Optika II.
Geometriai torzítás
Az optika torzítása a kitobjektívek között teljesen átlagos, nagylátószögnél 0,8%-os, tele állásban 0,3%-os. Érdekességképpen megjegyezzük, hogy a Nikon D70s kit 18-70mm-es DX optikája pont ilyen torzításértékekkel rendelkezik.
Közelfényképezés, makró
Az optika közelpontja gyári adatok szerint 25 cm, amely számítások szerint 0,28x-es nagyítást tesz lehetővé. Ez a 1,5x-es képkivágás faktorral együtt 67 mm-es széles terület befogását teszi lehetővé (36×0,28/1,5), amelyet tesztképünk be is bizonyított. Ez esetben a torzítás 0,3%-os.
Vignettálás
Az objektív peremsötétedése inkább csak nagylátószögnél vehető észre, ekkor átlagosan 30%-kal sötétebbek a sarkok, mint a kép középpontja (teljesen nyitott blendénél). Tele állásban a 20% alatti érték már kevésbé vehető észre. Mind nagylátószögnél, mind tele állásban a vignettálás is csökken a rekesz szűkítésével.
Peremsötétedés
Becsillanás, kontrasztvesztés
Ismert tény, hogy az objektívek ellenfényben csökkent kontrasztúak esetleg a lencséken megcsillanó fény is látható a képen. A kitobjektív képét nagylátószögnél elsősorban a becsillanás és beszóródás, míg tele állásban inkább a teljes képen érezhető kontrasztvesztés jellemzi, ha a nap besüt az optikába. A lenti képek a legrosszabb eseteket mutatják, amikor a nap a kép valamely sarkához igen közel van, így könnyen bevilágíthat az objektívbe. Hangsúlyozzuk: normál esetben ennyire nem lesz nagy probléma a becsillanás, ezek a legrosszabb esetet mutatják.
Mivel az objektívhez gyárilag mellékelik a napellenzőt, így javasolt azt ellenfényben alkalmazni is (vagy ha mást nem, kezünket használjuk a fény eltakarására).