Kipróbáltuk: Olympus E-300 teszt

0

Kezelőszervek

A gépvázra az E-1-hez képest kevesebb gomb és kezelőszerv került, ennek ellenére itt is csak néhány esetben kell a menüt használnunk. A fényképezőgép elején csak az objektív kioldó gombja található. A kezelőszervek nagy része, a gép hátlapjára került, de kezdjük elsőként a felső részen lévő kezelőszervek ismertetésével:




felső kezelőszervek

A fényképezőgép felső részére tehát a következők kerültek:

(1) Exponáló gomb

(2) Üzemmód választó tárcsa: a programautomatika (P), a rekesz-előválasztás (A), a zársebesség-előválasztás (S), és a kézi üzemmód (M), valamint az 5 témamód (portré, tájkép, makró, sport, éjszakai) és a további témamódokhoz tartozó scene állás kiválasztására szolgál. A zársebességet 1/4000 mp és 30 mp között állíthatjuk be ill. kézi üzemmódban B módot is használhatunk, amellyel maximum 8 perces expozíciós idejű felvételeket készíthetünk. Scene módban 14 témamód közül választhatunk, amelyek mindegyikéről néhány mondatos leírást is ad a fényképezőgép. A választható témamódok a következők:


indexkép és 10x-es nagyítás



tájkép, tájkép + portré, éjszakai felvétel, éjszakai + portré, tűzijáték, naplemente, portré, világos tónus, makró, dokumentum, múzeum, sport, strand és hó, valamint gyertyafény. Az egyes témamódoknál nemcsak a zársebesség és rekeszérték kiválasztásának algoritmusa változik, hanem bizonyos esetekben a fókuszmód, a vakumód, a felbontás (!), a képkeménység, az expozíció-kompenzáció és a fehéregyensúly is.

(3) Főkapcsoló: mivel a kapcsoló mellett jobbról közvetlenül helyezkedik el a nyakpánt, ez a gép bekapcsolását kissé akadályozza.


indexkép és 10x-es nagyítás

(4) Vezérlőtárcsa: a vezérlőtárcsát érdekes megoldással (a kis hely miatt) az üzemmód tárcsa alá átfedéssel helyezték el. Itt a legtöbb beállítás értékének kiválasztása végezhető el. Kézi módban a zársebesség és a rekeszérték beállítása között a hátlapon lévő expozíció-kompenzáció gombbal válthatunk. Ezzel a tárcsával lejátszás módban a képekbe való belenagyítást végezhetjük el.




hátsó kezelőszervek

A hátlap a gép legzsúfoltabb része, szinte csak ott nincs valamilyen gomb, ahol a kezünk érintkezik a vázzal.

(1) Kereső dioptria-korrekcióját beállító tárcsa.

(2) Vaku felpattintó gombja: mechanikus kapcsolatban áll a vakuval.

(3) AEL: fénymérést rögzítő gomb.

(4) Fókuszpont kiválasztó gomb: a három fókuszpont közül a vezérlőtárcsa segítségével választhatunk.

(5) Vaku üzemmód gombja: választható módok: automatikus, tiltott, derítés, vörösszem-hatás csökkentő, lassú szinkron, lassú szinkron második redőnyre, lassú szinkron + vörösszem-hatás csökkentés.

(6) WB gomb: a fehéregyensúly és színhőmérséklet kiválasztására szolgál a vezérlőtárcsa segítségével. Választható értékek: automatikus, izzó 1. (3000 K), izzó 2. (3600 K), fénycső 1. (4000 K), fénycső 2. (4500 K), fénycső 3. (6600 K), napfény (5300 K), felhős (6000 K), árnyék (7500 K), a 4 kézi színhőmérséklet, és a kézi beszabályozás. A 4 kézi színhőmérsékletet a SETUP menüben állíthatjuk be, 2000 és 10000 K között.

(7) Képminőség beállítására használható gomb: RAW, RAW + SQ, RAW + HQ, RAW + SHQ, SQ, HQ és TIFF módok között válthatunk a vezérlőtárcsával.

(8) Törlés gomb: lejátszás módban az aktuális kép törlésére szolgál.


Info nézet

(9) Info gomb: felvétel módban megnyomva aktivizálhatjuk a státusz LCD-t kiváltó állapotot, ilyenkor státusz LCD-szerűen láthatjuk a fényképezőgép beállításait. Lejátszás üzemmódban a gomb megnyomására a kijelzőn látható kép ill. a hozzá tartozó információk mennyiségét változtathatjuk a következők szerint: csak kép, kép + tömörítési fok + fájlnév + kép sorszáma, előzőek + felbontás és dátum, hisztogram, kiégett részeket ellenőrző nézet, kép részletes információi (üzemmód, fénymérés, tömörítési fok, érzékenység, színtér, fókusztávolság, zársebesség, rekeszérték, expozíció és vakuteljesítmény kompenzáció, fehéregyensúly és kompenzációja, kontraszt, képkeménység, színtelítettség és árnyalat).

(10) Lejátszás gomb: megnyomására lejátszás módba kerülünk. Mivel a fényképezőgép felvétel-prioritásos, lejátszás módból felvétel módba nemcsak ezen gomb ismételt megnyomásával, hanem az exponáló gomb félig lenyomásával is visszatérhetünk.

(11) Menü gomb: mind felvétel, mind lejátszás módból ugyanazt a menüstruktúrát érhetjük el, amelyben a felvétel 1, felvétel 2, lejátszás, SETUP1 és SETUP2 menüket találjuk. Ezekről részletesebben a következő oldalon számolunk be.

(12) 4 irányú vezérlőnyilak: a menüben történő navigálásra szolgál, valamint felvétel módban négy fontos beállítást rendeltek ehhez a gombhoz:

– fel: expozíció-kompenzáció beállítása: -5..+5 Fé tartományban, 1/3 lépésenként.

– le: érzékenység kiválasztása: auto, 100, 200, 400, a menüben való engedélyezés után 800 és 1600.

– balra: fénymérési mód megadása: ESP, középre súlyozott átlag és szpot.

– jobbra: AF mód: egyszeri + kézi, egyszeri, folyamatos, kézi.

Lejátszás módban a felfelé és lefelé gombbal tízesével tudunk lépkedni a képek között. A gombok folyamatos nyomva tartása a képek közötti léptetést eredményezi, ennek sebessége max. 4 kép/mp.

(13) OK gomb: felvétel módban egy, a fotós által meghatározott funkció elvégzésére szolgál. A választható funkciók a következők: mélységélesség-ellenőrzés, AF/MF átkapcsolás, vagy egy kiválasztott menüpontra történő gyors ugrás (sorozat, kézi fehér-egyensúly beszabályozás, képeffekt, árnyalat, színtelítettség, kontraszt, képkeménység, fehéregyensúly sorozat). A menüben a kiválasztott érték elfogadására szolgál, lejátszás módban a kép törlés elleni védelmét állíthatjuk be a segítségével.