Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix S2000HD teszt

0

Felépítés II.

LCD és kereső

A korábbi modellekhez hasonlóan 2,7” képátlójú, 230 ezer pixeles, fix LCD kijelző került a FinePix S2000HD hátuljára. Lefedettsége élőkép módban 97%-os, lejátszásnál viszont a képek 100%-át mutatja.

A monitor fényereje a menüben +/- 5 értékben állítható. Alapjáraton kissé világos, így mindenképpen alacsonyabb fokozaton érdemes használni, ha a valami hasonlóságot szeretnénk a mentett képek fényviszonyaihoz. Felbontása egyébként megfelelő, bár gyengébb fénynél eléggé szemcsés és némileg szaggat, viszont videó módra tekerve a tárcsát mind a szemcsésség, mint a szaggatás megszűnik és sokkal jobb képet mutat. A Beállítás menüben 30 és 60 kép/mp-es képfrissítést is beállíthatunk. Utóbbi simább megjelenítést ad és csökkenti a szaggatást.

Nagyon erős fényben – pl. nyári napsütésben – elég nehezen látható a külső kijelző képe, mivel nem kapott tükröződésmentes bevonatot. Ilyen esetekre jön jól az elektronikus kereső (EVF), amelyre az LCD jobb felső sarkánál lévő LCD/EVF gombbal kapcsolhatunk.

Az EVF keresőnyílásába pillantva 0,2” méretű, 200 ezer képpontos kijelzőt láthatunk, mely megegyezik a sokat hangoztatott elődökével. Dioptria korrekciós tárcsát ezen sem találunk és betekintési szöge is meglehetősen alacsony, 17 fokos, ami nagyságrendileg megegyezik azzal a látvánnyal mintha egy 19”-os monitort 126 cm-ről néznénk. A kis képméret azonban még nem lenne baj, de sajnos az EVF színei is elég pontatlanok. Nem csak az élőkép, de a rajta megjelenő ikonok színei is elcsúsznak egymástól, a nagy kontrasztkülönbségű képpontok határán. Az EVF lefedettsége szintén 97%-os élőképnél és 100%-os a felvételek visszajátszásakor.

A kijelzőkön megjelenő információkat a gép hátulján lévő DISP gombbal válthatjuk, vagy kapcsolhatjuk ki. Felvételi módban a következő adatok jelennek meg a képernyőn: érzékenység, fehéregyensúly, vakumód, arcfelismerés ikonja, stabilizátor ikon, felvételi üzemmód jelzése, akku állapot, makró mód, nagy sebességű mód, sorozat, önkioldó, dátum és idő, záridő, rekeszérték, képminőség, hátralévő képek száma, FinePix színeffekt, fókuszmód, elmosódás figyelmeztetés, fénymérési mód, AF mező kijelzése, belső memória ikonja, expozíció korrekció és expozíciós skála. A DISP gomb ismételt lenyomásával harmadoló segédrácsot, a 16:9 képhatárt jelző vonalakat és az előzőleg készült képek megjelenítését (együtt az élőképpel) is bekapcsolhatjuk

A kijelzők teljes kikapcsolása nem lehetséges. Energiatakarékos üzemmódot választva a készülék 2 vagy 5 perc után lekapcsol.

Lejátszás üzemmódban a DISP gombbal kikapcsolhatók a alap információk, illetve naptár nézetre válthatunk. Ezen kívül a +/- (expozíció korrekció) gombot is használhatjuk, amely a kép fontosabb expozíciós adatait és a hisztogramot jeleníti meg, az esetlegesen kiégett képterületek villogtatásával. Ezen az oldalon a következő adatok olvashatók le: a fotó sorszáma, képméret és minőség, érzékenység, záridő, rekeszérték, FinePix színeffekt, vakumód, fehéregyensúly, expozíció korrekció, készítés dátuma és időpontja.

előnézeti képablakok
A zoomkarral 100, 9 és 4 nézőképes oldalakon is megjeleníthetők a tárolt fényképek. A kart jobbra fordítva nagyíthatjuk az aktuális, 10 megapixeles fotót 36 lépésben, ami elég finom fokozatokat jelent. A nagyíthatóságot még egy skálán is jelzi a gép, egy kis nézőképen pedig a kivágott részlet helyzetét kísérhetjük figyelemmel. A kivágást a szokásos módon, a nyílgombokkal görgethetjük, a BACK gomb hatására pedig azonnal visszaléphetünk teljes kép nézetre. A nagyítás mértéke 5,7 x minősége pedig megegyezik az S1000fd tesztünkben látottal, azaz enyhén mosott, a részletek ellenőrzésére alkalmas, de a finom élesség megállapítására már alkalmatlan nagyítást kapunk.

Sorozatfelvételek lejátszásánál csak az első képkockát látjuk nagyban, a többit pedig felváltva lépteti a gép a jobb alsó sarokban megjelenő kis ablakban. A le nyíllal átváltva a sorozat képei egyenként lapozhatók. Ez nagyon jó ötlet volt a gyártó részéről, hiszen egy hosszú sorozatnál nem kell feltétlenül végiglapoznunk az összes felvételt.

