Kipróbáltuk: Nikon Coolpix P80 teszt

0

Kezelőszervek

Ahogy már írtam, nem zsúfolták tele kezelőszervekkel a Nikon Coolpix P80-at, bár ez ebben a kompakt kategóriában nem is bevett szokás. A beállítások nagy része a menükben kapott helyett. Nagy segítség viszont a hátsó értékbeállító vezérlőtárcsa, mellyel többségében a rekesz és záridő állítható be. A további opciók a négyirányú gombra hárulnak, mely nem csak a menükben való navigációra, de szokás szerint néhány alap funkció beállítására is alkalmas. Kicsit szerencsétlen megoldás viszont, hogy ha belépünk valamelyik opciós menübe, még akkor is le kell „okéznunk” kilépés előtt, ha nem állítottunk be semmit. Enélkül bármelyik iránygomb lenyomására az előző funkció menüjét adja be a gép.

Fent

A gép tetején a következő kezelőszerveket helyezték el:

(1) Vakunyitó gomb: a felpattanó vaku nyitására és bekapcsolására szolgáló gomb. Felnyitása nélkül a vaku még automata módban sem aktiválódik önállóan. A villanó kézzel zárható le. A vakumódok a négyirányú vezérlőtárcsa fel irányával szabályozhatók, míg a teljesítmény a Fényképezés menüben állítható.
(2) Üzemmód választó tárcsa: a fényképezőgép fontosabb felvételi üzemmódjainak gyors kiválasztásához használható, melyek a következők.
– Automata mód (zöld fényképezőgép ikon): A. fényképezőgép szinte minden beállítást maga végez, a fotós csak alapvető funkciókat szabályozhat. Kezdők számára ideális, akik nem szeretnének időt tölteni a gép állítgatásával, csupán a gyors fényképezés a céljuk. A menüben csak a képméret és minőség beállítása engedélyezett, de ezen kívül használhatók a négyirányú gomb opciói, mint az önkioldó, expozíció korrekció, fókuszmód, és vakumód megadás.

– Programautomatika: az expozíciós értékek beállítása ezúttal is a gép dolga, de ezen kívül minden mást szabadon meghatározhatunk. A Fényképezési menüben már az össze pont aktív. A készülék által beállított expozíciós értékeket a hátsó vezérlőtárcsa elfordításával bármilyen irányban eltolhatjuk, felülbírálhatjuk. Ilyenkor egy * jelenik meg az üzemmód ikonja (P) mellett.
– S: záridő előválasztás. Félmanuális üzemmód, melynél a záridő beállítása a fotós feladata és a fénymérés adatai alapján a gép ehhez választ megfelelő rekeszértéket. A záridőt a hátsó vezérlőtárcsával állíthatjuk be. A jobb iránygombbal expozíció korrekciót is kérhetünk. Ekkor a hátsó tárcsa ezt a funkciót szabályozza. A záridő egész fényértékenként állítható a következő értékekre: 8, 4, 2, 1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000, 1/2000.

– A: rekesz előválasztás. Az előzőhöz hasonló félmanuális mód, melynél a rekeszértéket állíthatjuk, míg a gép a záridőt szabályozza automatikusan. A rekesz szintén a hátsó tárcsával állítható be, 1/3 fényértékenként. Lehetőségünk van expozíció korrekció használatára is. Az alkalmazható rekeszértékek: F2,8; F3,2; F3,5; F4; F4,5; F5,0; F5,6; F6,3; F8,0. A zoom végállásában a rekesz minimálisan F4,5 lehet. A maximum minden esetben F8,0.
– M: teljes manuális üzemmód. A készülék összes beállítása mellett a rekesz és záridő szabályozása is a felhasználó feladata. Ebben az esetben nem használhatunk expozíció korrekciót. A gép egy skálán tájékoztat arról, hogy a beállított értékek mennyire térnek el a fénymérés eredményétől. Úgyszintén a hátsó tárcsa használható erre a feladatra, a két funkció között pedig az expozíció korrekció alól felszabadult jobb iránygombbal válthatunk.
– SETUP: a fényképezőgép működésével kapcsolatos beállítások menüje. Kissé zavaró, hogy külön üzemmódra került. Ez egyrészt gyors elérést tesz lehetővé, másrészt viszont körülményessé teszi a gép kezelését, például a stabilizátor be- és kikapcsolásánál. Ehhez először ki kell lépnünk az aktuális felvételi üzemmódból, a menüben átállítani a rázkódásvédelmet, majd visszalépni az előző üzemmódba.
– Videó mód: mozgóképek felvételére szolgáló üzemmód.
– SCENE: témaprogramok. Teljesen automata témaprogramok, melynél a fotószituáció alapján mérlegeli a gép a beállításokat. A MENU gomb lenyomása után választhatunk a 15 témaprogram illetve a képméret és minőség beállítása között. A programok felsorolása a tesztünk Menürendszer oldalán található.
– Sport mód: lényegében egy újabb témaprogram, nevezhetjük a tizenhatodiknak is. Azért választotta külön a gyártó, mert négyféle sorozatfelvételt választhatunk ki a menüjében, úgymint: nagy sebességű, Közepes, alacsony sebességű, és Normál sorozatfelvétel. Az első három opcióban legfeljebb 3 megapixeles képmérettel dolgozhatunk.

