Felépítés I.
Ergonómia
A Fujifilm FinePix S2000HD műanyag vázának felületét dombornyomással képezték ki, hasonlóan a drágább fényképezőgépek – pl. fémvázas tükörreflexesek – srukturált, porfestett felületéhez. Az illúzió nagyon hatásos, a váz elemeinek illesztése pedig kiváló. Érezni a műanyag hatást, de egészen „egyben van” a gép. Nincs az az olcsó, recsegős műanyag érzésünk, mint a nagyon olcsó daraboknál. Stabilitását tovább növeli, hogy sok helyen csavarozott illesztéseket találunk.
A markolat a Fujifilm gépeitől megszokottan nagyon kényelmes. A bőrhatású gumiborítás a markolati rész teljes elejét lefedi és csúszásmentes fogást biztosít. A középső ujjnak kiképzett mélyedés tovább növeli a stabilitást. A markolat a gép kis mérete miatt elég alacsony, így a kisujjnak már nem igazán marad hely, de kellően mély ahhoz, hogy biztosan tartsuk a gépet. A kiképzését mindenesetre nem egy DSLR gép megirigyelhetné, bár azért nem éri el a kiváló kényelmet nyújtó S6500fd szintjét. A markolat hátulja már csak imitált gumiborítást kapott, de a hüvelykujji részen kiemelkedő él tovább növeli a fogás biztonságát. Sajnos az elég kis hely miatt a hátlap F (FinePix) gombja már elég közel került ehhez a részhez, így használat közben nem egyszer sikerült véletlenül lenyomnom.
Az exponáló gomb és a zoomkar nagyjából ugyanazon a helyen található mint az elődben, egyedül a bekapcsoló gomb helyét változtatták meg. Előrébb került, így könnyebben elérhetjük, nem kell a tartó kezünket levennünk a markolatról. A gombok mérete egyébként kellően nagy, bár elég könnyű őket benyomni és az üzemmód választó tárcsai is nagyon könnyen jár.
Az állványmenet műanyagból készült és a gép méretéhez képest nagy objektív miatt nem fért az optikai tengely alá. Kb. 2,5 cm-rel beljebb került, az elemfedél közelébe, így állványra helyezett gépnél a fedél nem nyitható. Akkucserénél mindig le szerelnünk a gyorstalpról.
Képérzékelő
A szenzor – ahogy már szó volt róla – mit sem változott. Ugyanazt az 1/2,3”-os, hagyományos CCD képérzékelőt kapta a gép, mint elődjei. A Fujifilm saját fejlesztésű Super CCD szenzora csak az S100fs-ben található meg, az ultrazoom kínálatot alapul véve.
A FinePix S2000HD-ben lévő érzékelő 10 megapixeles, így ebben sem tér el az őtt megelőző modellektől. Az S1000-hez képest azonban itt CCD-shift (érzékelő eltolásos) stabilizátort is kapunk, csakúgy mint az S8100-ban. Erről később, az Stabilizátor fejezetnél részletesebben írunk. A kép oldalarányok egy újjal, a 16:9-es beállítással bővültek. Ezen belül két új képméretet választhatunk, egy teljes felbontás közelit és egy Full HD (1920 x 1080) méretűt. A 16:9-es oldalarány komponálási segédvonalai bekapcsolhatók a kijelzőn.
A szenzor érzékenysége ISO100 értéktől állítható, egész fényérték lépésenként, mely a következő fokozatok beállítását teszi lehetővé: ISO100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6400. Az utolsó két érték csak csökkentett – legfeljebb 5 megapixeles – felbontás mellett használható. Az érzékenység állítását bízhatjuk a gépre is, ha AUTO fokozatot használunk. Ennél a beállításnál azt is megszabhatjuk, hogy a gép legfeljebb milyen fokozatot használjon, így az S2000HD-nél elérhető az AUTO400 / 800 / 1600 / 3200 és 6400 beállítás is.
Optika
A fényképezőgép egy Fujinon objektívet kapott, mely 15x zoomátfogást biztosít. A fizikai gyújtótávolság tartomány 5-75mm közötti, ami kisfilmes értéken 28-414 mm-nek felel meg. A 28 mm-es érték nagyobb látószöget biztosít, mint az átlagos 35mm körüli, bár ebben a kategóriában is egyre több fényképezőgépnél érhető már el. Hátránya a korábbi modellekhez képest gyengébb fényerő, ami a megszokott 1:2,8 érték helyett itt 1:3,5-nél kezdődik, tele állásban pedig 1:5,4.
Bekapcsolás után az objektív egyetlen, teleszkópos tubusa kb.2 cm-re nyúlik ki a vázból és tele végállásban sem növeli sokkal nagyobbra a gép hosszát, mivel csak néhány millimétert halad tovább. Az optika védelmére egy egyszerű, kupakot kapunk, ami az objektívház külső peremére szorul. Elvesztését a vállpánt rögzítő fülhöz köthető madzag gátolja. Az objektív elején illetve a házon nem találunk szűrőmenetet, így kiegészítő lencsék, szűrők nem használhatók a készülékkel.
Sorozat fényképezés
A Fujifilm FinePix S2000HD elődeihez hasonlóan elég sok sorozat móddal kényezteti felhasználóját, melyek a következők:
-
TOP 33 (3M): Ez a leggyorsabb sebességű sorozat, amely akár a 13,5 kép/mp-et is elérheti és 33 képet készít egyhuzamban. Hátránya, hogy felbontásunk legfeljebb 3 megapixel lehet. Az érzékenység ISO800-6400 között állítható.
