Kipróbáltuk: Canon PIXMA Pro 9500 Mark II teszt

0

Mérések

Sebesség, minőség, tesztek

Minden modellnél meg szoktam nézni a gyártó adatlapját is a sebesség tekintetében. A Canon több nyomtatójánál is bebizonyosodott már, hogy elég hasonló adatokat ad meg a hivatalos forrás az általunk mért értékekhez. Emellett persze viszonyításként is érdekes lehet a dolog. Többnyire elég gyors értékek szerepelnek ezen a helyen, de a 9500 Mark II adatlapján nem sok jóval kecsegtető időeredményeket találtam:

  • 20 x 25 cm színes, szegély nélküli fotónyomtatás: 4 perc 5 mp
  • A3 színes, szegély nélküli fotónyomtatás: 7 perc 55 mp

Ha azt veszem, hogy a testvérmodellnek titulált 9000 Mark II-nél 47 mp-es – egyébként mi is kb. ugyanezt mértük – és 83 mp-es 10 x 15 cm, és A3 sebességek szerepeltek, akkor tesztalanyunk értékei elég komoly különbséget tükröznek. A gyártó viszont nem adta meg, hogy ezek pontosan milyen minőségi beállítással mért eredmények. Fotónyomtatásnál, különösen ha ilyen nagy és drága alapanyagokkal dolgozunk, nyilván a legjobb (minőségi prioritás) beállítás adja a leggyakorlatiasabb eredményt. A Canon tesztjeihez hasonlóan, mi is a lapbehúzás első mozzanatától mértük a sebességet, egészen a kész nyomat kiadásának pillanatáig. Szoftverként a mellékelt Easy-PhotoPrint EX-et használtuk, bármilyen képjavító szolgáltatás nélkül, minőségi prioritás (maximális DPI) beállítással.

Sebességek
A4 fekete-fehér dokumentum 51 mp
A4 színes dokumentum 51mp
10×15 cm fotó 5 p 39 mp
10×15 cm fekete fehér fotó 5 p 39 mp
A4 fotó 10 perc 44 mp
A3 fotó 18 perc 22 mp
A3+ fotó 23 perc 21 mp
CD/DVD címkenyomtatás 2 perc 45 mp

Végeztünk néhány dokumentumnyomtatási kísérletet is, csupán a megszokás és az összehasonlítás kedvéért. Nyilvánvaló, hogy ez a nyomtató egyáltalán nem erre lett kifejlesztve, csupán alkalmas erre a feladatra is. A nyomtatást normál minőségi beállításban, OpenOffice szövegszerkesztőből végeztük. A sebesség elég lassú, sőt nagyon lassú volt. Az átlag 8-10 mp-es eddigi időkhöz képest az 51 mp csigatempó, de nem győzöm „mentegetni” a nyomtatót, szinte szentségtörés ezt a készüléket szövegnyomtatásra befogni. Ha mégis ez a vágyunk, a lassú sebesség mellett kiváló minőséget kapunk. A 9000-es gyorsabban végzett az A4-es oldallal, viszont ehhez képest sokkal gyengébb minőséggel. A most tesztelt modellnél viszont szép fedettséget, szürke helyett fekete betűket, határozott, elmosódásmentes éleket kaptunk, ugyanazon a papíron, ugyanazon beállításokkal és szoftverrel.

Nyomtatott szöveg írásképe

Színes dokumentum részlete

Szintén A4-ben, ugyanezekkel a beállításokkal nyomtattunk egy színes ábrás dokumentumot is. A sebesség ugyanaz lett, és szöveg terén a korábbi, kiváló eredmény is megegyezett. A színek néhány téren jobbak, néhány esetben viszont gyengébbek voltak a hivatkozásul hozott modellnél. A telítettség alacsonyabb volt, ami többek között a pigmenttintáknak köszönhető. Az eredeti színekhez képest gyengébb volt a kék, több, oda nem illő szürkével, a ciánkéket viszont nagyon szépen visszaadta a nyomat. Nagyon jó volt a sárga és a piros is, valamivel szemcsésebb kivitelben és visszafogottabb szaturációval.

