Kipróbáltuk: Sony DSC-V1 teszt

0

Felépítés

A fényképezőgép – bár kicsi – kényelmesen fogható, ez elsősorban az előlapnál lévő – markolathoz hasonló – kidudorodásnak köszönhető. A bekapcsolást a gép tetején lévő gomb megnyomásával kezdeményezhetjük. Ekkor az optika kb. 2 cm-t mozdul előre, teljes tele állásban 3 cm-rel kintebb található az eredeti állapotától. Az objektív frontlencséjét kikapcsolt állapotban két fém-lamella védi a környezet hatásaitól.






Az optikai kereső a gép középső részén található, emiatt kissé nehézkes hozzáférni. Dioptria korrekciós lehetőséggel nem látták el. A kereső optikai tengelye 3 cm-rel távolabb van, mint az optikáé, ez sajnos közeli tárgyak fotózásakor jelentős parallaxis hibát okoz. A kereső által létrehozott kép 16,5 fokos szög alatt látható, ez megegyezik azzal a látószöggel, amit egy 55 cm-es TV képernyőjének 1,4 méter távolságból adódó látványa okoz. A kompakt gépek között ez az átlagos értékhez képest kicsivel jobb, hasonló értékkel a Nikon Coolpix 5700-nál találkoztunk. A kép lefedettsége nagylátószög esetén 81%, tele állásban 87%, ez átlagos a kompakt gépek esetén.

A hátlapra 1,5″ képátlójú TFT LCD-t helyeztek. Ennek fényereje 3 lépésben állítható, erős napsütésben azonban még a legerősebb állásban is nehezen látható a kép, aminek valószínűsíthető oka az LCD előtti plexi lap, amelyet ugyan elláttak tükröződésmentesítő bevonattal, ám úgy tűnik, ez nem funkcionál megfelelően. Az LCD képe mind nagylátószög, mind tele állásban 99%-os lefedettségű, ami igen szép érték. Az LCD-n felvétel módban a fotózás paraméterei jól látható helyen, számszerű ill. ikon formában láthatók. Erre egy példát a jobbra lévő kép mutat.




A vaku a gép bal felső részén található, használat előtt automatikusan kipattan. Hasonló kialakítású vakuval a Kyocera L3x és L4x gépeinél találkoztunk, bár ott a gép bekapcsolásától kezdve a kikapcsolásig folyamatosan nyitva volt. A vaku teljesítménye kellően nagy, akár 5-6 méter hatótávolságot is elérhetünk. A következő módokban használható: tiltott, derítés, lassú szinkron és vörösszem hatás csökkentő, bár ez utóbbit sajnos csak a SETUP-ban kérhetjük ill. tilthatjuk le. Teljesítmény-kompenzációra is van lehetőségünk a menüben, a normál értéken kívül erősebb és gyengébb vakuzást kérhetünk, sajnos a kompenzáció mértéke Fé-ben kifejezve nem tudható. A fényképezőgép tetején Sony rendszervakunak vagy középérintkezős vakunak kialakított vakupapucsot helyeztek el, a külső vaku engedélyezése vagy letiltása a SETUP-ban végezhető el.

A fémből készült állványmenet a gép tömegközéppontjához közel található, az optikai tengely vetületétől 2,5 cm-re. Bizonyos állványoknál az állványra helyezett gépből nem távolítható el a memóriakártya és az akkumulátor, csak ha levesszük az állványról.




Minden csatlakozót a V1-es bal oldalára helyeztek, ezek közül a vakuszinkron kimenet szabadon, míg a többi egy ajtó mögé rejtve található. Az ajtó kinyitása után elérhetővé válnak az USB, az A/V és az adapter csatlakozói. Remek előrelépés, hogy a hangszórót a gép aljára, a mikrofont az optika közelébe helyezték el.

Az akkumulátor fedlapja a fényképezőgép alján, jobb oldalt található, melynek kinyitása után az akku még nem esik ki, kivétel előtt egy reteszt kell elhúznunk. A memóriakártya is itt cserélhető.