300D). A keresőben elhelyezett mattüveg cserélhető, mintegy 9 fajtát használhatunk, pl. skálával ellátott, hagyományos mikroprizmás, vagy éppen segédrácsos változatot is választhatunk. Ezt is csak elsősorban a professzionális gépek világában találhatjuk meg.


kereső tartalma

A keresőben leolvashatók a fotózáshoz szükséges paraméterek is: fókuszpont, manuális mód, fénymérés rögzítés, nagy sebességű vakuszinkron kijelzése, zársebesség, rekeszérték, az expozíció-, fehéregyensúly- és érzékenység sorozat jelzése, hátralévő képek száma, sikeres fókuszálás jelzése, ill. jobb oldalon fénymérő valamint expozíció-korrekciós skála, és a sorozatban elkészíthető képek száma.
Összesen 45 fókuszpont közül választhatunk, lehetőség van automatikus fókuszkeret kiválasztásra is, ilyenkor a fényképezőgép mind a 45 fókuszpontot figyeli és önmagától választja ki a használt fókuszpontot, vagy fókuszpontokat. Az élességállítás lehet egyszeri, vagy követő (AI Servo), ez utóbbi sebessége a menüben változtatható. A fényképezőgépre az élesség állítást megkönnyítő AF segédfényt nem helyeztek el, ezt külső vakun általában megtalálható segédfény pótolhatja, melynek hatékonysága egyébként is jobb, mint a gépre helyezett változaté lenne.

A gépvázba vakut nem építettek, de ez ebben a kategóriában teljesen elfogadható, ilyen géppel külső vakut illik használni. A külső vaku csatlakoztatásához a váz tetején Canon rendszerű vakupapucsot helyeztek el, amelyre középpontos érintkezőjű, vagy Canon rendszervakuk illeszthetők. Az 1D Mark II támogatja az E-TTL és E-TTL II vakuvezérléseket is.

Az állványmenet pontosan az optikai tengely alatt található, természetesen fémből készült. Állványra helyezett gép esetén mind az akkumulátor, mind a memóriakártya cserélhető marad.




A csatlakozók a fényképezőgép bal oldalán helyezkednek el, egy-egy nagyon jól illeszkedő gumilap mögé rejtve. A tökéletes illesztésnek köszönhetően a gépváz így cseppálló maradhat. A gumilap eltávolítása után itt találjuk a vakuszinkron kimenetet, az N3-as távirányító bemenetet, a videokimenetet, valamint az USB és a Firewire kimeneteket.

A kártyák a vázba hátulról csúsztathatók be. Ide helyezhetjük a CompactFlash Type I, Type II, MicroDrive, vagy SecureDigital memóriakártyákat, amelyek akár 2 GB-nál nagyobb kapacitásúak is lehetnek.