Képnagyítás

(3) Zoom és képnagyító (kicsinyítő) gyűrű: felvételnél a gyújtótávolság, vagyis a zoom szabályozására szolgál
Lejátszás módban 16, 9 és 4 nézőképes, valamint nagyított kép üzemmódokhoz használhatjuk. A nagyítás a gyűrű jobbra fordításával, szabályozható, legfeljebb 10x értékig.
(4) Exponáló gomb: az állóképek expozíciójának megkezdésére, illetve a videó és hangfelvétel elindítására és megállítására használható.
(5) Be- és kikapcsoló gomb.

Hátul

(1) Megjelenítő gomb: Ezzel a gombbal válthatunk a hátsó LCD kijelző és az elektronikus kereső között.
(2) Az elektronikus kereső (EVF) dioptriakorrekciós beállítókereke
(3) DISP: a keresőn/LCD-n megjelenő felvételi és lejátszási információk váltására és kikapcsolására szolgál.
(4) Hátsó vezérlőtárcsa: a beállított felvételi üzemmódtól függően a záridő és a rekeszérték megváltoztatására, vagy mindkettő beállítására használható. Használhatjuk még az expozíció korrekció szabályozására is.
Lejátszás során a képek közötti lapozásra is alkalmazható, de az aktuális kép részleteinek kinagyítása is lehetséges a segítségével. Ehhez először aktiválnunk kell a nagyított nézetet a zoomgyűrűvel. Az előnézeti képernyők között nem lapozhatunk ezzel a gombbal.
Menüben a menüpontok és opcióik közötti váltásra is használható.
(5) Lejátszás gomb. Lenyomásával felvételi üzemmódból visszajátszásba kapcsolhatunk és megtekinthetjük az elmentett képeket és videókat. Újra lenyomva visszakerülünk felvételi módba, de az exponáló gomb félig lenyomott állapota is aktiválja ugyanezt.
(6) Négyirányú vezérlőgomb: Felvételi módban a négy irány a rajtuk lévő ikonoknak megfelelő funkciókat kínálja:
Fel: vaku üzemmódok (csak felnyitott vaku esetén aktiválható)
Balra: 10 és 2 másodperces önkioldót választhatunk.
Jobbra: manuális módban ezzel a gombbal válthatunk a rekesz és záridő beállítás között, egyéb üzemmódokban pedig az expozíció korrekció aktiválható a segítségével.
Le: a fókusz üzemmódok váltására szolgál, melyek a következők: AF (automata élességállítás), Makro fókusz, Végtelen fókusz, MF (manuális élességállítás). Manuális élességállításnál a le és fel iránnyal állíthatjuk be a fókuszt.
Lejátszás módban akár a fel-le, akár a bal-jobb irányokkal lépkedhetünk a képek között, folyamatosan nyomva tartva pedig gyorslapozásra válthatunk. Kinagyított képeknél a kijelzőn megjelenő részlet görgetésére használható.
Menüben az opciók közötti navigáció a feladata. A bal gombbal általában kiléphetünk az aktuális menüpontból.

(7) OK: Lejátszásnál az AF mező kiválasztását aktiválhatjuk ezzel a gombbal, majd az iránygombokkal határozható meg az AF pont. Előtte azonban a menüben manuális AF mező módot kell beállítanunk.
Visszajátszásnál az állóképek mellé hangfelvételt készíthetünk az OK gombbal. A felvétel a gomb nyomvatartásának idejéig, vagy legfeljebb 20 mp-ig tarthat.
Menüben a beállított opció elfogadására szolgál.
(8) MENU: ezzel a gombbal kapcsolhatjuk be és ki az adott üzemmód menüjét. Szintén ez a gomb használható egy menüpontból való kilépésre is. A menüből az exponáló gomb félig lenyomásával is kiléphetünk.
(9) Törlés: Lejátszás módban az éppen megjelenített kép törlése végezhető el a segítségével.