Értékelés
Tökéletes gép nincs, ezt mindenki tudja. Azonban olyat, ami a leginkább az elvárásainknak megfelelő, találhatunk.
A Canon EOS RP-t nem a profi fotósoknak fejlesztették és nem is azoknak, akik egy végletekig maximumra húzott képességekkel felvértezett gépre vágynak.
Viszont akik szeretnének fentebb lépni egy APS-C-s DSLR-ről, vagy éppen MILC-ről, azok közül sokan elégedettek lesznek az EOS RP-vel.
A tesztünk során többször is utaltunk az EOS 6D Mark II-re, na nem azért, mert annak utódmodellje lenne az EOS RP, de mégis a kategória alapján valamelyest egy ligában játszanak. Nehéz pontosan belőni a gépet, hogy hová is esik a termékpalettán, hiszen bizonyos pontokon az EOS 6D Mark II alá csúszik be az EOS RP (lásd markolat kényelme, LCD képminősége, sorozat sebesség), ugyanakkor vannak képességei, amivel ráver a 6D Mark II-re, mint az UHS-II memóriakártya támogatás, 4k videofelvétel, USB-s töltési lehetőség.
Az biztos, hogy azok a hobbi és amatőr fotósok, akik nem igénylik a DSLR-ek nyújtotta optikai keresőképet (bár ma már egy elektronikus kereső több lehetőséget kínál, de el kell fogadni, hogy akadnak, akik idegenkednek a monitorba való kukucskálástól), ugyanakkor szeretnék kihasználni a teljes Leica képkocka méretből adódó előnyöket, de nem szeretnének millió Ft környékén költeni egy vázra, azok jó eséllyel elégedettek lesznek az EOS RP képességeivel.
Úgy érzem, hogy még ha a szolgáltatásokban érezni is, hogy valóban belépőszintre készült a gép, sok olyan funkció került az EOS RP-be, amivel elkényeztetheti a fotósokat, ugyanakkor a gép ára sem szaladt el, hiszen nagyjából a 6D Mark II-é környékén landolt (de a mellékelt EF-RF objektív bajonett adaptert is meg kell fizetni).
Kicsit kompromisszumot igényel az UltraHD videofelvétel jelentős képkivágásából adódó látószög vesztés, viszont ha megelégszünk a Full HD felbontással, akkor a teljes képkocka rendelkezésünkre áll.
A C-RAW hatékonyan csökkenti a szükséges tárhelyigényt, ami remek funkció, viszont cserébe megszűnt a korábbi M-RAW és S-RAW, amik kisebb felbontást és ezáltal jóval kisebb RAW méreteket is kínáltak (főképp az S-RAW).
A sorozat felvétel sebessége ugyan nem kiemelkedő, de néhány éve még a középkategóriás DSLR-ek kínáltak 5 kép/mp-et, ha akkor elég volt, akkor ma is.
A Canon EOS RP váz és a hozzá mellékelt objektív bajonett adapter ára cikkünk megjelenésekor bruttó 500 ezer Ft, Canon RF 24-105mm f/4L IS USM 3,5-5,6 IS USM objektívvel együtt pedig bruttó 840 ezer Ft.
Ha megjelenne néhány pancake fix az RF rendszerhez, akkor egy igazán kellemes utazgatós gép válna az EOS RP-ből, addig azonban a viszonylag súlyos 24-105-ös objektív miatt nem nyerünk túl sokat a könnyű vázon.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- lítium-ion akkumulátor
- hálózati akkutöltő és kábel
- nyakpánt
- vázsapka
A fényképezőgépet a Canon magyarországi képviseletétől kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztfotók
A fotókat a következő objektívekkel készítettük:
- Canon RF 24-105mm f/4L IS USM
- Canon EF 50mm f/1,8 II (csak a templombelső érzékenység sorozat)
A képek a veszteségmentes elforgatást leszámítva minden tekintetben módosítatlanok.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!