Kezelőszervek
Nem sok változást figyelhetünk meg az elődhöz képest, kivéve az új manuális és félmanuális üzemmódokat valamint az ezek könnyebb használhatóságát elősegítő Exposure gombot. A gép kezelése és kezelőszerveinek kialakítása ezt leszámítva az elődöket idézi.
Fent
(1) Mono hangszóró.
(2) GPS antenna.
(3) Sztereo mikrofon.
(4) Üzemmód választó tárcsa: a főbb felvételi üzemmódok kiválasztására, melyek a következők:
– iA: intelligens automatika. A fényképezőgép összes beállítását a gép végzi, még a témamódok kiválasztását is. A fotós mindössze a képméret, sorozat, színeffekt és arcfelismerés beállításába szólhat bele, videofelvételnél pedig a formátumot és a minőséget szabhatja meg. Ebben a módban lehetőségünk van még a mozgáskövető AF, a GPS és az önkioldó használatára, valamint a vaku ki- és bekapcsolására (intelligens automata vakuzás).
– P: programautomatika. A fotós bármilyen beállítást önállóan is elvégezhet, kivéve a rekesz- és záridő szabályozását, melyek továbbra is a gép feladatkörébe tartoznak. A felhasználó állíthatja például a fehéregyensúlyt, érzékenységet, a fénymérési és AF üzemmódokat. A fényképezőgép által ajánlott expozíciós értékek +/-2 Fé tartományban felülbírálhatók az expozíció korrekció jóvoltából. Közvetve azért a záridő beállításába is beleszólhatunk, mégpedig a legrövidebb határérték megadásával. Ez 1-1/250 mp között lehet. A legfontosabb beállításokat a QMENU gombbal előhívható gyorsmenüben találjuk.
– A: rekesz-előválasztás. Szinte bármilyen beállítás elérhető manuálisan is, kivéve a záridőt. A fotós a rekeszértéket szabhatja meg és a fénymérési eredmények alapján a gép ehhez választ egy megfelelő záridőt. Beállításához le kell nyomnunk az Exposure gombot, majd a jobb és bal iránygombokkal szabályozható a kívánt érték. A rekeszértékek nagylátószögnél: F3,3, F3,5, F4,0, F4,5, F5,0, F5,6, F6,3. Tele állásban is F6,3 a plafon, ezért csak F4,9, F5,6 és F6,3 értékeket választhatunk. Ebben a módban is használható az expozíció korrekció.
– S: záridő-előválasztás. Ebben az üzemmódban a záridő beállítását végezheti a fotós és ez alapján a gép határozza meg a rekeszértéket. Beállítása ugyanúgy történik, mint a rekeszértéké: az Exposure gomb lenyomása után a jobb/bal iránygombbal végezhetjük. Az expozíció felülbírálása szintén a +/-2 Fé közötti, 1/3 lépésekben állítható expo. korrekcióval lehetséges (fel iránygomb). A beállítható záridő értékek: 8, 6, 5, 4, 3.2, 2.5, 2, 1.6, 1.3, 1, 1/1.3, 1/1.6, 1/2, 1/2.5, 1/3.2, 1/4, 1/5, 1/6, 1/8, 1/10, 1/13, 1/15, 1/20, 1/25, 1/30, 1/40, 1/50, 1/60, 1/80, 1/10, 1/125, 1/160, 1/200, 1/250, 1/320, 1/400, 1/500, 1/640, 1/800, 1/1000, 1/1300, 1/1600, 1/2000 másodperc.
– M: manuális üzemmód. A gép által kínált összes beállítást elvégezheti a fotós, beleértve az előbb taglalt rekesz és záridő beállításokat is. A rekeszérték a jobb és bal iránygombokkal szabályozható, a záridő pedig a fel le irányokkal, miután használtuk az Exposure gombot. Záridő beállításnál az előző módban kapott 8-1/2000 mp tartományon kívül a 10, 13, 15, 20, 25, 30, 40, 50 és 60 mp értékek is beállíthatók. Értelemszerűen ebben az üzemmódban nem kapunk expozíció korrekciós lehetőséget.
– CUST: egyedi (Custom) beállítások. A C1, C2 és C3 mentési helyre eltárolhatjuk fontosabb beállításainkat, majd ezen üzemmódban könnyedén előhívhatjuk azokat. Például ha megszokott beállításokat használunk a lakásunk nappaklijában (AF mód, fehéregyensúly, stb) történő fotózáskor, akkor ezeket bármelyik mentési helyen elraktározhatjuk, majd szükség esetén néhány gombnyomással előcsalogathatjuk.
– MS1 és MS2: My Scene (Saját Motívumprogram) 1-2 programhelyekre bármely témamódot beállíthatjuk a 29 közül, így azok a főtárcsáról azonnal elérhetők. A tárcsa elmozdításakor a képernyőn megjelenő animáció egy kis ikonnal tájékoztat, hogy melyik állásban melyik témaprogramot állítottuk be korábban. Ezekben a módokban nem szabályozhatók az állókép- és videofelvételi opciók.
