Képminőség
Képzaj
A 18 megapixel nincs ingyen. Ahogy korábban említettük a J4 képminősége, és persze zajszintje így is túltesz a kis szenzoros (jellemzően 1/2,3″-os) kompaktokon, de a MILC átlagtól egy kissé elmarad. Némi zajt már alacsony érzékenységen is észrevehetünk, főleg az egyszínű területeken.
A gép egyik újdonsága a nagy érzékenységeken aktiválható előszűrés, mely független az korábbi modellben meglévőtől. A készülék több expozíció egyesítésével hoz létre egy szűrt képet NR6400 és NR12800 ISO értékeken. A szűrés JPEG és RAW képek esetén is működik.
Az alábbiakban, szokásunkhoz híven JPEG-ben és RAW-ban is végigpróbáltuk az össze ISO fokozatot, belevéve a fent említett két (RAW-val együtt négy) szűrési opciót is. A gépen ezen kívül kikapcsolt zajszűrés futott.
A RAW képek konvertálását Adobe Lightroom v5.5-ben, gyári alapértékeken végeztük. Az össze fotó 1 Nikkor 10-30mm f/3,5-5,6 VR kitobjektívvel készült.
Érzékenység – képzaj
Az eredeti RAW fájlok letölthetők:
ISO160,
ISO200,
ISO400,
ISO800,
ISO1600,
ISO3200,
ISO6400
ISO12800.
Zajszűrés
Elődeihez hasonlóan most is aktiválhatunk a menüben nagy érzékenységű zajszűrést, bár a Nikon hagyományokhoz igazodva csupán egy bekapcsolt fokozata létezik. Az előzőekben említett több expozíciós nagy érzékenységű fokozatokkal kombinálva is használhatjuk, ami – mint az alábbiakból kitűnik – magas érzékenységen is igen alacsony képzajt eredményez. Természetesen az erős szűrés erősebb részletvesztést is jelent.
Zajszűrés
10 x 15 cm-es papírkép méret
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×15 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép. A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×15 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
Érzékenység – képzaj; 10×15 cm-es papírképen (szimuláció)
RAW fájlok dinamika tartaléka
Nagyobb szenzorok esetén általában több tartalék van a RAW fájlokban is, hiszen felületükkel együtt az egyes képpontok mérete is nagyobb. A J4, bár a MILC-ek között kis szenzorosnak számít, a kompaktok között mégis az élmezőnybe tartozik. Megszokott tesztünkben ezúttal is arra kerestük a választ, meddig húzható az alul vagy felül exponált, nagy érzékenységen készült RAW kép? Ehhez ISO1600-on készítettünk sorozatot.
Alulexponált képeinket világosítva a zajszint növekedésével és a dinamika. valamint a színek eltolódásával kell számolnunk. A J4-nél ez valahol -2 Fé környékéig tolerálható, bár ez szubjektív. Mindenesetre itt már jelentős zajtöbblettel és a fehéregyensúly eltolódásával kell számolnunk.
A túlexponáltság nehezebben javítható, mert itt hamarabb tűnnek el a kiégett képterületek részletei. A J4 képein +1,3 fényértékkel túlexponált képeket még szépen visszahúzhatunk, efölött azonban már javíthatatlan kiégésekre is számítanunk kell.