Élességállítás

Élességállítás tekintetében inkább az S8100fd-re ütött a gép, mivel az automata fókusz mellett itt is helyet kapott a manuális élességállítás. Különböző fókuszmódokat, így az kézit is, a menüben választhatjuk ki, pedig utóbbinak jól jött volna egy külön gomb a vázon.

Az automata fókusz kétféle üzemmódra állítható:

Általános AF: lényegében megegyezik az egyszeri AF-nek nevezett móddal, melynél az exponáló gomb félig lenyomásakor aktiválódik az élességállító rendszer és az előzetesen kijelölt AF mező alatti területre állít élességet, majd rögzíti ezt a távolságot. A kép átkomponálásakor – a gomb folyamatos nyomása mellett – a rögzített távolság nem változik.

Folyamatos AF: szintén az expo gombot félig lenyomva aktiválhatjuk, de az élességállítási távolság a fókuszmező alatti téma – vagy a fényképezőgép – elmozdulásakor folyamatosan változik. Használhatjuk például mozgó téma esetén, bár a túl gyors fotótémákat nem képes követni a rendszer.

Kiválaszthatjuk az automata élességállítás területét is, mely háromféle lehet:

  • Központi: csak a képmező középpontjára állít élességet.

  • Multi: A középpont körüli bármelyik AF mezőn élességet állít, attól függően melyik mezőben talál kontrasztos témát.
  • Terület: az AF mód beállítása után a fotós maga választhatja ki a kívánt fókuszmezőt a teljes képterületen. Összesen 7×7 AF pont áll rendelkezésre.

Autofókusz mezők kiválasztása
Az autofókuszt használhatjuk arcfelismerő módban is, amely egy külön gombot kapott a vázon. Ezzel állítható be a szoftveres vörösszem csökkentő üzemmód is. Arcfelismerésnél a képmezőben detektált emberi arcvonásokra (akár egyszerre többre) állít élességet a gép és ezek alapján határozza meg az expozíciót is. A rendszer felismeri a profilból fotózott vonásokat is. Az S2000HD intelligens arcfelismerő módja nem csak a vörösszem hatást képes eltávolítani, de automatikusan kiválasztja az arcokat tartalmazó fotókat a lejátszáskori nagyításnál, a diavetítésnél, nyomtatásnál, vagy a kép vágásánál.

A fényképezőgép Gyors exponálás funkciója, amely szintén a menüben kapcsolható be, a normál fókusztartományok helyett kisebbeket használ, így az élességállító rendszernek nem kell „végigjárnia” a teljes tartományt és elvileg gyorsabban ráállhat a témára. Nagylátószögnél ez 70 cm-végtelen végállások helyett 1 m-végtelen tartományt jelent.

Az AF rendszer munkáját gyengébb fényviszonyok között egy narancs színű segédfény támogatja. A kis led teljesítménye kb. 1,8 méterig biztosít hatásos megvilágítást a gép számára. A segédfény a menüben kikapcsolható.

Kézi élességállítás
A már említett manuális élességállítás (MF) használata kissé nehézkes. A menüben történt bekapcsolása után a zoomkarral állíthatjuk, miközben folyamatosan nyomva tartjuk a +/- gombot. Sajnos a nem túl ideális felbontású LCD-n és EVF-en apróbb témáknál szinte lehetetlen szemre megállapítani az élességet. Képernyő nagyítást nem kapunk és távolságskála sem áll rendelkezésre. A kép közepén két félkör elvileg sárgán jelzi, ha fókuszban van a téma, de ez nekem nem minden esetben működött megbízhatóan. Nagyon jó, hogy van kézi élességállítás is a gépben, de ha használni akarjuk a kijelzőnél többre megyünk egy hasraütéssel vagy esetleg imával.

Vaku

A FinePix S2000HD felnyíló beépített vakut kapott, amely nyitott állapotban kb. 6 cm-re magasodik az optika középtengelye fölé. Bekapcsolása és egyben nyitása a bal oldalán lévő mechanikus kioldású gombbal történik. Emiatt sajnos a készülék nem dönti el önmagától, mikor van szüksége kiegészítő megvilágításra. Automata üzemmódokban is a fotós feladata a vaku aktiválása. A beépített villanó teljesítménye az adatlap alapján elmarad az S1000fd-től és az S8100fd-től is. Auto ISO állásban, nagylátószögnél kb. 0,5-6,4 méret között biztosít jó megvilágítást, tele állásban pedig 0,5-4,1 m közötti a hatótávolsága. Fényerejét a menüben +/- 2/3 fényértékkel (1/3 lépésenként) emelhetjük, vagy csökkenthetjük.