Persze nem hagyhattuk ki, hogy magunk is leteszteljük a sorozat képességét és egészen pontosan 33 db, 3 megapixeles kép került a kártyára, melyeket 13,33 kép/mp sebességgel rögzített a gép. A végeredmény tehát nagyon közeli a gyárilag megadott értékhez. - Automatikus expozíció sorozat: 3 kép készül a menüben beállítható módon, 0,3..1 Fé eltérésekkel.
-
TOP 33 (5M): Hasonló képszámot, vagyis legfeljebb 33 képet menthetünk egyszerre a memóriába, de ezúttal 5 megapixel a maximális felbontás. A dolog hátulütője, hogy a hivatalosan megadott sebesség felére, 7 megapixelre csökken. Az érzékenység ezúttal is ISO800 és 6400 között szabályozható.
A képszám ezúttal is stimmelt (33 db), de a sebesség egyáltalán nem. Első és második próbálkozásra is kb. 3 kép/mp-et sikerült elérni, ami nem igazán közelíti meg a hivatalos maximumot. A tesztet napsütésben, extra gyors (SanDisk Extreme Ducati ) memóriakártyával is megismételtem, bár a képeket először a pufferben tárolja a gép, és csak a sorozat elkészülte után ment a kártyára. Az eredmény persze így sem lett jobb. -
Hosszú sorozat: Ennél a beállításnál nincs képméretbeli megkötés és maximált képszám sem. Akár a teljes kártyát megtölthetjük 10 megapixeles fotókkal, ha kellő ideig nyomjuk a gombot. Emiatt viszont a sebesség oltárán kell áldoznunk, mivel a sorozat tempója így eléggé korlátozott. A 0,5 kép/mp-es sebesség bizony még az elődhöz képest is elég komoly visszaesés. Sorozat közben folyamatosan ment kártyára a gép, így utólag nem kell várnunk. Méréseink alapján a sebesség 0,4 kép/mp volt (gyors kártyával).
- Automata expozíció sorozat: az egyéb gépekben megszokotthoz hasonlóan a készülék 3 felvételt készít különböző expozíciós beállításokkal. Egyet a mért értékeken, egyet alul, egy másikat pedig felülexponálva. A fényérték lépésközöket (1/3, 2/3, 1 Fé) a menüben állíthatjuk be előtte. A fényképezőgép itt utólag ment, így a sebesség valamivel jobb. Méréseink szerint 1 kép/mp.
- TOP 3: Ezesetben csak 3 kép készül egy sorozatban, akár teljes felbontást választva. A memóriába mentés utólag történik, így 10 megapixeles képméretnél is valamivel gyorsabb sebességet kapunk a Hosszú sorozatnál. A gyári adatok szerint ez 1,1 kép/mp, méréseink alapján 1 kép/mp.
A TOP 33 sorozatok nem valódi 3, illetve 5 megapixeles felbontásban készülnek, hanem alacsonyabb képméretről interpolálja fel őket a készülék. Ez a részletszegénység jól látható az alábbi táblázatban. Balra az ugyanolyan felbontásban, de Normál (hosszú) sorozatmódban készült képek, jobbra a gyors sorozatok maximális felbontású képei láthatók:
Sajnos a gépnek most is megvan az a rossz szokása, mint elődeinek, hogy lejátszás módba majd vissza kapcsolva elfelejti a sorozat beállítást.
Videofelvétel
A gyártó érezte, hogy manapság már a 640 x 480 pixeles videófelbontással nehezebb fényképezőgépet eladni. Az újabb modellek a HD mozaikszóval lágyítják meg a vásárlók szívét, így a Fujifilm is bedobta a maga aduját az S2000HD személyében. A készülék már 1280 x 720 képpontos (HD 720p) mozgóképfelvételre is képes, 30 kocka/mp sebességgel és mono hangfelvétellel. Emellett természetesen megmaradt az ugyanilyen gyors 640 x 480 és 320 x 240 pixeles lehetőség is. Nem csak ennyi azonban az újabb modell kínálata az S100-hez képest itt már használható a teljes optikai zoomtartomány is, de választhatunk helyette digitális zoomot is. HD minőségben ez 3x, egyéb méretben 2x digitális nagyítást jelent. A videók maximális mérete 4 GB lehet (320×240 méretnél max. 2 GB). Időkorlát csak a HD felvételnél van, ahol legfeljebb 15 peres klippek készíthetők.
Felvétel alatt a kettős stabilizációs üzemmód is alkalmazható. Mindeközben folyamatosan működik a gép fénymérése és automata élességállítása is, bár utóbbi elég lassan, így egy hirtelen zoomolás után várnunk kell egy kicsit mire élességet talál.
A videók MPEG-4 tömörítéssel készülnek és MP4 kiterjesztéssel kerülnek mentésre. Másodpercenként kb. 1,1 MB adatmennyiséggel kell számolnunk egy 720p felbontású mozgóképnél. Az állóképek mellé Lejátszás módban hangjegyzet is rögzíthető, legfeljebb 30 mp hosszan. A hangfelvétel 8 bites, 11 025 Khz-es mintavételezésű WAV fájlként kerül a kártyára.