Értékelés
Cikkünkben nagyon sokszor tettünk utalást a Nikon D5-re, mintha legalábbis a D500 annak kistestvére lenne és nem a D300s utódja. Nos, talán mégis előbbi a jobb megközelítés, hiszen rengeteg egyezőség van az APS-C-s D500 és a full-frame szenzoros D5 között, ezek alapján pedig úgy véljük, hogy ez a fajta összevetés nem is áll olyan messze az igazságtól. Persze ha valaki D300s-ről szeretne tovább lépni, de maradna az APS-C vonalon, annak nagyon is a D500 számít a D300s utódmodelljének, de fel kell készüljön lelkiekben (és pénztárca tekintetében is), hogy itt már D5 szintű szolgáltatásokat és D5 szintű minőséget kap.
Az ISO sokmilliót itt sem kell komolyan venni, de normál érzékenységeken semmi szégyenkeznivalója nincs a D500-nak. Mielőtt azonban arra vetemednénk, hogy összevetnénk a D5 és a D500 képzaját, ne felejtsük el, hogy a D5-nél a 20 Mpixel a szenzorméret szempontjából kevésnek számít, a D500-nál viszont a 20 Mpixel azért nem kevés, így pixelméretekben, ezáltal jel/zaj arányban is jelentős eltérés adódik. Nem kell hát csodálkozni rajta, ha a D500 zajosabb képet ad nagy érzékenységen, mind a D5.
A Nikon D500 remek választás azoknak a természetfotósoknak, akik szeretnék kihasználni az APS-C szenzor képkivágását, de azon sportfotósok is örömmel fogják használni a gépet, akiknek nem céljuk (vagy legalábbis nem elsődleges céljuk) a beltéri fotózás. Nyilván egy gyengébben világított sportcsarnokban a D500 zajosabb képet produkál majd, mind a D5, de fókuszrendszereik azonossága miatt az élességállítással nem lesz gond egyik modellnél sem.
Noha szívesen kipróbáltam volna ezt a masinát is sportfotós szempontból is, a géphez kapott objektívek nem igazán voltak alkalmasak erre a feladatra, így most erről letettem.
Összességében azonban igazán jó benyomást tett rám a D500. Örömteli látni, hogy van az APS-C vonalnak egy olyan csúcsa, amely tényleg szinte alig marad el a több milliós profi full-frame váz szolgátatásaitól.
A továbblépés lehetőségét persze meghagyta a Nikon, így a D500 utódmodelljét 2 év múlva valószínűleg nagyobb, talán 24 Mpixeles szenzorral láthatjuk viszont, illetve a sorozat sebességen is lehet még javítani, bár tény, hogy a 10 kép/mp is tekintélyes sebesség.
A Nikon D500 váz ára cikkünk írásakor bruttó 755.000 Ft, 16-80mm f/2,8-4 ED VR AF-S objektívvel kitben pedig 1.080.000 Ft. A garancia 3 év!
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereket tartalmazó CD-n kívül, a következőket kapjuk:
- EN-EL18a lítium-ion akkumulátor
- MH-26a akkutöltő, hálózati kábellel
- Műanyag bajonettzáró sapka
- Nyakpánt
- USB kábel
- Kábelrendező
- BS-2 vakupapucs védő
A fényképezőgépet a Nikon hazai képviseletétől kaptuk kölcsön. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A Nikon D5 fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson az alábbi linkre. A fényképek elnevezésében jelöltök az érzékenységet, a gyújtótávolságot és a rekeszértéket is. A fájlok EXIF adatokat is tartalmaznak, és minden tekintetben módosítatlanok (kivéve a veszteségmentes forgatást). A képek Nikkor 24-70mm f/2,8E ED VR AF-S, valamint Nikkor 300mm f/4E AF-S PF ED VR objektívekkel készültek.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!