Értékelés
Az előző tesztemben „duci kis” gépnek bélyegzett D5000 örvendetes fogyókúrán esett át, köszönhetően az oldalra nyíló LCD-nek, mely nem a kisebb gépváz de a kényelem miatt is szerencsés döntés volt. A markolat miatt persze nem, mely egyrészről kényelmesebb, a nagyobb kezűek viszont ezúttal sem találnak rajta jó fogást.
A D7000 szenzorával járult hozzá az új géphez, mely igen szépen teljesít. Magasabb érzékenységi szinteken is használható, képminőséget, filmszerű szemcsésséget, alacsony ISO értéknél pedig kiváló részletességet, élethű színeket kapunk a géptől.
A géphez kittben kapott 18-55mm-es objektív sajnos hajlamos volt a pontatlan fókuszra, és az élőképes mód kontrasztérzékelős AF rendszere bizonyult pontosabbnak, ami már magában is pozitívum lenne, de a tény, hogy a korábbinál gyorsabb kontraszt-alapú élességállítást kapunk még tovább növeli e szolgáltatás nimbuszát. Nem egy villám, de a korábbihoz képest komoly fejlődés.
A hasznos élességállítás videó alatt is jól működik, a mozgókép felbontásunk pedig végre full HD, állítható tömörítéssel és képfrissítési sebességgel.
Úgy érzem a Nikon D5100 egy egészséges, arányos előrelépés volt a két évvel korábbi modellhez képest. 200 ezer forintos árát tekintve nem biztos, hogy mindenképpen váltania kellene minden D5000 tulajnak, de nem is kell lelkiismeretfurdalást érezniük, ha mégis megteszik. Vállalható előrelépés, mind a gyártó, mind a tulajdonos részéről.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereken kívül a következőket kapjuk:
- 1 db lítium-ion akkumulátor (EN-EL14)
- hálózati töltő (MH-24)
- bajonettvédő kupak
- USB- és videó kábel
- nyakpánt
- vakupapucs záró kupak
- szemkagyló záró kupak
A tesztgépet és az objektíveket a Nikon Kft-től kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!
A teszt során Nikkor 18-55mm F3.5-5.6 VR AF-S, illetve Nikkor 12-24mm F/4G IF-ED AF-S DX (1-8. tesztfotó) objektíveket használtunk. A fájlnevekben feltüntettük a használt érzékenységet, a gyújtótávolságot és a rekeszértéket is.
A fájlnévben szereplő RAW szócska az eredetileg RAW-ban készült fotókat jelzi, ezeket a Adobe Lightroom 3.4 programban alakítottuk át JPEG-é alap beállítások mellett.
A fényképezőgéppel készített JPEG fotókat alapbeállításokkal lőttük.
Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!