Kipróbáltuk: Pentax K-7 teszt

0

Felépítés I.

Képérzékelő

A K-7-be ránézésre ugyanaz a szenzor került, amely már a K20D-ben bizonyított (a gyártó szerint teljesen újratervezett szenzorról van szó). A CMOS képérzékelőt a Samsung fejlesztette, teljes felbontása 15,07 megapixel, melyből a gép 14,6 megapixelt használ valódi képalkotásra, ami 4672 x 3104 képpontos maximális képméretet jelent. Az érzékelő fizikai mérete 23,4 x 15,6 mm, a képkivágás faktor így 1,54-nek adódik.

Az érzékenységet alapesetben ISO100 és ISO3200 között állíthatjuk be, de a menüben engedélyzhető, hogy akár ISO6400-ig is kitolhassuk a felső határt. Az érzékenység lépésköze 1/3 Fé (ISO3200 felett is). A lépésköz alapesetben 1 fényérték, de szinkronizálhatjuk az expozíciós lépésközökkel is, ami 1/3, vagy 1/2 értékeket jelent (ISO3200 felett is használhatunk 1/3 Fé lépésközt). Ha az ISO beállítást automata értéken használjuk, megadhatjuk az érzékenység tartomány induló és végértékét is. Ezen kívül a K-7-ben már az is kiválaszható, hogy az automatikus érzékenység inkább lassabb (1 Fé-kel), vagy inkább (1 Fé-kel) gyorsabb zársebességhez válasszon értéket (24 mm-es gyutávnál F5,6-os rekeszt választva egy adott esetben a következőket adta az automatika:

  • lassú értéknél ISO640; 1/30 mp,
  • normál értéknél ISO1250; 1/60 mp
  • gyors értéknél ISO2500; 1/125 mp)

A képfeldolgozásért és annak gyorsaságáért új PRIME II Engine (Pentax Real Image Engine) gondoskodik. Ez a „motor” felelős a CMOS-ból kikerült jel feldolgozásáért és olyan jellemzők pontos meghatározásáért, mint például a fehéregyensúly. A teljes rendszer gyors működése érdekében a K20D-hez hasonlóan a K-7-ben is DDR2 memóriát alkalmaznak.

A képek veszteségmentes RAW vagy veszteséges JPEG formátumban menthetők el SD vagy SDHC kártyára, illetve választhatunk RAW+JPEG módot is. Gépen belüli utófeldolgozással RAW-ból TIFF képet is menthetünk (érdekes, hogy egyébként TIFF nem választható közvetlenül a fájlformátumnál)

A JPEG képeket négyféle tömörítési fok valamelyikével menthetjük el. A Premium (****) beállítás 1/2,8 tömörítési arányt biztosít, a Best (***) 1/4-del dolgozik, míg a Better (**) és Good (*), 1/8 és 1/16 arányt ad. Az első három tömörítés 90%, illetve afeletti rátával dolgozik, ami még kiváló (****, ***), illetve jó (**) képminőséget nyújt. A legutolsó (*) csak tárhelyhiánnyal küzdőknek való, mivel 67%-os tömörítési értéke már enyhén a képminőség rovására mehet, viszont a legnagyobb képméretben közel 5× annyi kép fér majd a kártyánkra, mint a Premiumot választva. Ehelyett talán érdemesebb inkább jobb képminőséget és kisebb felbontást használni.

Fájlméretek és tárolható képek száma
Felbontás, tömörítés méret* 1 GB-os kártyán* 2 GB-os kártyán*
4672×3104 RAW (DNG) 17929 KB 57 114
4672×3104 RAW (PEF) 17761 KB 57 115
4672×3104 **** 9337 KB 109 219
4672×3104 *** 6444 KB 158 317
4672×3104 ** 3747 KB 273 546
4672×3104 * 2008 KB 510 1020
3936×2624 **** 7153 KB 143 286
3936×2624 *** 4764 KB 214 429
3936×2624 ** 2748 KB 372 745
3936×2624 * 1416 KB 723 1446

*JPEG esetén a tényleges fájlméret, illetve a kártyán tárolható fotók száma erőteljesen függ a használt érzékenységtől, illetve a fotózott témától!

