Rollei Compactline 101
Bevezető
Könnyű dolgom lesz ezzel a géppel kapcsolatban, hiszen bekapcsolása után megdöbbenéssel tapasztaltam, hogy ugyanaz a szoftver fut rajta, mint a Polaroid i936-on. Ez nem csak azt jelenti, hogy ugyanúgy néz ki a menü, de összes opcióik, szolgáltatásaik 95%-a is megegyezik.
A Compactline 101 egyébként a Rollei honlap szerint a második számú gép a sorban, és a külsejét leszámítva sokkal kellemesebb tulajdonságokkal rendelkezett, mint az előző oldalon bemutatott márkatársa. Testvérmodelljének tehát nem is a kisebb Rollei, hanem a már bemutatott Polaroid tekinthető.
Képérzékelő
Itt végre egy CCD-t kapunk, mely úgy tűnik ebben a kategóriában már önmagában egyfajta szerény garancia a minőségre. A 1/2,5” méretű szenzor 10 megapixeles felbontású, így a nagy átlagba ez a gép is pont belepottyan. A képméret legfeljebb 3264 x 2448 pixel lehet, melyen kívül egy sor kisebb felbontás is elérhető. A megszokottól eltérő oldalarányokat is kapunk, mely 16:9 és 3:2 értékeket jelent. A felvételek csak JPEG formátumban menthetők, háromféle tömörítési fokozatban.
Nem meglepő, hogy az érzékenység közel ugyanolyan tartományban állítható, mint a Polaroid gépben. Ez most ISO100-3200-at jelent, és azt, hogy a legmagasabb fokozatnál sem kell felbontáscsökkenéstől tartanunk. Az érzékenység beállításához automata módot is választhatunk.
Optika
Az objektív természetesen más mint a Polaroidban. Ezen egy Rollei Apogon optika található, mely 3x-os átfogást nyújt 6,2-18,9mm-es gyújtótávolsággal. Ez egy hajszállal kisebb a más menütestvérnél, így azt várhatnánk, hogy szélesebb látószöget kapunk. A szenzor viszont kisebb az említett gépnél, így végül 37,5-112,5mm-nek megfelelő látószög érték jön ki, vagyis egy kicsit „szűkebb„ kezdőérték. Fényereje viszont jobb a Polaroidnál (F2,8-5,2).
Az optikai zoom a gép hátulján lévő kétállású gombbal módosítható, csakúgy mint a legfeljebb 4x-es nagyítást adó digitális zoom.
Ergonómia
A Polaroid és a Casio próbált egy kis színt vinni a szürkécske szegmensbe, de a Rollei Compactline 101 ilyesmire nem vetemedik. Egy fokkal jobb a helyzet, mint az 55-ös modellnél, ahol számomra szembetűnő volt az olcsóság. Ez itt is nyilvánvaló, a váz és a gombok nagyon műanyag érzetűek (hiszen azok), de mintha egy fokkal igényesebben összerakott géppel lenne dolgunk. Csak ezt a matt Barbie-rózsaszín külsőt tudnám feledni! Szerencsére fehér és fekete színekben is kapható.
A váz a legvékonyabb részén 25,5mm-es, a megvastagodó markolatnál pedig 31 mm. Szokás szerint ennek belsejébe került az elem- és memóriakártya foglalat, szépen egymás mellé helyezve. A foglalatokat egy elhúzható-kihajtható műanyag ajtó védi. Áramforrásként 2 db AA-méretű NiMH elem, vagy akkumulátort használhatunk. 32MB belső memóriát kínál a gép, de ennek hamar szűkében leszünk, így érdemes egy nagyobb kapacitású SD vagy SDHC kártyát is vásárolni hozzá.
A gombok sem szolgálnak különösebb meglepetéssel, kivéve a külön ASM gombot, mellyel a manuális és félmanuális üzemmódok érhetők el, sokkal gyorsabban, mint a Polaroidnál. A hátlap alján elhelyezett gomb mellett egy témaprogram-mozgókép-hangfelvétel választó kezelőszerv is helyet kapott. Minden mást leszámítva ugyanazt látjuk a hátlapon és a gép tetején, mint a többieknél. Legfeljebb más alakú gombok formájában.
LCD
A TFT LCD kijelző 6,35 cm-es (2,5”) képátlóval rendelkezik. Felbontása a gyártó adatlapjáról nem derül ki, ránézésre 112-115 ezer képpont, ami nem túl szép, de elfogadható részletességet kínál. Az LCD laposabb szögből ránézve már olvashatatlan, és az erősebb direkt fénnyel is meggyűlik a baja. Ennek ellensúlyozására vezette be a gyártó az úgynevezett Display Brightness módot, amely a külső megvilágításnak megfelelően szabályozza a képernyő fényességét.
Kezelés
A már említett ASM gomb egy kis előnyhöz juttatja a Rolleit a Polaroid modelljével szemben, hiszen nem a témamódok mögül kell kimazsolázni a kézi üzemmódokat. Igen, ez a gép is rendelkezik mindazzal a képességgel, melyet a Polaroidnál felsoroltunk. A beállítások a gombot leszámítva teljesen ugyanazok. Választhatunk intelligens automatikát, programautomatika módot, rekesz- és záridő előválasztást és teljesen manuális üzemmódot is.