– SCN: Scene, vagyis témamód program. A fotós helyzetnek megfelelő automata beállítások egyikét választhatjuk ki. Ezúttal kettővel több, azaz 29 ilyen opciót kapunk, mégpedig a következőket: Portré, Bõrtónus lágy, Átalakítás, Önarckép, Tájkép, Panorámasegéd, Sport, Éjszakai portré, Éjszakai tájkép, Étel, Party, Gyertyafény, Baba1, Baba2, Háziállat, Napnyugta, Magas érzékenység, Gyors sorozat, Vaku sorozat, Csillagos ég, Tûzijáték, Vízparti, Hó, Légifotó, Tûlyuk, Homokfúvott hatás, Nagy dinamika, Fényképkeret, Vízalatti.
– vágólap: az előző modellekből már ismert üzemmód, amely hasonlít például a Windowsnál alkalmazott vágólaphoz. Ideiglenesen tárolhatunk itt kisebb felbontású fényképeket, például egy gyorsan lefotózott eseményt, dokumentumot, hangfelvételeket. Ezek mérete 1 vagy 2 megapixel lehet. A vágólapon tárolt adatok egy külön könyvtárba kerülnek a belső memóriába, de szükség esetén utólag a kártyára is átmásolhatók.
(5) Zoom és képnagyító gyűrű: felvételi üzemmódban az optikai, intelligens, extra és digitális zoom beállítására szolgál
Lejátszás módban a képernyőn megjelenített kép részletnagyítását (2, 4, 8 és 16x mértékben) végezhetjük, illetve ellenkező irányban 12, vagy 30 nézőképes megjelenítést, vagy naptár nézetet kapcsolhatunk vele.
(6) Exponáló gomb: ennél a modellnél is csak állóképek készítéséhez, valamint a fénymérés és az autófókusz aktiválásához (félig lenyomva) használható. A videofelvételekhez egy külön gombot kapunk a hátlapon. Ennek részletei a következő fejezet „Videofelvétel gomb” pontjánál.
(7) Be- és kikapcsoló gomb.
Hátul
(1) Felvétel/lejátszás kapcsoló: kétállású kapcsoló a felvételi és lejátszás üzemmód közötti váltáshoz. Minden esetben csak ennek segítségével válthatunk a kép mód között.
(2) Exposure gomb: csak A, S és M felvétel módban van funkciója, mégpedig a rekesz- és/vagy záridő állítás bekapcsolása. Ezt aktiválva a jobb és bal gombokkal (M módban a fel és le gombokkal is) állítható be a kívánt érték. Az Exposure gombot újból lenyomva visszatérhetünk normál beállítási módba, melyben az egyéb opciók (exp. korrekció, vakumód, önkioldó, makro mód) szabályozhatók az iránygombokkal.
(3) Videofelvétel gomb: lenyomva azonnal indul a videó és hangfelvétel, következő használatakor pedig megállítható a rögzítés.
(4) Iránygombok:
Felvételi módban a gombok egy-egy fontosabb funkciót vezérelnek:
– fel irány: P, A és S módban az expozíció korrekció állítására szolgál (+/-2 Fé, 1/3 lépésekben), következő lenyomáskor automata expozíció sorozatot állíthatunk (+/-1 Fé, 3 kép), és a fehéregyensúly finomhangolását (+/-10 lépés) végezhetjük el a gombot egymás után lenyomva. Normál felvételi módban itt választható ki a Multi képoldal sorozat, amely mindhárom lehetséges oldalarányban elkészíti ugyanazt a felvételt.
– bal irány (önkioldó), mely kikapcsolt, 2 és 10 másodperces állásban használható.
– jobb irány (vaku üzemmódok): automata, auto/vörösszem, derítő, lassú vakuszinkron/vörösszem, kikapcsolt.
– le irány: a normál, makró és makró zoom módok közötti váltásra szolgál. Utóbbinál legfeljebb 3x-os digitális zoom használható.
A menüben, vagy a gyorsmenüben (QMENU gomb) a négy iránygombbal navigálhatunk az opciók között.
Lejátszáskor a jobb és bal iránygombokkal lapozhatunk a visszanézett fotók és videók között. Folyamatosan nyomva tartva a két oldalirány bármelyikét, gyorslapozást végezhetünk. A fel és le gomboknak lejátszásnál nincs funkciója. Nagyított képnézetnél azonban mind a négy gomb használható a kijelzőn látható fotórészlet görgetésére.
(5) MENU/SET: segítségével kapcsolhatjuk be és ki az üzemmódnak megfelelő menüt. Másodlagos funkciója (SET) a menüben érvényesül, a beállított opciót fogadhatjuk el vele.
(6) DISPLAY: akár felvételi, akár lejátszás módban vagyunk a képernyőn megjelenő információk be- és kikapcsolására valamint váltására használhatjuk. Így például e gomb segítségével jeleníthető meg az előzőleg engedélyezett kompozíciós segédrács, vagy élő hisztogram. A hátsó LCD kikapcsolása ezzel a gombbal sem lehetséges, csak az időzített energiatakarékos mód segítségével.
(7) Q.MENU/Törlés: felvételkor a legfontosabb beállításokat tartalmazó gyorsmenüt aktiválhatjuk vele, sima menümódban pedig visszaléphetünk vele a főlistához.
Lejátszás esetén a fotók és videók törlésére szolgál. Alapesetben az éppen megjelenített képére/videóéra, de beállíthatjuk több, kiválasztott kép, vagy az össze fájl törlését is.