Kipróbáltuk: Olympus E-300 teszt

0

Érzékenység

A fényképezőgép érzékenységét ISO100 és ISO1600 között állíthatjuk. A képzaj a várakozásoknak megfelelően alakult: a többi digitális tükörreflexeshez képest zajosabb képeket kaptunk ugyan, de ISO400-ig még így is alig látható a zaj. ISO800-tól 1:1 nézetben eléggé érezhető, papírképen csak ISO1600-nál lehet csak könnyen észrevenni.

























Érzékenység – zajtartalom
ISO100, F13; 1 mp, 3727 kB
ISO200, F13; 1/2 mp, 5164 kB
ISO400, F13; 1/4 mp, 5096 kB
ISO800, F13; 1/8 mp, 5472 kB
ISO1600, F13; 1/15 mp, 5445 kB

A fotók 20 oC hőmérséklet mellett készültek.

A fényképezőgép legnagyobb zárideje 30 másodperc, de B módot is használhatunk. Az E-1-hez hasonlóan az E-300 is korlátozza a B mód hosszúságát, szintén maximum 8 percben.

ISO200 érzékenység mellett letakart objektívsapkával készítettünk két, közel 8 perces expozíciós idejű felvételt, egyiket kikapcsolt, másikat bekapcsolt zajszűrés mellett (sajnos 8 perces expozíció esetén a gép nem indította el a darkframe eljáráshoz szükséges második expozíciót, így kénytelenek voltunk ez esetben 7 perc 45 mp-cel megelégedni). A zajszűrés nélküli változaton természetesen jelentős számú (a CCD-kre erősen jellemző) hotpixelt kaptunk, valamint a bal felső sarokban kellemetlen sötétzaj látható (ami viszont kisebb, mint az E-1-nél volt). A zajszűrt sokkal kevesebb hotpixel látható, de még így is maradt jópár a képen, viszont a sötétzajt szinte nyomtalanul sikerült eltüntetni. Ez esetben a gép darkframe eljárással készít még egy képet azonos záridővel (újabb 8 perc), majd a második kép hotpixeleit (és sötétzaját) kivonja az első felvételből, a fekete lyukak helyét pedig interpolálással tölti ki.

Összességében elmondható, hogy a hosszabb idejű felvételeket elsősorban zajszűréssel érdemes készíteni, de számítani kell ilyenkor a dupla ideig tartó képkészítéssel. A néhány másodperces záridőknél még nem feltétlenül szükséges zajszűrést és zajcsökkentést alkalmazni, ekkor még csak néhány hotpixel látszik a képen.










Hosszú záridejű felvétel (ISO200, 8 perc)
zajszűrés nélkül

teljes kép

kivágott képrészlet
blackframe hotpixel szűréssel és zajszűréssel

teljes kép

kivágott képrészlet










30 mp-es záridejű felvétel (ISO100)
zajszűrés nélkül


blackframe hotpixel szűréssel


A beépített vaku teljesítmény vezérlése jó, a fényeloszlás formája talán lehetne egyenletesebb. A vaku fényének csökkenése ugyanis nem csak a sarkokban érezhető, pontosabban fogalmazva a kép közepét a vaku jobban, erősebben megvilágítja, mint a szélső részeit, a képmanipulációval kiemelt formán jól szemügyre vehető a kép középső részén lévő világosabb kör. A sarkokba egyébként az alapoptikát használva 50%-kal kevesebb fény jut, mint a kép középső részére, az objektív peremsötétedését képszerkesztő programmal kompenzálva a vaku tiszta értéke 20%-nak adódik.

A vaku feltöltése sajnos meglehetősen lassú, teljes kisütés után mintegy 8,5 mp után lehet csak újabb vakus felvételt készíteni.








Vakuval készült felvétel fényeloszlása

eredeti felvétel
f=28mm ekv.

fényeloszlás formája
(képmanipulálással kiemelve!)

Peremsötétedés kompenzálás után
Sarkokban tapasztalható fényerőcsökkenés: ~20%

Peremsötétedés komepnzálás után
fényeloszlás formája
(képmanipulálással kiemelve!)