Jó hír, hogy a szenzortisztítást áttervezték. A korábbi modellek a képérzékelő erőteljes, kis frekvenciájú rázását alkalmazták, amelynek hatékonysága igen gyenge volt. A Pentax K-7 szakított ezzel a módszerrel, s most már nem a szenzort, hanem egy vékony szűrőfóliát ráznak meg nagy frekvenciával (nem ultrahangos, mert hallható, de valóban igen magas).

A bekapcsoláskor történő tisztítási folyamat le is tiltható, illetve a menüben kézzel is el indítjatuk azt. Ha makacs szennyeződés kerül a szenzorra, természetesen mi magunk is kitisztíthatjuk a szenzor előtti szűrőt, ha erre válallkozunk. Ennek során a menüben való kiválasztás után a tükör felcsapódik, így adva utat a szenzor manuális tisztításának.

Dust Alert

A K20D-ben vezették be először a Porjelzés (Dust Alert) funkciót. Ehhez csupán egy csatlakoztatott AF objektívre és egy SD kártyára van szükségünk. A folyamat bekapcsolásakor a gép végtelen fókusszal és szűk blendével képet készít (célszerűen homogén felületre kell irányítanunk az objektívet), majd a felkontrasztosított képből meghatározza a nem kívánatos porszemek helyét, amit egy képen rögzít. A képet kártyára is elmenti, s a kézi tisztítás során meg is jeleníti. Ha felcsapjuk a tükröt, a készülék mindig megmutatja a legutoljára készített portérképet, így könnyebben megállapítható, hogy mely területeken keressük a legtöbb szennyeződést.

Már a korábbi modellek is rendelkeztek szenzor eltoláson alapuló stabilizálással, de a K-7-be továbbfejlesztett változat került. Ez ugyanis nem csak jobbra-balra és fel-le, hanem az optikai tengely körül is képes mozgatni a szenzort. A stabilizátor hatékonyságára a gyártó 2,5-4 Fé-et adott meg.

Kompozíció finomhangolás

Itt érdemes megemlíteni, hogy a szenzorstabilizáláshoz szükséges eltolás és elforgatást a kompozíciónk finomhangolására is felhasználhatjuk. Ezt a menüben kell kiválasztanunk, ezt követően a gép LiveView módba kapcsol, s kis mértékben eltolhatjuk a szenzort függőlegesen, vagy vízszintesen, illetve minimális mértékben el is forgathatjuk azt. Fontos rávilágítani arra, hogy a szenzor eltolása valójában perspektíva korrekciót is jelent, hiszen tilt-shift objektívek helyett ezt a módszert alkalmazzák a közép és nagyformátumú gépekben is. Igaz, az eltolás mértéke itt elég csekély.

A RAW képek konvertálására a gyári CD-n a Pentax Digital Camera Utility 4 szoftvert kapjuk. Ennek használata könnyű, kezelőfelülete jól áttekinthető. Az új változatban az egyes paraméterek módosítására szolgáló lebegő ablakocskák helyett már fixen dokkolt füleket találunk. Nem biztos, hogy ez a legáttekinthetőbb megoldás, de mindenképpen ez a legegyszerűbb.
Minőségben közel azonos képeket készít, mint a gép belső processzora, viszont az élesítése kevésbé erőteljes, mint a gépbe épített PRIME II rendszeré. Jó hír, hogy a zajszűrést ebben a szoftverben tényleg teljesen ki lehet kapcsolni.

Optika

A gépvázra a Pentax KA, KAF, KAF2 és KAF3 bajonettes, valamint DA jelzésű, csak APS-C-re rajzoló objektívjei illeszthetők. Az ultrahang motoros, SDM jelzésű optikák szintén használhatók.

