Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P80 teszt

0

Felépítés I.

Képérzékelő

A Nikon Coolpix P80 CCD képérzékelője 1/2,33”-os és összesen 10,7 millió képpontot tartalmaz. Ebből tényleges képalkotásra 10,1 megapixelt hasznosít a gép. Az így kapott maximális képméret 3648 x 2736 pixel. Hasonlóan a többi Nikon kompakthoz, itt is igen szép felbontásskálával találkozunk. A maximális méret mellett további tíz felbontást választhatunk, melyek között az 3:2, 16:9 , sőt a 1:1 oldalarányú is megtalálható. Ezenkívül a képek visszajátszásánál háromféle, e-mailhez csatolható méretre is kicsinyíthetjük a fotókat. A pontos felbontásokat cikkünk Képminőség részében soroljuk fel. A képfeldolgozás a Nikon néhány éve bevezetett EXPEED rendszerére hárul.

Az érzékenységgel is elég bőkezűen bánt a gyártó, mivel az ISO értékek széles skáláját és többféle automata módot is megadhatunk a gép menüjében. Az érzékenység ISO64 és 6400 között állítható, többnyire 1 fényérték lépésenként, kivéve az ISO64 és ISO2000 értékeket. A beállítható lépések, sorrendben: ISO64, 100, 200, 400, 800, 1600, 2000, 3200, 6400. Ezen felül teljesen automatikus (ISO64-800), nagy érzékenységű automatikus (max. ISO1600), valamint rögzített, fix tartományú automatikus (max. ISO100, 200, vagy 400) beállítás is lehetséges.

Optika

A Nikkor gyártmányú objektív 4,7-84,2mm fizikai gyújtótávolságú, ami kisfilmes értéken 27-486mm-nek megfelelő látószöget, egyben 18x-os optikai zoomot kínál. Ez egyértelműen átlag feletti teljesítményt jelent. A 27mm-es ekvivalens nagylátószög nagyszerű segítséget jelent, belső terek, épületek, nagyobb csoportképek közeli fotózásánál, a 486mm-el egyenértékű tele nagyítás pedig távoli tárgyakhoz, esetleg állatok fotózásához is elég lehet. Az objektív 15 lencsetagot tartalmaz 11 csoportban, fényereje F2,8-4,5, ami átlagos számít ebben a kategóriában.

Bekapcsoláskor az optika két teleszkópos tubusa 2,3 cm-re nyúlik ki az objektívházból. Tele állásban pedig több mint 6 cm-rel hosszabb a gép, mint kikapcsolt állapotban. Kikapcsolva a frontlencse védelmét egy műanyag, levehető védőkupak látja el, amit egyszerűen az objektívház külső peremére kell csúsztatnunk. Ha a bekapcsolásnál fent hagyjuk az objektív nem tolódik ki és a gép nem használható. A kupakot eltávolítva az objektív azonnal kibújik és a gép üzemkész állapotba kerül. A védőkupakot a készülék dobozában található madzaggal erősíthetjük a vázhoz.

Bár a gyári adatlap hallgat róla, de az objektív elülső tubusának belső peremén egy kb. 38 mm átmérőjű menet található. Sajnos nem túl elterjedt szűrőméret, így bizonyára átalakítógyűrűre lesz szüksége annak, aki effekt szűrőket szeretne használni a géphez. Mivel a menet közvetlenül a teleszkópos objektívtubuson található, ennél nagyobb kiegészítők felhelyezését (pl. telekonverter) nem ajánljuk.

Sorozat fényképezés

Ezen a téren igen gazdag a Nikon Coolpix P80 kínálata. Ha csak a fényképezés menüben keresgélünk sorozatfelvételi módok után, akkor is többfélét találhatunk. Először is itt a normál mód, ami 1,1 kép/mp sebességgel dolgozik a gyártó adatlapja szerint és kb. 9 képet várhatunk tőle egyhuzamban. Ezt követi a Nikon gépeinél már megszokott BSS sorozat, ami a Best Shot Selector mód rövidítése. Lényegében arról van szó, hogy a gép több fotót készít gyors egymásutánban, majd a legélesebb képet – vagyis csak egy darabot – ment kártyára. A P80 már CCD-shift stabilizátorral is rendelkezik, ami talán némileg szükségtelenné teszi ezt a szolgáltatást, de a kettőt kombinálva igen hatásos védelmet kapunk a véletlen bemozdítás ellen. Hátránya csupán az, hogy a sorozat sebessége nem gyorsabb a normál mód 1,1 kép/mp-es átlagától, így a teljes széria kb. 9 mp alatt készül el, vagyis mozgó témánál már egyáltalán nem az lesz a képen, mint az exponáló gomb lenyomásakor. Szintén egyfajta Nikon-hagyomány a 16 képes sorozat, ami sebességre ugyanúgy 1,1 kép/mp-et kínál és 16 képet készít, azonban az összes kocka egy képre kerül, 4×4-es elrendezésben.

