Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P80 teszt

0

Felépítés II.

Ergonómia

A Nikon Coolpix P80-at először kézbe véve eléggé műanyag hangulat tört rám, de mit várjon az ember egy műanyag vázas, könnyű géptől? Összességében nem rosszabb kivitelű a gép, mint hasonló társai, de nem is ér fel az ergonómia csúcsaira. A kissé szögletesre sikerül gépváz fogása kellően stabil ugyan – köszönhetően a gumírozott markolatnak – de egy nagyobb kézben más esetlenül aprónak tűnik a készülék és a vékony markolat. A váz élőben valahogy sokkal egyszerűbbnek hat, mint fényképeken, talán a kopogós, olcsónak tűnő műanyagborítás miatt. Az elektronikus keresőt ügyesen kiemelték a vázból, így a bal szemeseknek nem kell feltétlenül orrot törölniük az LCD-ben. A betekintő nyílás szintén gumiborítást kapott, de annyira keményet és simát, hogy simán műanyagnak vélhetjük. Kényelmesnek nem mondható, de funkcionálisnak igen.

A nagy objektívházhoz képest elég vékony váz és markolat ellenére az exponáló gomb és a zoomgyűrű jó helyre került, viszonylag kényelmesen használható. Örültem a hátsó vezérlőtárcsának is, ami már a P5100-at is feldobta. Jó helyen van, kellően könnyedén, de mégis határozottan jár és sokkal egyszerűbb vele az expozíciós értékek beállítása, mint gombokat nyomogatva. Dicséret illeti az üzemmódválasztó tárcsát is, amit szinte lehetetlenség két állás közé beállítani és szintén elég határozottan – napsütötte strandon megizzadt, vagy vizes kézzel talán túlságosan keményen – fordul el. Annak viszont örülhetünk, hogy a táskában nem fog véletlenül elállítódni. Egyébként gombokkal nem szórták meg túlságosan a vázat. Az egyedüli pozitívum a hátsó tárcsa, de emellett nem kapunk semmilyen programozható funkciógombot, vagy gyorsmenü kapcsolót, melyekkel néhány fontosabb beállítás gyorsan elérhető lenne. Csak a megszokott, AF-vaku-expo korrekció-önkioldó állítható közvetlenül. A további lényeges opciókat a menükben kell keresnünk.

LCD és kereső

A készülék hátulján egy 2,7” képátlójú (~6,86 cm) TFT LCD monitor található, melynek látható képmérete – méréseink szerint – közel ugyanennyi (~6,8 cm). Az LCD vízszintesen és függőlegesen is 97%-os lefedettséget nyújt a képek komponálásánál, a rögzített fotók visszajátszásakor azonban már a teljes fénykép megjelenik, tehát 100%-os. Felbontása 230 000 képpont, ami 2008-ban már „csak” átlagos értéknek tekinthető. Majdnem minden LCD ilyen felbontással rendelkezik, de ezzel együtt jó képminőséget nyújt. A Coolpix P80 kijelzőjét kiemeli az átlagból, hogy képfrissítése gyenge fényviszonyok között sem lassul be zavaróan, csupán egy kis lassulást észlelhetünk. Az LCD világossága a gép Setup menüjében, 5 lépésben szabályozható (alapérték: 0). A hátsó monitor nem kapcsolható ki, de a menüben 30 mp és 30 perc közötti várakozási idővel beállítható az automatikus kikapcsolás, mely egyben energiatakarékosabb működést jelent.

Felvételi információk

A kijelzőn megjelenő alap információkat a jobb sarka fölött lévő DISP gombbal válthatjuk. Összesen három képernyő érhető el: csak a képkivágást és a fókuszpontot mutató, az expozíciós és képadatokat mutató, valamint, valamint az expozíciós információk és a kompozíciós segédrács kombinációja. A segédrács megjelenítését előzetesen engedélyeznünk kell a menüben. Felvételi üzemmódban az alábbi adatok olvashatók le a képernyőről: fényképezési üzemmód ikonja, AF mód, zoomskála, élesség visszajelzés, AE/AF-L, vakumód, akkumulátor töltöttségi szintje, VR (stabilizátor) üzemmód, torzításcsökkentő üzemmód, aktív AF-mező,időzóna, dátum/idő, képméret, készíthető képek száma/videó hossza, belső memória használat ikonja, képminőség, rekeszérték, záridő, expozíció skála, érzékenység, expo/vaku kompenzáció, önkioldó állapota, fekete-fehér/színes fényképezés ikon, képfeldolgozási beállítás kijelzése, fehéregyensúly, zajcsökkentés ikon, sorozat mód.

A lejátszás információi

A DISP gombbal lejátszás módban is válthatunk az információs ablakok között. Itt is három állás közül választhatunk: kép mutatása felvételi információkkal és hangjegyzet lehetőséggel, részletes felvételi infók kis nézőképpel és hisztogrammal (kiégett területek villogtatása), valamint csak a képet mutató oldal. Lejátszásnál a következő adatok jelennek meg: kép készítésének dátuma/ideje, akku töltöttségi szintje, képméret, képminőség, videó mérete, belső memória ikonja, hangjegyzet ikonja, videó visszajátszás, nyomtatási lista ikon, kis képek kijelzése, D-Lighting ikon, képvédelem, fájl sorszáma és formátuma.