Kit kiszerelésben az időjárásálló smc Pentax DA 18-55mm f/3,5-5,6 AL WR objektívet kapjuk a váz mellé.

Tesztünk során mi is ezt az objektívet használtuk, kiegészítve az smc Pentax D FA 50mm f/2,8 Macro objektívvel.

Nem közvetlenül az objektívhez kapcsolódik, de meg kell említeni, hogy a zárszerkezetet 100 ezer expozícióra tervezték. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem romolhat el előbb, ahogy azt sem, hogy biztosan nem bír ki 150 ezer, vagy még ennél is több exponálást. Ez egy irányszám, amellyel a gyártó csak azt kívánja jelezni: komoly megterhelésre tervezte a zárat.

Sorozat fényképezés

lassú RAW
Kattintson a képre!

gyors RAW
Kattintson a képre!

lassú JPEG
Kattintson a képre!

gyors JPEG
Kattintson a képre!

Az új PRIME II képfeldolgozó processzornak köszönhetően a korábbi – az átlagnál jóval kisebb – 3 kép/mp helyett a K-7 már 5,2 kép/mp sorozatsebességet is kínál. Ezt az értéket próbáink során is sikerült elérni, legyen szó akár JPEG vagy RAW formátumról, ill. 1/100 vagy 1/400-ad mp-es zársebességről. A puffer méretében gyakorlatilag nem történt komoly változtatás, de erre nem is igen volt szükség, hiszen már a K20D is képes volt egy sorozatban 14 RAW képet elmenteni. Ha a puffer megtelik, természetesen a sorozatkészítés nem áll le, csak a kártyasebességtől függően lelassul.

Sorozat sebességek
lassú 3,2 kép/mp
gyors 5,2 kép/mp

A gép kínál lassabb sorozatot is, ekkor 3,2 kép/mp-es sorozatsebességet használhatunk méréseink szerint. Gyors kártyával közepes JPEG minőséget használva, akár kártyakapacitásig tartó sorozat is készülhet.

Teljes sebességgel készíthető képek száma egy sorozatban
RAW **** JPEG *** JPEG
lassú 14 30 >40
gyors 14 19 >40

A kártyára írás sebességét két gyors kártyával vizsgáltuk: a SanDisk Extreme III SDHC és a Panasonic Class 6-os SD-jével (amely kb. 20%-kal lassabb a SanDisk kártyánál).

A mérések alapján a kártya kezelés jó, a rendelkezésre álló sávszélesség RAW formátumnál igen hatékonyan kerül kihasználásra. JPEG esetén a képfeldolgozáshoz szükséges hosszabb idő miatt a végső effektív sebesség lassabbnak mutatkozik.

Kártyaírási sebességek
JPEG RAW
SanDisk Extreme III SDHC (4 GB) 15900 KiB/s 17900 KiB/s
Panasonic Class 6 SD (2 GB) 13700 KiB/s 14300 KiB/s

meghajtási módok

Használhatunk automatikus expozíció-sorozatot is, 3 vagy 5 kép hosszban, 1/3-tól 2 Fé fényerőkülönbséggel (1/3-ad vagy 1/2 Fé lépésekben állítható). Ez az üzemmód a gép kikapcsolása után is kiválasztva marad, ha azt a menüben engedélyeztük (Felvétel4 memória menüpont).
Az expozíció-sorozatot önkioldóval is kombinálhatjuk, bár itt sajnos a logikus megoldással ellentétben nemcsak az első kép előtt történik időzítés, hanem az összes előtt is. Ez tehát azt jelenti, hogy egy 5 képes expozíció-sorozat önkioldóval kombinálva 10 mp ideig tart. Nem teljesen világos, hogy ez a módszer miért hasznosabb, mintha csak az első kép előtt lenne időzítés.
Lehetőség van opcionális infavörös vagy vezetékes távkioldó használatára is, azonnali kioldásra, 3 mp-es késleltetéssel, vagy akár expozíció-sorozat indítására. A teszteléshez sem infravörös, sem vezetékes távkioldót nem kaptunk, így ennek működését nem tudtuk kipróbálni.