Nyitott (bekapcsolt) állapotban a bal iránygombbal a következő módok állíthatók be: automata, derítő (mindig villan), lassú szinkron. Utóbbi sötétben készült állványos felvételeknél használatos, ha a vakuval megvilágított előteret és a hátteret is szeretnénk jól kiexponálni a képen. Ha az arcfelismerő mód vörösszem eltávolítással kombinált változatát választjuk, mindhárom vakubeállítás vörösszem csökkentő elővillanással működik majd.

Az S2000HD üzemmód tárcsáján beállíthatunk Természetes fény+vaku módot is, amely egymás után két felvételt készít ugyanarról a témáról. Egyet természetes megvilágítás mellett, egyet pedig vakuval.

A vaku újratöltési ideje nagyban függ a villanási teljesítménytől, de átlagos szituációban kb. 4 mp-re, teljes kisütésnél kb. 6,5 mp-re kell számítanunk.

A gépen nincs vakupapucs és szinkroncsatlakozó sem, így külső vakut nem csatlakoztathatunk rá.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A fényképezőgép csatlakozói a készülék bal oldalán lévő, ügyesen álcázott cumilap mögött kaptak helyet. Fölül egy kombinált USB 2.0 Hi-Speed és A/V aljzatot találunk, melyekhez egy-egy kábelt is mellékelt a gyártó. Az audio/video jelet Pal és NTSC szabvány szerint küldhetjük normál TV készülékünkre. A kimeneti norma a Setup menüben állítható be. Alatta egy HD kimenet kapott helyet, melyet nagyobb felbontású megjelenítőkhöz használhatunk. Ehhez nem mellékel kábelt a gyártó, de a tesztpéldányhoz kaptunk egy gyári HDTV szettet. A HD-S2 típusnevű komponens kábel mellett egy kis infra távvezérlő is rész a csomagnak (RC-S2), amellyel be és kikapcsolható a gép, de ezen kívül elérhető az össze menü, a F-gomb és a DISP/BACK gomb funkciói, valamint aktiválható a lejátszás mód.

A HD komponens kábelt TV-re kötve automatikusan 1080i felbontású képet kaptam, vagyis eltérőt a gép 720p minőségű videófelbontásától. A kapott kép jó minőségű volt, azzal a kitétellel, hogy alig zavaróan remegett, ami lehetett az előbb említett felbontáskülönbség eredménye is. A fotókat élőképet és a színeket szépen visszaadta a kép (bár a sötétebb élőképnél újfent sok volt a zaj) és a készülék kézi fókusza is egy lépéssel használhatóbbnak bizonyult a nagyobb és jobb felbontású megjelenítő miatt. Kipróbáltam egy FullHD plazmatévén is, ahol egy fokkal jobb minőséget kaptam, de a felbontás maradt 1080i. A TV 1080 sora miatt az apró remegés megszűnt, és a tárolt képek is kellemes minőségben jelentek meg. Az élőkép és a visszajátszott képek minősége között itt jobban kiütközött az eltérés az utóbbiak javára, de mindkét üzemmódban így is sokkal jobb képet kapunk mint egy átlagos TV készüléken.

A fényképek és videók a gép 55 MB-os belső memóriájába, vagy SD/SDHC kártyákra menthetők. Eltérően néhány konkurensétől, maximális méretű videókat is menthetünk a belső memóriába, bár így még 1 percnyi anyag sem fér el ott. A külön megvásárolható SD (Secure Digital) és SDHC (Secure Digital High Capacity) kártyák a markolat jobb oldalán lévő foglalatba helyezhetők, melyet egy hátrahúzható, majd kihajtható műanyag ajtó véd. Az ajtó nem túl masszív, de fényzsanérral rögzül a vázhoz, ami azért előnyt jelent. Bár a foglalat mérete lehetővé tenné, de MMC kártyák nem használhatók a géppel, ahogy a korábban több Fujifilm modellben is alkalmazott xD formátum sem.

Az akkumulátorok foglalata egy sokkal strapabíróbb fedél alatt kapott helyet a markolat alján. A foglalatba négy AA méretű (ceruza)elem, vagy akkumulátor, illetve a CD-04 típusú hálózati adaptervég helyezhető, melynek kábele egy felhajtható gumifülön át vezethető ki a vázból. A hálózati adapter szintén külön beszerezhető.

A FinePix S2000HD alkáli, Ni-MH, vagy lítium áramforrásokat képes fogadni. Az optimális merítés érdekében új áramforrásnál a bekapcsoláskor meg kell adnunk a típusát. A Fujifilm gépek ehhez kapcsolódó szolgáltatása a Lemerítés funkció, amellyel a „fáradt” akkumulátorainkat a fényképezőgépben kisüthetjük és így mindig optimális kapacitásúra tölthetők vissza.

A gyári adatok szerint alkáli elemekkel kb. 300, Ni-MH akkumulátorokkal kb. 400, míg lítium akkukkal akár 650 felvétel is készíthető. A teszthez frissen töltött, 2400 mAh-es Ni-MH akkukat használtam, melyekkel átlagos használat mellett kb. 300-320 kép készült.