A DVD címke nyomtatása ugyanúgy indult mint más nyomtatónál. A feltétet kb. 25 mp-ig igazgatta a készülék mire valóban nekikezdett a munkának. Ez viszont elég hosszan tartott (2 perc 45 mp), legalábbis az átlaghoz képest. A nyomtatáshoz ezúttal is a Canon CD-LabelPrint szoftvert és ugyanazokat a beállításokat használtuk.

CD-LabelPrint

Amilyen villámgyors volt a 9000-es olyan lassú a 9500-ös. Az előbbinél a 10 x 15 cm-es színes fotónyomtatás alatt 48 mp-et mértünk, itt 5 perc 39 mp-et, vagyis 7x annyit. A másik típusnál a kontrasztot és a feketéket hoztam fel negatívumként, így ennél a modellnél is meg kell tennem. Igazi mélyfeketét itt sem kaptunk, inkább csak középszürkét. Összességében a kontraszt és a színek telítettsége egy fokkal elmaradt a 9000-esétől. A felbontás az elméletileg nagyobb cseppméret ellenére is jobbnak tűnik. Ezért a közelről némileg szemcsésebb végeredmény is felelős, ami határozottabb élességet ad a képeknek. Emiatt a szemcsésség miatt ilyen kis fotónyomatokhoz nem is igen ajánljuk. Ez a nyomtató A4 mérettől mutatja meg az igazi arcát, ott az összhatás tekintetében már megveri a 9000-es élénkebb és picit mosottabb látványvilágát. Ami viszont már ebben a kis méretben is nyilvánvaló előnye, az az átmenetek finomsága. Szemre, nagyítás nélkül is sokkal finomabb, lágyabb átmenetekkel találkozunk ezeknél a képeknél.

kivágás az 1200 dpi-s szkenből

teljes kép

A nyomtatásvezérlő szoftver által kínált „szürkeárnyalatos” opciót használtuk következő, fekete-fehér képünknél. Itt egy fokkal jobb feketéket és kontrasztot kaptunk a színes mintaképnél. A háromféle szürkeárnyalatos tinta bizony megteszi hatását. Szebb átmeneteket, jobb dinamikát és cseppnyivel jobb részletességet adott a nyomat a kistestvérnél látottakhoz képest, pedig az sem volt gyenge. Színelhajlásnak persze ezúttal sincs nyoma, hiszen ennél a beállításnál a nyomtató a fekete és szürke tintákat részesíti előnyben. A nyomtatás ideje a papírforma szerint alakult. Ugyanolyan hosszú volt, mint a színes nyomtatásé. Érdekes módon a 9000-es ennél a beállításnál nagyon belassult.

Ahogy említettem, az A4-es az a méret, ahol már látható a 9500 Mark II előnye. Itt már nagyobb az ideális nézési távolság, az amúgy nem zavaró szemcsésség sem tűnhet fel annyira. Az összhatás gyönyörű, a pigmenttinták pedig egyedi textúrával ajándékozzák meg a nyomatot. Nehéz bármihez hasonlítani, de jóval anyagszerűbb, plasztikusabb a 9500 képminősége. Ezzel együtt inkább matt hatású a felület, mint a 9000-nél, még ugyanazon a fényes felületű fotópapíron is. A nyomtatáshoz ezúttal is a kiváló minőségű Canon Photo Paper Pro II papírokat használtuk.

Az A3 és A3+ nyomatokhoz Canon Photo Paper Platinum és Photo Paper Pro II papírokat használtunk, és mindkét esetben a korábbiakhoz hasonló, szép nyomatminőséget kaptunk. A sebesség viszont más lapra tartozik. A3-as méretnél 18 perc 22 mp-et, A3+-nál 23 perc 21 mp-et mértünk, ami több példány, vagy kép esetén elég tetemes ráfordítandó időt jelenthet. Persze nyomtatás közben a „júzer” foglalkozhat azért mással is!