A sorozatmódot a négyirányú navigálógombok közül a felfelé mutatóval tudjuk kiválasztani, ahol a következő lehetőségeink vannak: egy kép, lassú sorozat, gyors sorozat, 12 vagy 2 mp-es önkioldó, távirányító, távirányító 3 mp-es késleltetéssel, távirányított sorozat, automatikus expozíció-sorozat, aut.exp. sorozat önkioldóval, aut.exp. sorozat távvezérlővel, tükörfelcsapás, tükörfelcsapás távvezérlővel. A tükörfelcsapás módban távvezérlő nélkül az exponáló gomb első megnyomására a gép felcsapja a tükröt, a második lenyomásra pedig elindul az expozíció. Ezen kívül a 2 mp-es önkioldó is rendelkezik előzetes tükörfelcsapással.

Az előd egyik érdekessége volt a különleges sorozatok alkalmazása. Hasonlóan az expozíció sorozathoz, 3 és 5 kép hosszan állíthattuk be a különböző léptékű élesség, kontraszt, színtelítettség, fehéregyensúly és színezet sorozatot. Ezek a K-7-ben is adottak, de kibővültek egy új, High/Low Key beállítás sorozattal, mely szintén +/-4 lépésközre állítható.

A készülék menüjében automatikus időzített sorozat (Interval Shooting) beállítására is van lehetőség. A képek közötti várakozási idő 1 másodperctől 1 napig terjedhet, számuk pedig 1 és 99 között változhat. Azt is meghatározhatjuk, hogy a sorozat azonnal, vagy egy beállított időpontban induljon.

A gép említést érdemlő képessége a többszörös expozíció (Multiple Exposure), amely 2-9 felvételt készít egy „képkockára”, beállításainknak megfelelően. Egy külön opcióban a szendvicsképek automatikus világossági hangolása is engedélyezhető.

Videó

AVI videó (~48200 kbps)
1280×760, 30 fps; 0:11 mp;~59 MB

AVI videó (~15200 kbps)
640×416, 30 fps; 0:09 mp;~16 MB

AVI videó (~48200 kbps)
1536×1024, 30 fps; 0:10 mp;~49 MB

Egyre nagyobb divatja van a tükörreflexes gépekben is videófelvétel lehetőségének. Természetesen senki sem gondolja azt, hogy ezzel ki lehetne váltani a professzionális videókamerákat, de jó fényerejű objektívvel és kis ügyességgel igazán szép és egyedi felvételek is készíthetők.

A Pentax K-7 kicsivel nagyobb felbontást kínál, mint a normál HD mód, egészen 1536×1024 pixelig mehetünk el. Mindezt 30 kép/mp sebességgel. Ez az üzemmód 3:2 oldalarányú felvételeket készít, 16:9-es formátumban 1280×720 pixelben dolgozhatunk. Ezen kívül van még egy 3:2 oldalarányú mód is, amely 640×416 pixelt ment el. A tömörítési fokot 3 különböző érték valamelyikére állíthatjuk.

Sajnos a videofájlt nem H.264 kodekkel tömöríti a fényképezőgép, hanem egyszerű mJPEG mozgókép fájlt hoz létre. A 30 kép/mp frissítésű felvételek így igen gyorsan teletöltik memóriakártyánkat.

A videókba hangot is ment a fényképezőgép, alapestben egy csatornát, külső sztereó mikrofon alkalmazása esetén viszont sztereó hang kerül a videóba. A tömörítés itt is hiányzik, hiszen egyszerű PCM formátumról van szó.

Videófelvétel során a fénymérés aktív, de az élességállítás nem működik, ill. menet közben nem változtathatók a paraméterek sem. Kár, hogy nem került a videó üzemmód támogatására kontraszt alapú élességállítás, pedig ezt a gép egyébként LiveView módban tudja.