Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix S2000HD teszt

0

Kezelőszervek

Csupán imitt-amott találunk minimális változtatásokat az S2000HD-n, ha a sorozat korábbi modelljeivel vetjük össze. A fontosabb expozíciós beállítások nem kaptak külön kezelőszervet, de a vázon megtaláljuk például az arcfelismerés, vagy a féltucatnyi sorozatmód gombját. Jó pont a frissen bevezetett Custom üzemmódnak, negatívum viszont a rekesz-előválasztás hiánya.

Fent

(1) Zoom kar: balra fordítva nagylátószög, jobbra pedig a tele tartomány irányába módosítható a gyújtótávolság.
(2) Exponáló gomb: félig lenyomva az automata élességállítás és a fénymérés aktiválódik, lejátszás módból pedig a gép visszakapcsol felvételi üzembe.
Teljesen lenyomva elindítható az állóképek expozíciója, illetve a mozgókép felvétel.
(3) Főkapcsoló: a készülék be- és kikapcsolására szolgál.
(4) Arcfelismerés gomb: az arcfelismerő üzemmód ki- és bekapcsolása szolgál, valamint ezzel a gombbal állítható be az automatikus vörösszem eltávolítás is.
(5) Sorozat gomb: ötféle sorozat beállítás közül választhatunk a segítségével. A beállított értéket elfelejti a gép, ha lejátszás módba lépünk, majd visszakapcsolunk.

Felvételi üzemmódok
(6) Üzemmód választó tárcsa: a fényképezőgép főbb felvételi üzemmódjainak kiválasztását végzi. Folyamatosan körbeforgatható, és 11 állás található rajta, melyek a következők:

  • Auto: teljesen automatikus üzemmód, melynél minden expozíciós értéket a gép határoz meg. Kezelője csak az önkioldó, a gyors exponálás, a stabilizátor, a vaku- és makró módok, a sorozat beállítások, arcfelismerő módok, színeffektek, valamint a képméret és minőség felett rendelkezhet.
  • P: programautomatika. A fotós minden lényeges beállítást maga végezhet, kivéve a rekeszérték és a záridő szabályozását, mely továbbra is a fényképezőgép feladata. Az expozíciós értékeket a ± gomb hatására aktiválódó expozíció korrekcióval bírálhatjuk felül (+/-2 fényérték tartományban).
  • S mód: záridő előválasztás. A +/- gomb lenyomása után szabadon beállítható a kívánt záridő, a készülék pedig ehhez mérten határozza meg a szükséges rekeszértéket. A rekeszérték a gyújtótávolságtól függően mindig kétféle lehet. Amennyiben túlzottan eltérünk a záridővel a fénymérés által javasolt értékektől, a gép piros színnel figyelmeztet. A választható záridők: 4; 3; 2,5; 2; 1,5; 1,3; 1; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000. Érdekes, hogy ebben az üzemmódban nem állíthatjuk szabadon az érzékenységet. Mindössze az AUTO 400, 800 és 1600 beállítások választhatók.
  • M mód: manuális üzemmód, melynél minden beállítást szabályozhat a fotós, beleértve a rekeszértéket és a záridőt is. Ezek a +/- gomb lenyomásával, majd az iránygombokkal állíthatók be. Rekeszértékből ezúttal is csupán két lehetőség között választhatunk, a zoomállástól függően.
  • C mód: egyéni beállítások. A felvételi menüben elmenthetjük saját beállításainkat, melyek ebben az üzemmódban hívhatók elő. Nagyon hasznos lehet olyan esetekben ha meghatározott beállításokkal többször fotózunk ugyanolyan szituációt. Így a beállításokat elmentve legközelebb azonnal előhívhatjuk. A következő beállításokat képes tárolni a gép a C-állásban: érzékenység, képméret/minőség, színeffekt, fénymérési mód, fehéregyensúly, sorozat mód, fókuszmód, AF mód, Élességi beállítás, vaku teljesítmény korrekció, expozíció sorozat lépésköze, stabilizátor bekapcsolása, kép kijelzés hossza, AF segédfény állapota, digitális zoom, EVF/LCD mód, intelligens arcfelismerés, instant zoom, makro mód, expozíció korrekció, képernyő segédjelzések.
  • Mozgókép mód: a fényképezőgép 1280 x 720, 640 x 480, vagy 320 x 240 képpontos, 30 kép/mp sebességű, hangfelvétellel egybekötött videofelvétel készítésére képes ebben az üzemmódban. A videó hossza a memória kapacitása, vagy legfeljebb 4 GB lehet.
  • Témaprogramok

    SP: téma automatika üzemmód. A felvételi szituációtól függően a következő témaprogramok állíthatók be: portré, tájkép, sport, éjszakai, tűzijáték, naplemente, hó, vízpart, múzeum, party, virág, szöveg, aukciós mód. Bármelyik üzemmódban a készülék automata beállításokat használ az adott szituációnak megfelelően (például Múzeum módban letiltja a vakut és a hangjelzést).