időzített sorozat

16 képes sorozat

Érdekes kísérletezésre ad alkalmat az időzített sorozat, amely a megadott időközönként készít egy-egy képet, melyeket ezután akár mozgófilmmé is összefűzhetünk. Nagyon egyszerű a beállítása. Mindössze az időközt kell megadnunk, ami 30 mp, illetve 1, 5, 10, 30 és 60 perc. A képek száma legfeljebb 1800 lehet. Az akkumulátorral viszonylag takarékosan bánik a gép ebben az állásban, hiszen az LCD kijelzőt minden kép készítése után kikapcsolja és csak közvetlenül a következő fotó elkészítése előtt aktiválja.

Sport sorozatmódok

A sorozatmódoknak ezzel még nincs vége, hiszen a főtárcsa Sport módja is kínál pár lehetőséget, szám szerint négyet. A Sport mód menüjéből normál, alacsony, közepes és nagy sebességű sorozat választható. A normál sorozat teljesítménye megegyezik az előbb, ugyanilyen néven említettel. A maradék három mód az átlagnál jobb sebességet, de alacsonyabb felbontást ad. Alacsony sebességű módban 4 ké/mp a gyárilag megadott érték, és legfeljebb 30 db kép készíthető. A felbontás 3 megapixelben, azaz 2048 x 1536 pixelben maximált, a képtömörítés viszont tetszőleges. A közepes sebességű mód 6 kép/mp-et jelent, szintén 30 kép kapacitásig és 3 megapixeles felbontásig. A Nagy sebességű sport sorozat 13 képet jelent másodpercenként, az előzőekkel megegyező hosszúságban és képméretben. A záridő és az érzékenység ezekben az üzemmódokban automatikus és 1/4000-1/15 mp, valamint ISO640 (!) és ISO1600 között választja ki a gép.

A Coolpix P80 Automatikus sorozat menüpontja alatt választható ki a hagyományos expozíció sorozat. Ennél legfeljebb 3 kép készülhet, különböző expozíciós beállításokkal, melyek lépésközét adhatjuk meg +/-0,3, +/-0,7 és +/- 1,0 fényértékben.

Videó, mozgóképrögzítés

AVI videó (M-JPEG)
640 x 480 pixel 30 fps; 0:13 mp; 13 MByte
Kattintson a képre a lejátszáshoz!

Felbontás terén nem nyújt különlegeset a Coolpix P80, mivel a választható maximális mozgókép méret 640 x 480 képpont. Ez a manapság már csak átlagos videófelbontás, legfeljebb 30 kocka/mp sebességgel rögzíthető, de beállíthatunk 15 kocka/mp-et is. Utóbbi sebességgel rögzíthetünk 320 x 240 pixeles videókat is. Effektek terén elég szűkre szabott a kínálat. Fekete-fehér és szépia színeffekt áll rendelkezére, mindkét esetben 320 x 240 képpontos, 15 kocka/mp-es üzemmódban. Felvétel közben az optikai zoom nem állítható, a képkivágást a rögzítés megkezdése előtt állíthatjuk be egy fix értékre. Ezután már csak annyi mozgásterünk van, hogy a felvétel alatt 2x digitális zoomot használjunk, ami sajnos gyengébb képminőséget eredményez. Előre beállítható az expozíció korrekció és az AF-mód is (AF, makró, végtelen), de az is megadható, hogy egyszeri, vagy folyamatos autofókuszt használjon a gép. Videofelvételnél nem működik a stabilizátor, de eVR (elektronikus rázkódáscsökkentés) bekapcsolható. A videó mellé természetesen, mono hangot is felvesz a készülék.

A beépített mikrofon segítségével külön hangfelvételt készíthetünk, ha a motívumprogram (SCENE) módban kiválasztjuk az ilyen nevű üzemmódot. A memóriában tárolt és lejátszott fotók mellé egyenként 20 mp-es hangjegyzet is felvehető.

Videó menü

Videofelvételi üzemmódban is kiválasztható az időzített képrögzítés, ami 640 x 480 felbontású és visszajátszáskor 30 kocka/mp sebességet ad. Ha időzített sorozatunk képeinek összefűzésével nem szeretnénk bajlódni, és elég a VGA méret is, tökéletesen használható „gyorsított” videók készítésére. A beállítható időközök ugyanazok, mint az időzített sorozatnál és a képkockaszám is maximálisan 1800 lehet.

A mozgóképek maximális hosszát a rendelkezésre álló szabad memória szabja meg, de a fájlok mérete egyenként nem haladhatja meg a 2 GB-ot. A videófájl 24 bites AVI (M-JPEG), kb. 8 Mbit/sec bitrátával. A hangfájl 8 bites, 64 Kbit/mp-es Microsoft PCM tömörítésű fájl.