Képminőség
Képzaj
A következő táblázatunkban a gép összes ISO érzékenység beállításában készült JPEG és RAW fotók láthatók, ugyanarról a témáról, ugyanolyan megvilágítás mellett, ugyanazokkal a beállításokkal (kivéve a záridőt).
A JPEG fotók alacsony értékű zajszűrés mellett készültek, míg a RAW képek konvertálásához a Adobe Lightroom v5.2 szoftver alap beállításait használtuk (világossági zajcsökkentés: 0; színzaj szűrés: 25)
A fotók a fényképezőgép alap kitjében megtalálható Sony E 18-55mm F3,5-5,6 OSS objektívvel készültek.
Érzékenység – képzaj
Az eredeti RAW fájlok letölthetők:
ISO100,
ISO200,
ISO400,
ISO800,
ISO1600,
ISO3200,
ISO6400,
ISO200,
ISO200.
Zajszűrés
A szokottnál kevesebb zajszűrési beállítással befolyásolhatjuk magas érzékenységen készült képeink minőségét. Mindössze két fokozatot kapunk, egy alacsony és egy normál erősségű szűrést. Érdekes módon magas szűrési fokozat nincs, de mindezt leszámítva így is ugyanazt kapjuk szűrési módokban mint akár a komolyabb NEX modellekben (pl. NEX-6).
Hosszú záridős hotpixel szűrést viszont nem kínál a gép, legalábbis nem kapcsolhatjuk be vagy ki a Beállítás menüben.
A következő táblázatban a magas érzékenységen készült JPEG képek alacsony és normál szűrési fokozatát hasonlítjuk össze ISO800 értéktől.
Zajszűrés
10 x 15 cm-es papírkép méret
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×15 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép. A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×15 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
Érzékenység – képzaj; 10×15 cm-es papírképen (szimuláció)
RAW fájlok dinamika tartaléka
RAW formátumban sokkal szabadabban korrigálhatók az esetleges expozíció elcsúszások, különösen az A3000-hez hasonló nagy szenzoros gépek esetén, így néhány fényérték tartományon belül még elkerülhetők a kiégett vagy bebukott területek.
A hasonló méretű szenzorral szerelt gépeknél általában 1,5-2 fényértékkel alul-, vagy felülexponált képek még jó eséllyel javíthatók. Tesztünkben a többi géphez hasonlóan ISO1600-on vizsgáltuk az expozíció határait.
A világos tartományban nagyon jól teljesített a gép, hiszen csak két fényértékkel túlexponálva jelentkezett némi visszahozhatatlan kiégés a csúcsfényes képterületeken.
Alulexpozíció esetén az egyre növekvő zaj mennyisége és a színek eltolódása szabhat gátat a mozgásterünknek, de hasonlóan 2 Fé-vel alulexponált kép még jó eredménnyel világosítható, igaz itt már jelentős zajtöbblettel és a sötét részek enyhébb lilás beütésével számolhatunk. Összességében a ~4 fényértéknyi mozgástér jónak számít egy ilyen gépnél.