  • Zoomsorozat mód: hasonlóan az automata expozíció sorozathoz, a gép 3 képet készít egymás után a beállított zoomállásban (10 Mpx), valamint 1,4x (5 Mpx) és 2x (3 Mpx) képkivágással.

  • N (Natural) + vaku: természetes fény+vaku mód. A fényképezőgép egy természetes megvilágítás mellett készült, nagy érzékenységű, és egy vakuval megvilágított felvételt készít. Nem egyértelmű megvilágítási helyzetekben jó segítség lehet a kezdők számára.
  • N (Natural) : természetes fény. Egy vaku nélküli felvétel készül, nagy érzékenységgel kombinálva. Olyan helyszíneken ajánlott, ahol nem engedélyezett a villanófény használata.
  • Bemozdítás-elleni (Anti-blur) üzemmód. A fényképezőgép rövid záridők beállítására törekszik, így előzve meg a véletlen bemozdítást, valamint a mozgó téma elmosódását a képen.

(7) Vakunyitó gomb.

Hátul

(1) EVF/LCD: Az LCD kijelző és az elektronikus kereső (EVF között válthatunk e gomb segítségével.
Ha felvételi üzemmódban használjuk és például LCD-ről váltunk EVF-re, akkor ezentúl mind a felvételi képernyőt, mind a lejátszásit az EVF-en látjuk. Ha viszont lejátszás módban váltunk a két kijelző között, akkor az élőkép ezután is a hátsó LCD-n, az elkészült képek pedig az EVF-en jelennek meg.
(2) Lejátszás gomb: lenyomva a memóriában tárolt képek visszanézhetők az LCD-n, vagy az EVF keresőben, vagyis a lejátszás módot aktiválja. Felvételi módba csak az exponáló gomb félig lenyomásával léphetünk vissza.
(3) FinePix gomb: Felvételi üzemmódban egy külön menüt jelenít meg, melyben beállítható az érzékenység, a képméret/minőség, valamint a FinePix-szín(effekt).
Lejátszás módban szintén egy menü jelenik meg a lenyomása után, ahol a képek időzített visszajátszása (diavetítés) és nyomtatásra rendezésük (DPOF) állítható be. Diavetítés során a következő opciók választhatók: normál+arcfelismerés, normál, előtűnés+arcfelismerés, előtűnés, összetett, több képes nézet. Arcfelismeréssel kombinált diavetítésnél a készülék elsőként a teljes képet jeleníti meg, majd ezt követően ránagyít a képen látható arcra.

(4) Négyirányú navigációs gomb: alap feladata a menüpontok és opciók közötti navigáció. Lejátszás módban ezek közül három irány különböző feladatokat lát el:

  • Fel: nincs funkciója
  • Le: instant zoom. Álló vagy fekvő nézetű 1,4x és 2x képkivágás (digitális zoom) állítható be. A képkivágások 5, illetve 3 megapixeles képekből 10 megapixelre interpoláltak, így megegyeznek a digitális zoom hatásával.
  • Balra: normál, makró és szupermakró fókuszmód
  • Jobbra: vaku üzemmódok (csak felnyitott vakunál).

Lejátszásnál a jobb és bal irányokkal a megjelenített képek lapozását végezhetjük. A le iránygomb expozíció sorozatoknál az automata lejátszást kapcsolja ki. A fel irány az aktuális kép törlését végzi.
(5) MENU/OK gomb: bármely üzemmódban ezzel a gombbal jeleníthető meg a képernyőn a menü. Ezen belül a kiválasztott érték, vagy beállítás elfogadására szolgál.

Expozíciós beállítások
(6)DISP/BACK gomb: az LCD kijelzőn és az EVF-en megjelenő információk kapcsolhatók be és ki a segítségével. Felvételi üzemmódban ezzel a gombbal jeleníthető meg a képernyőn a kompozíciós segédrács, az utoljára készült 3 kép+élőkép ablak, vagy a 16:9 oldalarány jelzései.
Lejátszás módban többek között a naptár nézet bekapcsolására szolgál.

(7) ± gomb: felvételi üzemmódban az expozíció korrekció, záridő- és/vagy rekeszérték állítás aktiválására és kikapcsolására szolgál. Ezzel együtt az élő hisztogram is megjelenik a képernyőn a gombot lenyomva.
Lejátszásnál az éppen kijelzett kép részletes expozíciós információi, hisztogramja, valamint a fotó esetlegesen kiégett területei jeleníthetők meg.