Végül a vízállóság. Ebben a pigment alapú tinták elméletileg jobbak a hagyományosaknál. Elmosódás terén ez valóban így igaz. A festékalapú tintát használó 9000-es nyomatain, hosszabb áztatás után már elengedték magukat a sötétebb színek, különösen a piros és a bordó. A Lucia tintáknál hosszabb fürdetés után sem tapasztaltunk elmosódást, cserébe a fekete elég érdekes módon kezdett felázni. Persze ez meglehetősen extrém tesztkörülménynek számít, úgyhogy ne áztassuk, ne nézegessük víz alatt! Normál használatnál, némi kéznedvességtől nem lesz probléma. A tesztet ezúttal is Canon Photo Paper Pro II papírra végeztük, amely száradás után elég kellemetlenül felkunkorodott.

Kiegészítők

A nyomtató dobozában a következőket találjuk:

  • Canon PIXMA Pro 9500 Mark II tintasugaras nyomtató
  • Nyomtatófej
  • Fekete és színes próbapatronok (10 db)
  • CD/DVD feltét
  • Hálózati tápkábel
  • Leírások és szoftver CD
  • Adobe Photoshop Elements 6 telepítő CD

Az egyes kiegészítők jelenlegi (hozzávetőleges) árai
Canon PGI-9 patronok (színenként) ~4.000 Ft/db
Canon Photo Paper Pro 10 x 15 cm, 15 db 2.200 Ft
Canon Photo Paper Pro II A3, 20 db ~9.500 Ft
Canon Photo Paper Pro II A3+, 10 db ~6.000 Ft
Canon Photo Paper Pro Platinum A3+, 10 db ~7.200 Ft

Értékelés

Jó munkához idő kell, szokták mondani. Na de ennyi?! Ha A3 vagy még nagyobb méretben szeretnénk nyomtatni, és netán arra vetemednénk, hogy egyvégtében több képet, arra mindenképp készüljünk fel, hogy legalább egy délutánunk bánja. A Canon PIXMA Pro 9500 Mark II nem sieti el a dolgokat, ez rendben van, de a több mint 23 perces nyomtatás egy képre azért sok, még A3+ méretben és kiváló minőségnél is.

Apropó minőség! Nos, azzal semmi gond. Legjobban a nyomatainak „anyagszerűsége” tetszett. Fekete-fehérben is egészen kiváló. A matt tintának köszönhetően matt papírhoz is jobban alkalmazkodik, mint a többiek. Telítettségben persze nem adja a ChromaLIFE tintás társak képeslapszerű színeit, de ez nem előfeltétele a használhatóságának, és szoftveresen szabályozható.

Aki nagyméretű, vagy akár 10 x 15 cm-es nyomatokat szeretne, szép, telített színekkel annak mindenképpen a Pro 9000 Mark II-t ajánljuk. Az egy otthoni igényekre fejlesztett nagyobb formátumú nyomtató, amely képes akár a profik elvárásainak is megfelelni. A Canon PIXMA Pro 9500 Mark II viszont elsősorban nekik kíván megfelelni. A szemre talán furcsább szemcseeloszlás és a visszafogottabb telítettség miatt inkább fotókiállítások anyagának elkészítéséhez, vagy referenciaalbumok kinyomtatására alkalmas. A pigmenttintáknak köszönhetően a nyomatok jobban idomulnak a különleges művészi hatású hordozóanyagokhoz, vagy akár a matt, szürkeárnyalatos nyomtatás kívánalmaihoz. Persze nem csak a vele elérhető végeredmény, hanem az ára is inkább a profi tábort célozza. Az előd valahol 200 ezer forint közelében járt, így ezekben az euró-zivataros időkben ez sem lesz olcsóbb.

Pro és kontra
előnyök hátrányok
  • Kitűnő nyomtatási minőség minden téren
  • 10 db, színenként cserélhető tintapatron
  • Pigment-alapú profi tinták
  • Nagyon egyszerű kezelhetőség
  • CD/DVD címkenyomtatás
  • Villámgyors fotónyomtatás
  • Szürkeárnyalatos nyomtatás
  • Környezeti fény korrekció
  • Halk és alacsony fogyasztású
  • Nagyon lassú
  • Kevés közvetlen nyomtatási lehetőség
  • Kisebb nyomatokhoz nem ideális választás

A nyomtatót a Canon Hungáriától kaptuk kölcsön tesztünk idejére. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a nyomtató kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!