Optika II.
Geometriai torzítás
A geometriai torzításra ugyanaz igaz, mint az előző oldalon taglalt kromatikus aberrációra. Sok múlik a belső feldolgozórendszer munkáját is. Az új Venus Engine úgy tűnik nem változott ebből a szempontból. Ugyanazt az eredményt kaptuk, amint a TZ7-nél mértünk. Nagylátószögnél ~0,7%-os hordótorzítás figyelhető meg, amely szabályos formák fotózásánál, például épületeknél zavaró lehet, de egyébként nem számottevő. Különösen, ha figyelembe vesszük az átlag fölötti, 25mm-ekvivalens gyújtótávolságot.
Tele állásban szintén azonos volt az érték a korábbival. 0,1%-os párnatorzítást mértünk, ami szinte elhanyagolhatóan kicsi és észrevehetetlen.
Közelfényképezés, makró
Mivel az objektív minden apró porcikájában és tulajdonságában megegyezik az előddel, makró téren is teljesen azonosak. Éppen ezért nem is vizsgáltuk részletesen a TZ10 teljesítményét ebben a vonatkozásban.
Most is normál (AF Macro) és Zoom Macro beállítás közül választhatunk. Az előbbinél a teljes zoom tartomány használható, ami nagylátószögnél 3 cm-es munkatávolságot jelent, tele állásban viszont már 1 méterre kell eltávolodnunk a témától, tehát a zoomot növelve csökken a nagyításunk. A Zoom Macro mód csak digitális zoomot engedélyez, max 3x-os értékben, így 3 cm-ről is növelhető a nagyítás, igaz a képminőség jelentős romlásával. Ebben a beállításban 14 mm széles területet fedhetünk le.
A normál makró mód nagylátószögnél 43mm-es, tele állásban 125mm széles terület leképezésére alkalmas. Természetesen az előbbi a csábítóbb, de figyelembe kell vennünk, hogy itt a sarkok képminősége is erősen kérdéses, mivel rosszabb felbontást, képsarki sötétedést és nagyobb torzítást kapunk. Távolabbról nem olyan kiváló a nagyításunk, de optikai hibáktól jórészt mentes képet készíthetünk.
Vignettálás
A képsarki sötétedés viszont valahol a TZ5 és a TZ7 nevű híres elődök között van. Átlagban 13% körüli eredményt mértünk nagylátószögnél, ami 0,4 Fé fényveszteséget jelent a sarkokban a kép középső területeihez képest. Mindez persze nyitott rekesszel értendő, mivel annak szűkítésével itt is javíthatunk az eredményen. A javulás nem számottevő, kb. 11%-ot kaptunk, ami persze a valódi képeken alig volt észlelhető és zavaró.
Tele állásban persze még jobb az eredmény. Itt nyitott rekesszel körülbelül 9%-os volt a képsarki sötétedés, ami valamivel több mint 1/4 fényérték veszteség. A rekeszt minimálisan szűkíthetjük ugyan, de a képsarki sötétedést így már 6.3%-ra csökkenthetjük.