Különlegességek
Művészi (Art) képmódok
A művészi képhatások nem számítanak újdonságnak az Olympus gépeiben. Gyakorlatilag a különleges, gépen belüli fotóeffektusokat hívja így a gyártó. A XZ-2 elődjéhez képest több új művészi módot kínál, szám szerint tizenegyet, melyeket a főtárcsa különálló üzemmódjával (ART) hívhatunk elő, de megtaláljuk akár a gyorsmenüben is.
Újnak számít a rajzhatást adó Key Line (Vonalak), a Keresztbehívás, a Lágy szépia, a Világos tónus, és a Halvány világos szín mód.
Művészi képhatások
Arc/szem prioritás módok
Arcérzékelő fókuszt gyakorlatilag minden fényképezőgépben kapunk, ebben nincs semmi különleges, az XZ-2 azonban extra üzemmódokat is kínál e téren. Ilyen a szem prioritással kombinált arcérzékelés, mely az észlelt arc tulajdonosának legközelebbi pupillájára próbál élességet állítani.
De itt még nincs vége! Választhatunk jobb és bal szemre állított elsőbbséget, így a rendszer csak az arc egyik oldalára koncentrál. Pontosabban az egyik szemre. Tág rekesszel készült portréknál, ahol viszonylag kicsi a mélységélességünk alkalmasint jól jöhetnek ezek az extrák.
Fénymérés finomhangolás
Meglehetősen ritka lehetőség, hogy a fehéregyensúly vagy az autofókusz mellett a fénymérést is hangolhassuk. Az XZ-2-ben ugyan autofókusz finomhangolást nem találunk, de a fénymérés bizonyos keretek között befolyásolható, mégpedig mindhárom módban (ESP, középre-súlyozott, szpot) külön-külön.
Ha úgy érezzük, gépünk rendszeresen alá, vagy fölé exponál bármelyik üzemmódban, a Custom menü Funkciók almenüjében +/-1 fényértékkel (1/3 lépésekben) eltolhatjuk az expozíciót.
Szpot csúcsfény- és árnyék-elsőbbség
A fénymérés a fentiek mellett is tartogat különlegességeket, mint például a Szpot mérési módon belüli árnyék- és csúcsfény-elsőbbség. A gyorsmenüből nagyon egyszerűen elérhető.
Csúcsfény elsőbbség módban a világos területeket egy kicsit feljebb húzza a gép, ezáltal a kép világos területeihez igazított, de még nem kiégő képet kapunk. Árnyék módban ellentétes hatást kapunk. Ilyenkor a sötétebb területekhez igazodik a mérés, a kép pedig az eredetileg mérttől egy fokkal sötétebb lesz.
Szpot mérési módok
Stabilizátor
A fényképezőgép természetesen beépített stabilizátort is kapott, mely a korábbihoz hasonlóan nem az objektív lencséi, hanem a képérzékelő elmozdításával működik (Sensor-shift). A rendszer be- és kikapcsolt állása mellett a két fő irány különálló stabilizációját is elvégzi, vagyis beállíthatjuk csak a függőleges (IS2) vagy csak a vízszintes irány (IS3) stabilizációját.
Az Olympus XZ-2 nem rendelkezik nagy gyújtótávolsággal, és fényereje is sokkal jobb az átlagnál, így kevesebb munkája lesz a stabilizátornak, néha azonban jól jön majd, így nem árt bekapcsolva tartani. Kisfilmes értéken 112mm-nem megfelelő gyújtótávolsága nagyjából 1/125 mp-nél hosszabb záridőknél már indokolja a használatát.
Tesztünk során a képek elenyésző részét ilyen záridőnél már sikerült berázni. Hatékonysága jó, így jobb esetben 2-2/3 – 3 fényértéket is nyerhetünk vele. Például kikapcsolt állapotban a képek fele lett életlen 1/50mp záridővel, míg ugyanennyi fotót bekapcsolt stabilizátor mellett csak 1/8 mp-nél tudtunk összehozni.