A témaprogramok száma itt valamivel kevesebb, csak 13, cserébe azonban itt is van gyorsmenünk, ahol a fontosabb értékek egy-két gombnyomással elérhetők, megváltoztathatók. Ha éppen nem manuális módban vagyunk használhatunk +/-2 Fé tartományú expozíció korrekciót. Ezen felül szabályozható a fénymérési mód és a fehéregyensúly is, melyhez automatikus, 5 gyári és egy manuális beállítást kapunk. Tesztünk során sajnos a gép manuális beállítása elég furcsán működött, mivel a beállított értéket több alkalommal is elfelejtette néhány expó után.
Szolgáltatások
Sorolhatnám a Polaroid gépénél már listába vett szolgáltatásokat, mint például az arcfelismerés a pislogás érzékelés, a 7 darab színeffektus, vagy a dátum és idő képre nyomtatása. Akit részletesebben érdekel lapozzon vissza kettőt, mindent megtalál amott.
A Rollei Compactline 101 két apró beállításban különbözik csupán, egyrészt kikapcsolható a digitális stabilizáció, másrészt letiltható a digizoom is.
A magyar menünyelv is ugyanaz, megegyező fordítással, szófordulatokkal.
Videó, sorozat
Motion JPEG formátumban dolgozik a készülék videófelvevő szekciója, melyet szintén egy külső gomb segítségével állíthatunk be. A felbontásokat azonban már a menüben találjuk. Legjobb minőségben VGA (640 x 480 pixel), ha spórolni szeretnénk akkor pedig QVGA (320 x 240 pixel) méret választható, 30 kocka/mp-es frissítés és persze mono hangfelvétel mellett. A videó alatt működik a fénymérés és az teljes optikai zoomtartomány is, az autofókuszt viszont ezúttal is elfelejthetjük.
Beépített hangszóróján keresztül a felvett mozi hangját is halljuk, állóképeink mellé pedig rövidke hangjegyzet készíthető. A lejátszott filmek megállításával bármely kockát állóképként is a kártyára menthetünk.
A Rollei CL101 sorozatmóddal is rendelkezik, bár ennek sebességét szintén titkolja a gyártó. Nem titok viszont a Polaroidban is meglévő 2 és 10 mp-es, valamint dupla expozíciós önkioldó, valamint a kategóriában nem igazán gyakori automata expozíció sorozat, mely egyhuzamban három képet készít eltérő expozíciós értékekkel.
Képminőség
A Compactline 101 a legjobb képminőséget adó Rollei gép a három közül. Ez azonban nem jelent jó minőséget, az összes gépet tekintve inkább a középmezőnyben foglal helyet. Igazából itt is megfigyelhető ugyanaz, mint a Polaroidnál, hogy a kevésbé kontrasztos területeket erősebben mossa a feldolgozórendszer, míg a többi képrészt túlélesíti. A Rollei képein azonban nem annyira erősen jelenik meg ez a vonás. A színek képeslapszerűen túlszaturáltak, inkább a melegebb árnyalatok felé hajlanak. A közvetlen képsarkokban nagylátószögnél erős életlenség jelentkezik.
ISO100-ban finom világossági zaj telepedik a képekre, egyelőre nem zavaróan. A színzaj alig van jelen, kivéve az árnyákos részeket, ahol a szűrés után visszamaradt kisebb foltokban látható. Az érzékenységet emelve ez a tendencia folytatódik, egyre erősödő szűréssel és így részletelmosással. A színzaj még ISO400-nál sem zavaró a másik komponens viszont látható, de mivel kissé filmszemcsézet hatású, nem annyira zavaró a szemnek. A kép sajnos itt már nagyon sokat veszít a részletességéből. ISO800 értéken a szűrés hirtelen tripla fokozatra kapcsol és szinte mindent eltüntet a képről, jórészt a részleteket is. Cserébe a kép alig zajos. A következő lépésnél viszont ismét a zaj az úr. Az utolsó ISO3200-as fokozatban az erőteljesebb, nagyfrekvenciás zaj maradványai még láthatók a képen, a fotó kisebb részletei azonban már nem. A színek teljesen egybemosottak, alig kivehetőek. Ahogy a képtémák közül is csak a nagyobbak és határozott kontúrral rendelkezők ismerhetők fel.
Érzékenység – képzaj
A teljes felbontású kivágásokon kívül érdemes megtekinteni a fő alkalmazási területnek számító 10×13 cm-es nyomathoz szükséges méretet is.
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
Kisebb papírképekhez tökéletesen alkalmas a gép. A melegebb színhatás bizonyára sokaka szemének kellemes lesz majd, a részletek alacsony érzékenységeken jónak mondhatók. Igazából csak ISO400-nál kezd zavaró lenni a zajosodás, ott is csak a sötét területeken. Egy fokozattal később már lágyabb képet kapunk, de kevesebb zajjal. ISO1600-tól erős kompromisszumokkal használhatók maradnak a képek, de papír helyett inkább a webes felhasználást ajánljuk, még kisebb méretben.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es nyomatokon (szimuláció)
A Rollei Compactline 101 bruttó fogyasztói ára 14.990 Ft.
A fényképezőgép kipróbálását az Media Markt Westend tette lehetővé. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti képekre.
A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átváltott gyújtótávolság is.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!