A fényképezőgép bekapcsolásakor üdvözlő képernyő is megjeleníthető a hátsó kijelzőn. Ez persze némileg lassítja (+2,3 mp) az élőkép bejelentkezését. Az üdvözlő képernyő lehet a hivatalos Coolpix logó, de a memóriában tárolt bármely fotó is. A rögzített képekre a felvételi dátum és idő is kiíratható, külön-külön és együttesen. Ez a fénykép jobb alsó sarkában jelenik meg, narancs színű felirattal, és utólag nem eltávolítható a képről.

Az LCD-vel megegyező funkciókkal bír a P80 elektronikus keresője (EVF) is. A két megjelenítő között az LCD bal felső sarkánál lévő gombbal válthatunk és ugyanazok az információk jelennek meg mindkettőn. Az elektronikus kereső például erős napsütésben tehet jó szolgálatot, amikor az LCD képe nehezen kivehető.

Az EVF 0,24” képátlójú, és szintén 230 000 képpont felbontású. Lefedettsége felvételnél és lejátszásnál is megegyezik az LCD-vel. Betekintő nyílás bal oldalán egy kis dioptria szabályzó kereket találunk, amellyel az élessége szabályozható.

Élességállítás,fénymérés

Az élességállítás terén minden funkció adott, ami egy ilyen kategóriájú fényképezőgéptől elvárható. A Nikon Coolpix P80-at automatikus és kézi élességállítással is használhatjuk. Automatikus (AF) esetén megadható az élességállítási pont, amely lehet:

AF mezők kiválasztása
  • Automatikus: a gép választja ki a legkönnyebben élesre állítható képterületet. Ez általában a nagyobb kontrasztkülönbséggel rendelkező, hozzánk közelebb eső tárgy lesz.
  • Manuális: a fotós választhatja ki a neki tetsző élességállítási területet. Ez egy 11 x 9 pozíciós (összesen: 99 mezős)
  • Középső: csak a középső AF pont lesz aktív.

Beállíthatunk Arc-prioritásos élességállítást is. Ebben az esetben a fényképezőgép felismeri a képmezőben lévő emberi arcokat és ezekhez állítja az élességet. A készülék egyidejűleg 12 arcot képes érzékelni. Ügyelnünk kell azonban arra, hogy az arc ne profilból, hanem lehetőleg szemből legyen látható, ne takarja nagyméretű tárgy és ne legyen túl távol a géptől.

Az automata élességállítás kétféle módban használható. Az Egyszeri AF az exponáló gomb félig lenyomásával aktiválódik és teljes lenyomásáig a rögzített élességállítási távolságon marad. Folyamatos módban már a kép komponálásakor is dolgozik az AF rendszer, amely a téma elmozdulásakor, vagy a képmező megváltoztatásakor önmagától utánállítja az élességet. Az exponáló gomb lenyomására ebben az esetben is rögzül a fókusz.

A fókuszállítás tartományát egyéb módon is befolyásolhatjuk. Ilyen a le iránygombbal előhívható kis menü, amelyben sima AF tartományt, makro módot, vagy végtelen állást választhatunk. Normál módban nagylátószögnél 40 cm és végtelen között állít élességet a gép, míg tele állásban legfeljebb 1,5 méter közel lehet a fotótéma. Makro állásban a frontlencsétől mérve akár 1 cm távolságra is képes fókuszálni a gép. Ez kb. 10 mm-es gyújtótávolságnál, vagyis ekvivalens 56 mm-nél lehetséges. Egyéb zoomállásban kb 10 cm-ről kísérelhetjük meg az élességállítást. Az AF munkáját gyengébb fényviszonyoknál a markolat és az objektívház között elhelyezett, piros színű AF segédfény támogatja., de ennek ellenére többször tapasztaltam, hogy enyhén félhomályos belső térben már nehezére esett az élesség beállítása.

Kézi élességállítás (MF)

Az automata fókusz mellett kézi élességállítást (MF) is kínál a gép. Ezt az előbb említett menüben választhatjuk ki. A távolság a fel és le iránygombokkal szabályozható (kb. 110 lépésben) és a kijelző jobb oldalán megjelenő skálán olvasható le. A megjelenítés sajnos nem túl részletes, mivel csak a végtelent, az 1 métert és a makro közelpont jelöli. Plusz segítség, hogy a gép a képernyő közepén dupla méretben nagyítja, de nem valódi, hanem interpolált képet látunk, így a pontos élességállítás ezzel együtt is nehéz és lassú.

A fénymérési mód négy beállítást kapott:

  • Mátrix: a gép a teljes képmezőben méri a fényt és ez alapján határozza meg az expozíciós beállításokat. A legtöbb helyzetben ezt érdemes használnunk.
  • Középre súlyozott: szintén teljes képmezős fénymérés, de a kép egyes területeit eltérő súllyal veszi figyelembe a gép. Leginkább a középső területen mért értékek számítanak és kisebb súllyal a kép szélei.
  • Szpot: a készülék csak a képmező középső részén mér fényt.
  • Szpot AF mező: hasonló a szpot méréshez, vagyis kis területet vesz figyelembe a készülék, mégpedig a beállított AF mezőnek megfelelőt.

