Optika II.
Geometriai torzítás
Az optika torzítása csak nagylátószögnél számottevő, tele állásban az ultrazoomok többi tagjához hasonlóan szinte nincs is torzítás.
A nagylátószög közel 1%-os hordótorzítású, amely szemmel már jól érzékelhető. Nagyobb gyújtótávolságoknál azonban a torzítás megszűnik. Természetesen itt is él az, amit a Fujifilm FinePix S100FS-nél írtunk, vagyis a torzítást is korrigálja a belső képfeldolgozás (erre utaló jeleket találtunk a mostani tesztképeink között).
Közelfényképezés, makró
Az ultrazoom gépek makrója általában csak nagylátószögnél hoz jó képességeket. Nincs ez másként a FinePix S1000fd-nél sem.
Nagylátószögnél 3 cm-es legkisebb munkatávolság áll rendelkezésünkre. Ekkor a teljes képet kb. 60 mm széles képpel tölthetjük ki. Ez kissé elmarad az átlagos 50 mm-től, a jobb makróképességek pedig inkább 35-40 mm-es képszélességet szoktak eredményezni. Ráadásul ilyenkor a torzítás is elég jelentős: több, mint 2%-os.
Tele állásban a torzítás jóval enyhébb, de a lefedett terület is kissé megnőtt, itt 85 mm szélet témával tudjuk kitölteni a teljes képet. A munkatávolságunk ekkor kb. 65 cm-es (frontlencse és téma távolsága). További kellemetlenség a sarkok homályosodása.
Van a fényképezőgépnek szupermakró módja is, amelyben akár 40 mm széles témával kitölthetjük a teljes képet, a probléma azonban az, hogy ilyenkor a munkatávolságunk csupán 1cm, így sok esetben eltakarjuk a fényt a témától, már ha az ilyen közelség miatt még nem szaladt el. A nagyítás persze remek, de a képek sarka ezúttal is homályba vész. No persze a makrófotóknál nem is olyan fontos, hogy a sarkok is tökéletesen élesek legyenek, de itt már a középpontól kissé elmozdulva jelentős lágyulás látszik, ami megnehezíti majd a valóban jó élességű képek készítését.
Peremsötétedés
A vignettálás ennél a gépnél rekeszeléssel nem módosítható. Mértéke teljesen elfogadható, bőven 10% alatt van. Érdekes, de mind nagylátószögnél, mind tele állásnál, rekeszértéktől függetlenül azonos peremsötétedés tapasztalható.