Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix S2000HD teszt

0

Optika I.

Kromatikus aberráció

Kétségtelen, hogy a FinePix S2000HD nagylátószögű képeinek sarkában látható bizonyos mértékű kromatikus aberráció, mely nem is olyan ritka a hasonló átfogású és ekkora képszöget adó objektíveknél. A lila-zöld elszíneződések azonban nem minden képtémánál zavaróak. Jelentősebb az a lilás/kékes színhiba, mely feltehetőleg a kis érzékelőhelyek és az előttük lévő mikrolencsék eredménye. Nagyobb kontrasztkülönbségű területek – így tipikusan a lombozat és ég, vagy valamely épület széle és az égbolt – találkozásánál igen gyakori és alufóliás tesztünknél nem csak a sarkokban, de a képközépen is jelen volt. Igaz a sarkokban sokkal erősebben mutatkozott.

A jelenségre többnyire a rekesz szűkítése jelenthet gyógyírt, ebben az esetben viszont semmilyen változás, javulás nem észlelhető. Nem csoda, hiszen a gép rekeszállításával csupán egy beépített ND szűrőt szabályozunk. Az S2000HD nem rendelkezik valódi, állítható fényrekesszel. Ez a mélységélesség beállításában is hátrányt jelent, de többek között az optikai eredetű hibák egy részének csökkentését is lehetetlenné teszi.

Tele állásban hasonló a helyzet. A lilás-zöldes színhiba itt is a sarkokban a legerősebb, bár itt inkább a valódi kromatikus aberráció érhető tetten. A kép közepe felé inkább kékes-cián elszíneződéssel találkozni. A rekesz szűkítése itt sincs hatással a hibajelenségre.

Kromatikus aberráció

Zoom

A 28-414mm ekvivalens gyújtótávolság értékekből igazán nem nehéz kiszámolnunk a 15x zoomátfogást, főleg, hogy többször esett már róla szó a tesztben. Az alábbi táblázat első két sora a két végállásban, 28 és 414 mm-es készült. A zoom állítása közben egy skálát láthatunk a képernyő tetején, amely ugyan csak hozzávetőlegesen de tájékoztat a zoom aktuális helyzetéről.

Instant zoom
A gépen digitális zoom is bekapcsolható, mely 5,7x plusz nagyítást ad, de új képinformációt már nem, csak a meglévőt nagyítja. A készülék üzemmód választó tárcsáján egy ZOOM állást is találunk, mellyel zoom sorozat készíthető. Bekapcsolva az S2000HD három képet készít egymás után. Egyet az aktuális optikai zoommal, egyet 1,4x, egy újabbat pedig 2x digitális képkivágással. Ezek a digitális lépcsőfokok elérhetők a navigációs gomb le-irányával is. Ennél két fekvő és két állóképes kivágást választhatunk. A szolgáltatást Instant zoom névre keresztelte a gyártó.

Optikai és digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=28 mm ekv.: 1×

teljes kép

kivágott képrészlet
f=414 mm ekv.: 15×

teljes kép

kivágott képrészlet
15×-ös optikai és 5,7×-es digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
1,4x instant (digitális) zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
2x instant (digitális) zoom

Stabilizátor

A Fujifilm FinePix S2000HD CCD-shift, vagyis szenzor-elmozdításon alapuló stabilizátort használ. A korábbi modellekből maradt digitális stabilizáció is szolgáltatásai részét képezi, amely az érzékenység intelligens emelésével igyekszik elejét venni a véletlen bemozdításnak. A két szolgáltatás együtt „fut” Dual Image Stabilization néven. A menüben bekapcsolhatjuk, vagy felfüggeszthetjük működésüket.

Némileg bajban voltam a gép stabilizátorának ellenőrzésével kapcsolatban, mivel teljes teleállásban igen nehéz volt megkülönböztetni az optika lágyságát a bemozdulástól. Többszöri sikertelen próbálkozás után végül úgy döntöttem, hogy a bemozdulást nem 414, hanem nagyjából 250 mm környékén tesztelem, ahol még kellően éles kép nyerhető. A záridőket tehát ennek megfelelően határoztam meg, a reciprok szabály által javasolt, 1/250 mp-től rövidebb időt véve alapnak. A kezdő érték így az 1/320 mp lett, ahol még stabilizátor nélkül is többnyire bemozdulásmentes képeket kell kapnunk. Az eredményt szemlélve nagyjából 1 és 1 2/3 fényértéket segített a stabilizátor bekapcsolása. Rövidebb és közepes záridőknél jobban kijött a hatása, hosszabb értékeknél viszont már kevésbé volt hatásos.

Bemozdult fotók aránya, 250 mm (ekv.) gyújtótávolságnál