A fénymérés által beállított expozíciós értékek a jobb iránygombbal előhívható expozíció korrekcióval módosíthatók +/- 2 Fé között, 1/3 lépésközökkel. Az expozíció korrekció Auto, P, A és S fényképezési módokban érhető el.

Vaku

A Nikon Coolpix P80 felnyitható beépített vakut kapott, amely a bal oldalán lévő nyitógombbal kapcsolható be. Nem véletlenül írtam, hogy „kapcsolható be”, hiszen a vakut csak így aktiválhatjuk. Még automata üzemmódokban sem nyílik fel magától, csak ha bekapcsoljuk. Ez a kezdő felhasználók számára talán hátrányt jelenthet, hiszen a vakuhasználatra is figyelniük kell, ha nincs elég fény.

A felnyíló vaku egyébként kevésbé hajlamos a vöröszem hatás előidézésére, mint a beépített, fix. Az említett hiba oka ugyanis az optikai tengely és a vaku közelsége, ami kompakt gépek esetén a méret miatt elég kicsi.

A Coolpix P80-nál sem túl nagy a 6 cm-es távolság, de kétségtelenül előnyösebb, mint egy zsebkompakt 3-4 cm-es vakutávolsága.

Ha felnyitottuk a vakut, a fel iránygombbal választhatunk üzemmódjai között. Természetesen a vörösszem csökkentő elővillantás is megtalálható itt, de beállíthatunk automata, kikapcsolt, derítő (minden esetben villan), hosszú záridős szinkron (a főtéma és a háttér is egyenletes megvilágítást kap), valamint hátsó redőnyre szinkronizált állást is. Az utóbbinál a zár becsukása előtti pillanatban villantja el a gép a vakut, így a hosszú záridős képeinken olyan hatást érhetünk el, mintha a mozgó tárgy (pl. autó) fénycsóvát húzna maga után.

A villanótól nagylátószögnél kb. 0,5-8,8, míg tele állásban hozzávetőlegesen 0,5-5,6 méter között számíthatunk megfelelő teljesítményre. Mindez persze Auto ISO beállításnál érvényes és ha kedvünk tartja módosíthatjuk a villanási teljesítményt. A villanás erőssége +/-2 Fé értékben, 1/3 lépésenként változtatható. A vaku kb. 7-8 mp alatt töltődik fel és kész az új villanásra.

A gépre – ellentétben a kisebb Coolpix P5100-rel – nem helyezhető külső vaku, és ilyet szinkronkábellel sem csatlakoztathatunk hozzá.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

Úgy látszik a 50 MB-os belső memória egyfajta szabvánnyá kezd válni, hiszen az utóbbi időben általam tesztelt kompakt gépek jó része ennyivel rendelkezett. Ilyen méretű beépített memóriát találunk a Nikon Coolpix P80-ban is, ami azért a 10 megapixeles fájlmérethez képest igen kevés. Persze csak a készülék kipróbálásához illetve nagyon szorult helyzetekhez ajánlott, így az előrelátó vásárló egy SD memóriakártyát is beszerez a gép mellé. A kártyafoglalatot a markolat alján lévő, eltolható, majd kihajtható műanyagajtó alatt találjuk. Arra vigyázzunk azért, hogy az ajtó könnyen hátracsúszik záró pozícióba, amit szinte észre sem veszünk, és így behajtva, könnyen elpattanhat a nem túl erős műanyagfedél. Az ajtótól nem messze az optikai középtengely párhuzamosától pedig kb. 1,5 cm távolságban találjuk a fém állványmenetet, ami túlzott közelsége miatt állványon kissé nehézkessé teszi a gép használatát. Ha kártya vagy akkucserére lesz szükségünk minden alkalommal le kell szerelnünk a cseretalpról a gépet, hogy kinyithassuk a foglalat fedelet. A belső memória és a kártya között másolhatunk is a Lejátszás menü egyik pontja segítségével.

Ugyanezen ajtó mögött találjuk a géphez mellékelt lítium-ion akkumulátor foglalatát is. Az akku véletlen kicsúszását egy rugós műanyagnyelv gátolja. Az EN-EL5 akkumulátor 3,7 voltos és 1100 mAh kapacitású. A csomag része egy hozzá tartozó MH-61 típusú, hálózati akkutöltő is, amellyel kb. 2 óra alatt tölthetjük fel a kis áramforrást. A gyártó mérései szerint ezután kb. Ezután kb. 250 képre elegendő energiánk lesz, ami tesztünk tapasztalatai szerint inkább 200 képre elegendő. Mindenesetre a 250 kép egy ilyen kapacitású akkutól inkább csak alulról átlagos teljesítmény.

A Coolpix P80 csatlakozófedelét is a makrolati részen találjuk. Az apró gumifedél mindössze egy kombinált mini-USB aljzatot takar, amelyhez a mellékelt audio/videó (A/V) és USB kábel is csatlakoztatható.