5D vs. 5D Mark II
Az olvasót persze mindig az érdekli legjobban, „miben változott az új modell az előzőhöz képest?”. Az adatlapok alapján könnyű megadni a választ, a képek alapján már kevésbé. Most abban a kivételes helyzetben voltunk, hogy rendelkezésünkre állt az 5D és az 5D Mark II egy-egy példánya. Bár felbontásuk terén nem egyformák, mégis vettük a bátorságot, hogy ugyanolyan objektívvel tegyünk velük egy rövid összehasonlítást.
Képzaj
A papírforma szerint az 5D-nek kell alacsonyabb zajszintet produkálnia, mivel ugyanakkora érzékelő felületen kevesebb, és így nagyobb pixelhellyel gazdálkodik. A Mark II megváltoztatott mikrolencséi azonban reményt keltőek lehetnek. Már a standard képzaj tesztünkben is kiváló eredményeket kaptunk. Az 5D Mark II-nél kikapcsol magas érzékenységű szűrést használtunk, míg az elődnél ilyen beállításra nem volt mód.
A Canon EOS-5D Mark II az összes érzékenységi beállításban alacsonyabb zajszintet mutat, mint elődje. Ebben szűrési fokozatban az előnye átlagosan 15-20%-os. Érdekes módon a legnagyobb különbséget (~20%) ISO50-nél mutatta, amely az 5D-nél alig különbözik zajban az ISO100 beállítástól, a Mark II viszont zajtalanabb ezen a fokozaton. Az előny később ISO100-800 között kb.12-15%-osra apad, majd ISO1600-nál még kisebbre. Az 5D problémás értéke az ISO3200, amely a régebbi modellnél a csúcsot jelenti, de a Mark II-nek szinte meg sem kottyan ez az érzékenység. Itt a világossági zajban valamivel több mint 10%, színzajban közel 30%-os az eltérés, az utóbbi javára.
Képminőség
Az alábbiakban három képet (két JPEG-et és egy konvertált RAW-t) vettünk alaposabban, 100%-os nagyításban szemügyre. Az összes kép a fényképezőgéphez adott 24-105mm-es kitobjektívvel készült. Elsőként a gépekből, illetve a RAW konverterből kikerült eredeti méretű fotókat vethetjük össze.
5D vs. 5D Mark II
A Canon EOS-5D Mark II felbontáselőnye az apró részleteken látható igazán, mint például az épületek finom díszítőmintái. Első ránézésre, JPEG-ben nem igazán veszünk észre számottevő felbontás különbséget, sőt, helyenként az 5D élesebbnek hat. A sarkok tekintetében is elég vegyes eredményeket kaptunk, helyenként az elődnél rosszabb élességgel, néhol viszont jobb eredménnyel. Általánosságban annyi mondható el, hogy a sarkok felbontása nem javult az 5D-hez viszonyítva. RAW-ból konvertálva sokkal nyilvánvalóbb a Mark II előnye, legalábbis a képmező közepén.
A sorozatot a következő táblázatban 21,1 megapixelre konvertálva láthatjuk, vagyis az 5D 12,8 megapixeles képeit 165%-al nagyítottuk, a Mark II méretéhez. Utóbbi képkivágásai eredeti méretűek. Az interpolációhoz Lanczos algoritmust használtunk.
5D vs. 5D Mark II (21,1 Mpx)
A 21 megapixelre növelt 5D képek máris nyilvánvalóvá teszik az 5D Mark II felbontás előnyét.
Az utolsó sorozatban az 5D Mark II felvételeit kicsinyítettük 12,8 megapixelre, szintén Lanczos interpolációval. Az 5D részletei eredeti, 100%-os méretűek.
5D vs. 5D Mark II (12,8 Mpx)
12,8 megapixelen, ezzel az interpolációs eljárással jobbára eltűnik a Mark II felbontás előnye, akár a JPEG, akár a RAW képeket nézzük.
Az 5D Mark II színei melegebbnek tűnnek, mivel egy fokkal erősebben szaturálja a piros, sárga és bíbor színeket. A „öreg” 5D hidegebb színvisszaadású ebben a beállításban. Az új modell képei egyszersmind kontrasztosabbak és szemre színgazdagabbak, bár utóbbi nyilván a némileg telítettebb színeknek is köszönhető. A képek Standard képstílussal készültek mindkét esetben, így nyilvánvaló, hogy a két gép színbeállításai eltérnek.